łazienka na nowo poradnik roca

Nowa rzeczywistość, nowa łazienka. Co się zmieniło?

Łazienka

Czy pandemia koronawirusa wpłynęła na sposób użytkowania łazienek? Czy zmieniła preferencje dotyczące wystroju tego pomieszczenia? Tak – mówią eksperci marki Roca, a swoje obserwacje publikują w poradniku „Łazienka na nowo”. Wspólnie z influencerami, dziennikarzami i pasjonatami dzielą się pomysłami na łazienkę urządzoną w duchu wellbeing i slow life, a przede wszystkim skrojoną na miarę potrzeb domowników.

bezdotykowy przycisk spłukujący
Bezdotykowy przycisk spłukujący zapewnia nowy poziom higieny


Akademia Roca to cykl poradników przygotowanych z myślą o osobach zainteresowanych funkcjonalnym, estetycznym i ekologicznym urządzaniem łazienki. Motywem przewodnim najnowszej edycji stała się łazienka odkrywana na nowo, pozwalająca dbać o zdrowie, dobre samopoczucie, równowagę emocjonalną i mentalną.

Impulsem do tych rozważań stały się zmiany społeczne wywołane pandemią koronawirusa. Okoliczności, które ukształtowały nową rzeczywistość i wpłynęły na każdą dziedzinę życia, nie pozostały obojętnie dla sfery urządzania domowych wnętrz. Zaczęliśmy tu spędzać zdecydowanie więcej czasu, a to spowodowało, że na pierwszy plan wysunęły się potrzeby, o których wcześniej nie myśleliśmy lub traktowaliśmy je jako drugorzędne.
 

nowa rola łazienki w nowej rzeczywistości
Plac zabaw – nowa rola łazienki w nowej rzeczywistości


Higiena ciała, umysłu i otoczenia

W ostatnich miesiącach bez wątpienia priorytetem stały się zdrowie i bezpieczeństwo. Jak dbaliśmy o nie w łazience? Przede wszystkim częściej i uważniej myjąc ręce. Śpiewając pod nosem ulubioną piosenkę, recytując wiersz lub po prostu odliczając 30 sekund, z pieczołowitością wykonywaliśmy sekwencje ruchów zalecane przez medyków, a nagłaśniane w mediach.

Ponadto łazienka ujawniła się jako miejsce, które pozwala zachować higienę psychiczną. To tutaj mogliśmy znaleźć ciszę, spokój, odizolować się od zewnętrznych bodźców. Było to szczególnie cenne, kiedy nasze mieszkania niemalże z dnia na dzień stały się biurem, szkołą, restauracją, placem zabaw i kinem w jednym. Nic dziwnego, że niejednemu z nas zdarzyło się w łazience obejrzeć film podczas kąpieli w wannie, poczytać książkę czy pomedytować. Bo często tylko w tym pomieszczeniu mogliśmy stworzyć do tego sprzyjające warunki.

inteligentna toaleta myjąca
Inteligentna toaleta myjąca to gwarancja doskonałej higieny, Inspira In Wash marki RocaJednocześnie większą uwagę przykładaliśmy do dbania o czystość łazienki, stosowania środków antybakteryjnych, regularnego dezynfekowania najczęściej dotykanych powierzchni. Wśród osób planujących remont wzrosło zainteresowanie bezdotykowymi rozwiązaniami, np. bateriami z czujnikiem ruchu czy elektronicznymi przyciskami spłukującymi do toalet.

ergonomia w łazience
Ergonomia i wysoka jakość rządzą w łazience


Ergonomia i wysoka jakość rządzą!

Spędzając więcej czasu w łazience, jeszcze dobitniej dostrzegliśmy, jak wiele funkcji pełni to pomieszczenie. To z kolei uwypukliło znaczenie przemyślanego zagospodarowania przestrzeni, które pozwala w pełni wydobyć jej potencjał. Respondenci zapytani w badaniach* o czynniki mające największe znaczenie w wystroju łazienki najczęściej wskazywali: ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni (45%), wysoką jakość materiałów i wyposażenia (34%) oraz zmianę dotychczasowej kolorystyki pomieszczenia (29%).

* badanie opinii na temat łazienek, zrealizowane przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych na zlecenie Roca Polska, próba 500 pełnoletnich Polaków, luty 2021  

domowe spa w łazience
Domowe spa w łazience, kolekcja Carmen marki Roca

 


To dowód na to, że priorytetem stała się funkcjonalność, zapewniająca komfort użytkowania. Ponadto coraz częściej stawiamy na wyposażenie o wyższym standardzie, które nie tylko pięknie wygląda, ale też daje nam pewność niezawodnego działania przez lata. Zmiana koloru z kolei niewątpliwie pokazuje naszą chęć wprowadzenia powiewu świeżości w naszych czterech kątach, w których spędzamy zdecydowanie więcej czasu niż dawniej.Zielona, naturalna łazienka

Nowa rzeczywistość zachęciła nas także do eksperymentowania w łazience. Część z nas urządzała tu wodny plac zabaw dla swoich dzieci. Inni próbowali swoich sił w tworzeniu naturalnych kosmetyków, posiłkując się prostymi przepisami znalezionymi w Internecie. Jeszcze inni postanowili wreszcie zaprosić do tego wnętrza naturę, tworząc tu ciekawe roślinne kompozycje, dzięki którym pomieszczenie zyskało przyjazny klimat.

Zmian spod znaku „new normal” jest zdecydowanie więcej, a o wiele z nich zostało opisanych w poradniku „Łazienka na nowo”. Jeśli więc szukasz inspiracji, jak przeprowadzić w swojej łazience udaną metamorfozę, która sprawi, że będzie ona jeszcze lepiej dopasowana do Twoich potrzeb, to pobierz bezpłatnie poradnik Akademii Roca. Odkrywaj łazienkę na nowo, wspólnie z ekspertami branży wyposażenia wnętrz, influencerami i fanami dobrego designu.

Materiał Partnera
ROCA.PL