ekologia w łazience

Ekologia w łazience – zobacz, jak oszczędzać planetę i pieniądze

Łazienka

System Cold Start, baterie oszczędzające wodę, toalety, dzięki którym zużywamy mniej wody do spłukiwania i detergentów do czyszczenia – urządzając łazienkę warto dokonać świadomych wyborów w trosce o planetę. Nie ma na co czekać, tym bardziej, że marka Roca ma dla nas gotowe, proekologiczne rozwiązania.

reklama

Jak zadbać o ekologię we własnym domu? Wystarczy wprowadzić małe zmiany, które wpłyną na nasze codzienne przyzwyczajenia. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania do łazienki. Te drobne usprawniania przynoszą naprawdę wielki efekt – przyczyniają do ograniczenia zużycia wody, oszczędności energii oraz ułatwiają szybkie sprzątanie, dzięki czemu zużywamy mniej środków czystości. Oto sprzyjające środowisku wyposażenie łazienki, które znajdziemy w ofercie marki Roca.
 

baterie oszczędzające wodę


Łazienka w stylu eko – baterie, które zapobiegają marnowaniu energii

Baterie łazienkowe Cold Start zostały tak zaprojektowane, by ograniczyć niepotrzebne zużycie gorącej wody. Uchwyt baterii ustawiono domyślnie na zimnej wodzie, dzięki czemu codziennie zapobiegamy marnowaniu energii potrzebnej do jej ogrzania. Korzystając z zimnej wody do czynności, które nie wymagają ciepłej, ograniczamy też niepotrzebną emisję CO2 do atmosfery.

Uchwyt baterii zaprojektowano tak, by przekręcając go w lewo stopniowo uzyskać gorącą wodę. Ten prosty manewr pozwala uniknąć często przypadkowego uruchomienia pieca. Już sam design baterii sam zachęca do przemyślanego korzystania z ciepłej wody i sprawia, że do codziennych czynności, takich np. płukanie szczoteczki do zębów, intuicyjnie sięgamy po zimną. Sprytny system Cold Start zastosowano w kolekcjach Insignia, Monodin-N, L20, Atlas oraz Lanta firmy Roca.

ekologiczne baterie łazienkowe


Na znaczną oszczędność wody pozwalają nowoczesne, bezdotykowe baterie umywalkowe. Czujnik zintegrowany w ich podstawach uruchomia wypływ wody, a automatyczny system go zatrzymuje, gdy tylko odsuniemy dłonie. Wśród baterii marki Roca mamy do wyboru wiele modeli, zarówno bardziej klasycznych, jak i inspirowanych industrialnym designem, więc na pewno znajdziemy idealne wyposażenie do każdej łazienki.

Do rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę urządzając łazienkę w stylu eko, należą też nowoczesne ograniczniki przepływu oraz perlatory w bateriach – napowietrzają wodę i skutecznie pomagają ograniczyć jej zużycie. W bateriach Roca wartość przepływu wynosi nawet 1,33 l/min.

łazienka ekologiczna

Baterie prysznicowe i wannowe z termostatem

Troska o środowisko, a więc też o oszczędność wody i energii, jest dla nas coraz bardziej istotna na co dzień. Dlatego coraz częściej zamiast długiej, gorącej kąpieli w wannie wybieramy szybki prysznic, pozostawiając kąpiel na specjalne okazje. Jeśli chcemy mieć pewność o realnej oszczędności wody i środków w obu przypadkach, warto wyposażyć łazienkę w nowoczesne baterie z termostatem.

Baterie prysznicowe i wannowe z termostatem są bardzo wygodne, ponieważ gwarantują stałą temperaturę strumienia. Już w ciągu kilku sekund zapewniają nam idealnie dopasowaną temperaturę wody, więc nie musimy czekać aż się ogrzeje. Rozwiązanie jest nie tylko komfortowe, ale też ekologiczne – przyczynia się do oszczędności w zużyciu wody (nie lejemy dużej ilości wody czekając aż będzie ciepła) oraz energii potrzebnej do jej podgrzania. Baterie termostatyczne Roca są wyposażone w dwa elementy sterujące. Jeden umożliwia błyskawiczne ustawienie komfortowej temperatury kąpieli, a drugi zapewnia optymalny strumień wody.

baterie łazienkowe z termostatem
ekologiczne wyposażenie łazienki
ekologiczne rozwiązania w łazience


Ekologiczne rozwiązania w łazience – oszczędne spłukiwanie wody i łatwe sprzątanie

Mamy już ekologiczną baterię umywalkową i model do wanny lub prysznica z termostatem. Przyda się jeszcze toaleta zaprojektowana z myślą o środowisku. Takim elementem wyposażenia łazienki jest toaleta bezkołnierzowa. Firma Roca po raz pierwszy zastosowała rozwiązanie polegające na tym, że woda nie płynie wewnątrz kołnierza (miska jest go pozbawiona), co wpływa na mniejsze zużycie wody podczas spłukiwania. Ekonomiczne spłukiwanie jest dużym atutem modeli bezkołnierzowych – możemy wybrać trzy systemy w zależoności od potrzeb: 2/4l, 3/4,5l oraz 3/6l. Dla porównania dodajmy, że spłuczki starego typu zużywały aż 15l wody podczas jednego spłukiwania. Różnica jest więc kolosalna!

roca toaleta bezkołnierzowa


Najnowsza generacja toalet Roca jest łatwiejsza do utrzymania w czystości – pozbawiona kątów, zagłębień i zakamarków, w których rozwijają się bakterie. W technologii Rimless wewnętrzne ścianki miski wc są idealnie gładkie i oszkliwione. Odpowiednia konstrukcja sprawia, że woda dociera znacznie wyżej i czyści całą powierzchnię (co nawet przewyższa unijne normy!). Wystarczy więc gąbka z detergentem, aby szybko oczyścić wewnętrzne ścianki toalety. Łatwiejsze czyszczenie to znacznie mniej chemii w łazience, czyli zysk i dla środowiska, i dla naszych portfeli.

Ilość zużywanej wody pomogą też zmniejszyć rozwiązania takie, jak elektroniczny mechanizm spłukujący EM1 lub bezdotykowy przycisk EP1 uruchamiający spłukiwanie toalety. Przeczytacie o nich więcej w artykule: Łazienka smart –  5 nowoczesnych rozwiązań w trosce o komfort i higienę.

Planując remont łazienki naprawdę warto zwrócić uwagę, by jej wyposażanie zostało wykonane z nieszkodliwych materiałów, a zastosowane rozwiązania były proekologiczne i przyczyniały się do oszczędności wody, energii oraz mniejszego zużycia środków czystości. Ekologia się opłaca. W dłuższej perspektywie zrównoważone rozwiązania pozytywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale i na stan naszych portfeli.

MATERIAŁ PARTNERA: ROCA.PL