Pokój dziecięcy – inspiracje

Pokój dziecka

Pokój dziecięcy – jak urządzić?

Pokój dziecięcy spełnia wiele ról – jest pracownią, gdzie powstają skomplikowane formy z plasteliny i masy papierowej. To biuro domowe, w którym padają odpowiedzi na zadania z matematyki i biologii. I w końcu jest również placem zabaw i sypialnią. Jak najlepiej urządzić przestrzeń  dla dziecka?

Pokój dziecięcy – od czego zacząć?

W pokoju dziecięcym należy wyznaczyć strefę odpoczynku i pracy. Nie można z góry zakładać, że maluch woli odrabiać lekcje w łóżku, więc jest mu niepotrzebne biurko. W końcu okaże się, że mały uczeń nie jest w stanie wykonać rysunku lub danego zadania w pozycji leżącej. Kącik do nauki musi być dobrze oświetlony, najlepiej lampką z opcją regulacji.

Dzieci (i rodzice) zwykle preferują składaną kanapę zamiast tradycyjnego łóżka. Najczęściej jest to spowodowane przyjmowaniem gości przez maluchów. Dzieci wolą siedzieć z kolegami w swoim pokoju, nie w salonie z dorosłymi. Gromadka szkrabów kończy więc zwykle na mało komfortowym do siedzenia łóżku bez oparcia. Sofa jest w tym przypadku o wiele praktyczniejsza. W dzień pełni rolę siedziska, w nocy, po rozłożeniu: łóżka.

Trzecią kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest przechowywanie rzeczy. Zabawki są elementami ciężkimi do segregacji i ustawiania na półkach. Na etapie zakupu szaf należy przewidzieć, że drobiazgi dziecka i tak będą raczej trzymane w koszach. W naszej gestii pozostaje wybór, czy je schować, czy też pozostawić na wierzchu. Inna sprawa to ubrania – nie powinniśmy się łudzić, że dziecko poukłada bieliznę w kostkę. Bardzo wygodne są komody z szerokimi szufladami.

Ostatni, bardzo ważny punkt pokoju dziecięcego to przyjazna podłoga. Choć wielu rodziców się temu sprzeciwia, maluch prędzej czy później wyląduje na ziemi z wycinankami czy grą planszową. Nawet, jeśli w pokoju znajduje się stolik, każdy z pewnością pamięta z dzieciństwa, że założenie niesiadania na podłodze jest nierealne. Z całym przekonaniem odradzamy kamienne posadzki oraz wysoko polerowane tworzywa. Najlepsze materiały to drewno, wykładziny i dywany – warto zapewnić ciepłe, miękkie miejsce do siedzenia.

Pomysł na pokój dla dziewczynki

Nie każda dziewczynka chce być księżniczką, lubi kolor różowy i pragnie spać w łóżku z baldachimem. Mamy nie powinny spełniać własnych marzeń, lecz wsłuchać się w zdanie dziecka. Być może kilkulatka uwielbia zwierzęta i zamiast lalkami, woli bawić się pluszakami, marząc, by zostać weterynarzem? Umysł dziecka podpowiada najciekawsze, szczere i najbardziej udane pomysły na wnętrze.

Należy pamiętać, że dziewczynki mają większe potrzeby socjalne i często zechcą gościć u siebie na noc koleżanki. Przewidujący rodzice powinni wstawić szersze łóżko, które pomieści dwoje dzieci. Jeśli w pokoju brakuje na to miejsca, sprawdzi się również dolna szuflada z materacem – na co dzień chowa się ją po łóżkiem. Alternatywą jest tak zwana „amerykanka”, czyli fotel rozkładany. To jednocześnie wygodny kącik dla dziecka do czytania książek.

reklama

Pokoje dla chłopców

Błękit nie jest jedynym kolorem, jaki może znaleźć się w pokoju chłopięcym. Odpowiednie okażą się pobudzające zielenie, intensywne granaty czy soczyste pomarańcze. Warto jednak unikać czerwieni, ponieważ może wywoływać zachowania agresywne.

Chłopcy często mają dużo drobnych figurek i resoraków, które trudno utrzymać w porządku. Dobrym patentem jest przechowywanie ich w koszach. Ładnie wykonane i zawieszone w nietypowym miejscu (na kaloryferze lub ramie łóżka) nie tylko ułatwią sprzątanie, ale również będą stanowić ozdobę wnętrza.

Pokój dla rodzeństwa

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa, w dodatku kilkorga dzieci w różnym wieku i o odmiennej płci to często twardy orzech do zgryzienia. Jak pomalować ściany, żeby odpowiadały jednocześnie czterolatce i dziesięciolatkowi? Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnych kolorów: fioletowego, chabrowego, żółtego, białego, szarego, beżowego, brązowego. Nie pasują pastele czy stereotypowe błękity i róże. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest fototapeta z motywami roślinnymi i zwierzęcymi lub z dowolnymi wzorkami, które przedstawiamy także w galerii zdjęć powyżej.

Nawet mały pokój można spróbować podzielić tak, aby każdy miał swój kącik. Dużo przestrzeni zyskujemy poprzez zaaranżowanie parapetu na unikalne siedzisko, a także stworzenie „bazy” dla malucha w rogu pokoju. Nie należy jednak na siłę wyznaczać granic poprzez stawianie szafy na środku pokoju. Choć interesującym pomysłem jest na przykład malowanie pomieszczenia na dwa inne kolory, dzielące wnętrze na pół.

We wspólnym pokoju dzieci powinny mieć własne miejsce na ubrania, zabawki i artykuły szkolne. Bez dobrej organizacji, bardzo łatwo o kłótnię między rodzeństwem.

Polecamy również artykuł: Pokój dla niemowlaka. Inspirujące aranżacje pokoju dla dziecka.