jak urządzić białą łazienkę

Biała łazienka znów jest na topie! Zobacz pomysły na białe łazienki z drewnem i aranżacje z kolorowymi dodatkami

Łazienka

Biel nie wychodzi z mody. Trendsetterzy wieszczą wielki powrót białych kuchni, wciąż na topie są białe łazienki. Wcale nas to nie dziwi. Na bazie tego uniwersalnego koloru można zbudować dowolną aranżację, w każdym stylu. Podpowiemy ci jak to zrobić. Zobacz, jak biała łazienka prezentuje się dzisiaj na tle innych trendów. Czy nadal jest efektowna?

Biała łazienka w nowoczesnym stylu ocieplona stylizowanym stolikiem z postarzanego drewna, duravit.pl


Dlaczego biała łazienka to dobry pomysł? Czy ponadczasowych biały kolor jest nadal popularny w łazienkach?

Chociaż kolor biały kojarzy się z minimalizmem i chłodem, to jednak wciąż ma wielu zwolenników, zwłaszcza tych lubiących bezpieczniejsze rozwiązania aranżacyjne. Dlaczego?

Biel to kolor baza – ponadczasowy, uniwersalny, neutralny. Tu nic nie da się zepsuć. Jeśli decydujesz się na biel w aranżacji łazienki, możesz mieć pewność, że wszystko wyjdzie po twojej myśli. Biały wprowadza do łazienki świeżość i czystość. Wspaniale rozjaśnia i optycznie powiększa – jeśli masz nieustawną, małą łazienkę lub wąską jak wagon pociągowy, ten kolor będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest wprost stworzony do małych wnętrz.

No i wbrew pozorom jest bardzo praktyczny. No, ale przecież na białym widać zabrudzenia bardziej niż na innych kolorach? Właśnie! Dlatego biała łazienka zawsze jest czysta – ten kolor mobilizuje do tego, żeby po prostu częściej… sprzątać. 

Białą łazienkę ożywiają bordowe ręczniki i podłoga w biało-czarną szachownicę, zdjęcie: Dariusz Radej, stylizacja: Alicja Radej


Czy biała łazienka musi być całkiem biała? Jak urządzić białą łazienkę, żeby nam się nie znudziła?

Fakt, biel jest dość sterylna. Jeśli boisz się, że wystrój łazienki będzie przypominał zimne laboratorium, wprowadź do niej trochę życia w postaci barwnych elementów wyposażenia. Żeby otrzymać pożądany efekt nie musisz budować aranżacji tylko na jednym kolorze.

Połową sukcesu jest biała armatura (wciąż najbardziej popularna). Jeśli białą umywalkę, wannę albo meble łazienkowe, zestawisz z jasnymi płytkami ściennymi czy delikatnym rozbielonym kolorem na ścianach, łazienka złagodnieje, a biel wciąż będzie na pierwszym planie.

Możesz pokusić się o elementy wykończeniowe i dodatki z różnych materiałów – wprowadzą dodatkowy kolor, przełamią monotonię i wizualnie ożywią aranżację. Projektanci wnętrz proponują np. rattan, marmur o ładnym rysunku, no i przede wszystkim drewno.

Szara łazienka z drewnem czy kolorowymi dodatkami? Domowe spa urządzone w szarościach wcale nie musi być szarą myszką. Zobacz nasze pomysły na nowoczesne i stylowe aranżacje i sprawdź, jak urządzić szarą łazienkę.

Białe, gładkie płytki ocieplają te imitujące drewno, opoczno.eu


Biała łazienka z drewnem. Czy taka aranżacja to dobre rozwiązanie?

Najlepsze! Jeśli zastanawiasz się jak ocieplić białe wnętrze, trafiłeś w samo sedno! Naturalne drewno, jak żaden inny materiał, wprowadzi nawet do nowoczesnej łazienki mnóstwo przytulności.

Jak urządzić łazienkę z drewnem? Możesz zastosować je na blacie umywalkowym, jednej ze ścian, wykorzystać w zabudowie meblowej czy położyć na podłodze (tu sprawdzą się nawet imitujące naturalny materiał płytki drewnopodobne).

Białej łazience na poddaszu klimatu dodadzą drewniane belki konstrukcyjne, a w nowoczesnym apartamencie możesz położyć na ścianie modne drewniane lamele.

Jakie gatunki drewna sprawdzą się w białej łazience? Według nas najwięcej ciepła wniosą te o miodowym zabarwieniu. Jasne mogą być zbyt delikatne, a z kolei ciemne stworzą za duży kontrast.
 

Fantazyjnie ułożone białe płytki kontrastują ze ściana w kolorze ciemnej zieleni, gierdesign.pl


Z czym połączyć biel? Jakie kolory na ścianach skomponują się z bielą w łazience? 

Dla uzyskania subtelniejszego efektu stosuj jasne, delikatne odcienie – świetnie się spiszą w tej roli pastelowe tonacje: pudrowe róże, miętowe zielenie, błękity, lawendowe fiolety, budyniowe żółcienie. Z neutralnych, które jedynie przełamią biel i nieco ją ocieplą, sprawdzą się jasne gołębie szarości, uniwersalny, choć nieoczywisty taupe, czy ciepłe, kremowe beże.

Jeśli chcesz zadziałać śmielej postaw na wyrazisty, kontrastowy akcent – do ceramiki i białych płytek będą pasowały ciemne, szmaragdowe zielenie, burzowe błękity wpadające w granat czy szlachetny burgund. Zaakceptuje je nawet mała łazienka, bo ich mocny charakter zrównoważy biel, przez co nie będą optycznie pomniejszać przestrzeni. W tych samych odcieniach będą dobrze wyglądały drobne akcesoria łazienkowe czy wykończenia płytek. 

Zobacz też: Jak ułożyć płytki w łazience – ponad 20 pomysłów na modne ściany w łazience. Zainspiruj się!

Subtelnie nakreślona czerń w białej łazience: geometryczne linie płytek, czarny grzejnik i antracytowa ściana pod prysznicem, drench.co.uk

Łazienka czarno-biała – jak zaaranżować łazienkę w bieli i czerni?

„Prostota jest kluczem do elegancji” mawiała Coco Chanel zestawiając ze sobą uparcie te dwa kolory. Według niej tworzyły idealną harmonię. Tak zostało do dziś. Ten kolorystyczny duet się nie starzeje i wciąż zachwyca nie tylko projektantów mody, ale i wnętrz.

Biel i czerń, choć tak kontrastowe, rzeczywiście świetnie do sobie pasują. Ich połączenie uchodzi za najbardziej klasyczne i eleganckie. Jeśli nie lubisz urządzać domu pod zmieniające się trendy, cenisz sobie ponadczasowe rozwiązania, marzy ci się łazienka, która przetrwa wszystkie mody – zdecyduj się na to zestawienie. Efekt, jaki otrzymasz będzie zależał od proporcji. Jeśli zastosujesz więcej bieli, łazienka będzie optycznie większa, bardziej przestronna, jaśniejsza.

Przewaga czerni może wizualnie ją zacieśnić, ale za to doda wytworności i sznytu. Najlepiej zachować kolorystyczną równowagę. W małej łazience główną rolę powierz bieli. Do białych ścian, mebli i armatury dobierz czarne baterie, płytki wykończ czarnymi dekorami. Bardziej zaszalejesz na większym metrażu – tu możesz pokusić się o czarne płytki, czarno-białą mozaikę na podłodze, np. w geometryczny wzór, albo tapetę w czarno-biały rzucik.

Szara ściana i biało-szare płytki we wzory nadają białej łazience przytulnego charakteru, victoriaplum.com

Szaro-biała łazienka – za co ją lubimy?

Niektórzy uważają, że biel to nie kolor, a szarości zarzucają, że jest mdła i nijaka. Zgoda, biały jest zawsze biały (choć może być chłodniejszy i cieplejszy), ale za to paleta odcieni szarości jest bardzo bogata – od jasnych, perłowych, przez srebrzyste gołębie, wpadające w błękit, aż po ciemny antracyt. W zależności od swoich upodobań i stylu wnętrza wybierz odcień, który najbardziej ci odpowiada i połącz go z bielą. W industrialnej łazience sprawdzą się szare płyty betonowe, elegancki glamour polubi biały marmur z delikatnym szarym żyłkowaniem, a białą łazienkę w stylu skandynawskim ożywią szare płytki cegiełki i ocieplą akcesoria z drewna. 

Co zrobić, by aranżacji łazienki w bieli i szarości dodać odrobiny przysłowiowego pazurka? Pomyśl o mniej standardowych rozwiązaniach. Tradycyjne płytki możesz zastąpić strukturalnymi, z trójwymiarowym efektem – pomieszczenie zyska więcej dynamiki. Połóż je do połowy ściany (na wysokość metra), a resztę, aż pod sufit pomaluj kontrastowym odcieniem szarości. A może zrezygnuj z płytek i zastąp je wodoodporna farbą? Możesz ją kłaść na ścianie stopniując nasycenie szarości, od najciemniejszego do najjaśniejszego – taki malarski ombre z pewnością będzie wyglądać oryginalnie.

Zobacz też: Jak modnie i praktycznie urządzić łazienkę z prysznicem?

 

Biała łazienka w stylu boho ocieplona zielonymi roślinami, plecionymi koszyczkami, drabiną-wieszakiem z drewna, dunelm.com

Biała łazienka do każdego stylu: boho, nowoczesna, klasyczna, a może glamour?

Białym kolorem wyczarujesz klimat każdej łazienki, niezależnie od tego w jakim stylu ją urządzisz. Wystarczy urozmaicić białą bazę, „doprawić” odpowiednimi dodatkami, by zrobiło się stylowo, nowocześnie, przytulnie. Popularny styl boho kocha naturalne materiały, etniczne detale i rośliny. Potrzeba tak niewiele, by stworzyć nastrój ciepłych wakacji. Postaw przy wannie stolik-pieniek – na podręczne kosmetyki – na podłodze połóż chodnik z plecionej juty, drobne akcesoria powkładaj do koszyczków. Stwórz w łazience domowe spa z botanicznym zakątkiem – zieleń wspaniale ożywi sterylną biel. Nie zapominaj o palących się świecach – stworzą wieczorem błogi klimat. 

Z kolei w białej łazience w stylu glamour specjalną rolę gra światło – przestrzeń do kąpieli powinna lśnić eleganckim blaskiem. Sama biel jest dość świetlista, ale jeśli uzupełnisz ją lustrzanymi odbiciami i refleksami szklanych dodatków, całość zrobi jeszcze większe wrażenie. Postaw na szkliwione płytki. Możesz zestawić je z cieplejszą tapetą – gładką, ale z fakturą lub w efektowny deseń. 

Ponadczasowa klasyka broni się sama. Ale są pewne zasady, których powinieneś przestrzegać urządzając swoją łazienkę w tym stylu. Pierwsza to symetria – dobieraj poszczególne elementy parami – jeśli lampki z klasycznymi abażurkami to dwie, po obu stronach ramy lustra. Postaw na stylizowane meble i dodatki – białej szafce umywalkowej dodaj frezowania i ozdobne uchwyty, wybierz retro baterie oraz wannę na stylowych nóżkach. 

Nowoczesna biała łazienka otwiera ogromne pole możliwości. Możesz zdecydować się na minimalistyczny „total white look” czyli monochromatyczną aranżację. Jeśli stawiasz odważnie na jeden kolor, warto dodać mu dynamiki stosując różne faktury i materiały. Czystość ocieplą i zmiękczą tekstylia – miękki ręcznik z naturalnej bawełny, puchaty chodnik czy piękne drapowane rolety w oknie.  
 

Strukturalne białe płytki zestawione z gładkimi frontami mebli dodają białej łazience parka, komfort.pl

Białe płytki do łazienki – które wybrać? 

Warto wprowadzić trochę urozmaicenia. Jeśli decydujesz się na gładkie białe płytki, pomyśl jak je ożywić. My znamy na to sprawdzony sposób. Zagraj strukturami, sposobem układania, zabaw się kształtami. Szkliwione zestawiaj z matowymi o chropowatej powierzchni, wypukłe z wklęsłymi, duże z małymi.

Ciekawie będą wyglądały na ścianie mozaiki z drobnych płytek o różnych kształtach i wielkościach. Pamiętaj, że kafelki, zwłaszcza te prostokątne, możesz układać na różne sposoby. Równo kładzione poziome cegiełki warto odwrócić i postawić na sztorc – pionowo – zobaczysz, jaki fajny efekt osiągniesz. Te dłuższe, wielkości klepki podłogowej, układaj jak klepkę – w jodełkę, karo, w asymetryczne kwadraty. Takie sposoby układania płytek przeniesione na ściany z podłogi, są teraz bardzo popularne.

Jeśli nie chcesz wprowadzać do białej łazienki za dużo innego koloru, a jedynie delikatnie przełamać sterylność koloru-bazy, zdecyduj się na płytki z dyskretnymi dekorami. Ścianę z białymi płytkami warto ładnie wykończyć, na przykład ceramiczną listwą w innym kolorze – taki subtelny paseczek nie zaburzy kolorystycznej równowagi, a będzie miłą dla oka wisienką na torcie. Zobacz więcej pomysłów i sprawdź, co położyć na ściany w łazience.

Czy wybrałeś już odcień bieli dla siebie? Lepiej czujesz się w chłodnej o śnieżnobiałym odcieniu czy w cieplejszej, kremowej? A może zdecydujesz się ją ożywić według naszych rad? Zobacz w galerii zdjęć więcej inspiracji i pomysłów, które pomogą ci urządzić białą łazienkę. 

Tekst: M.D
Zdjęcie główne: zellige-tiles.com
Zdjęcia: materiały prasowe