Mieszamy. Bawimy się kolorem, łączymy meble nie od kompletu. Wstawiamy kredensy, biblioteczki, komody, wieszamy półki. Kuchnia to dziś układanka.

Urządzamy nowoczesną kuchnię


Wszystko się zmienia, nasze kuchnie też, bo domowe życie przeniosło się właśnie tutaj. Przybywa sprzętów i przedmiotów. Przeróżnych. Z salonu wędrują do kuchni telewizory, kino domowe, sofy, fotele, książki. Za tą modą podążają producenci mebli.

– Coraz więcej firm proponuje meble do swobodnej aranżacji – mówi Agata Guzewicz z firmy Studio Italia. – Regały jak biblioteczki, które można przysuwać do szafek, różne półki do wieszania, często w innym kolorze niż reszta kompletu, wolno stojące komody. Są starannie wykończone nie tylko od frontu, ale z każdej strony, żeby można je było dowolnie ustawiać.

Kuchnia z wyspą i... sofą

Nawet wyspy kuchenne przestają być ciężkimi bryłami. Z boku mają praktyczne nisze albo wygodne nadstawki na blacie. W nowej kuchni nie oddzielamy miejsca do gotowania, jedzenia i odpoczynku, mamy raczej trzy w jednym. Stół przysunięty do wyspy, niedaleko kącik zabaw dla dzieci, stolik do kawy, fotele, sofa.

Do monotonnej zabudowy kuchennej dodajemy półki, witryny i regały nie od kompletu. – Szafki, często w kontrastowym kolorze, z innego materiału, wieszamy na różnych wyso-kościach – radzi architekt wnętrz Katarzyna Mrzewa z pracowni MRZEWA ARCHITEKCI. – Wśród zamkniętych szafek dobrze wygląda kilka półek na ozdobnych wspornikach. Przyda się też jedna szeroka – wygodnie odstawimy na niej torby z zakupami. Polecam zabawę światłem ledowym, bardzo fajnie wygląda podświetlona ostatnia półka w regale albo dół wyspy kuchennej. Daje to wrażenie niebywałej lekkości. Nie bójmy się mieszania stylów, cała zabawa polega na dobrym zestawieniu i umiarze.

Wybieramy kolory do kuchni
Co z kolorami? W tym roku modne są stonowane, chłodne barwy ziemi: paleta beżów i szarości od jasnego po antracyt. I, jak zawsze, biel – mówi Agata Guzewicz. – To dobre tło dla naszych eksperymentów. Kolorowa półka czy kredens będą lepiej wyglądać na stonowanej ścianie. A jeśli wszystkie meble są w jednym stylu i tonacji, możemy pomalować kawałek muru na kontrastowy kolor.

Zobacz więcej porad: Jak urządzić elegancka kuchnię?

Tekst: Małgorzata Rogala
Zdjęcia: materiały prasowe firm

reklama