jak przechowywać zabawki

Jak przechowywać zabawki – 10 pomysłów na przechowywanie w pokoju dziecka

Pokój dziecka

Pokój dziecka jest miejscem nieustającej beztroskiej zabawy. Gorzej, kiedy zabawek przybywa, a brakuje przestrzeni na ich przechowywanie. Z pomocą przychodzą pomysłowe rozwiązania, które rozprawią się z wałęsającymi się pod nogami autkami, klockami czy przytulankami. Jak przechowywać zabawki? Wybraliśmy 10 praktycznych i estetycznych patentów!

reklama

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka?

Nie pozwól, żeby miśki, lalki i dinozaury zawładnęły waszym domem. Oto mini przewodnik po najciekawszych systemach do przechowywania zabawek, takich jak:

 • płócienne kieszonki na ścianę,

 • ażurowe kosze do przechowywania zabawek,

 • kosze z wikliny w pomysłowych kształtach,

 • półki i regały w kształcie domków,

 • regał na zabawki z zamykanymi modułami,

 • regał organizer na zabawki,

 • ortalionowe elastyczne worki,

 • skrzynie na kółkach i półeczki drabinki,

 • szuflady wysuwane spod łóżka,

 • pufy z ukrytymi pojemnikami do przechowywania zabawek.
   

Organizery na ścianę do pokoju dziecięcego, westwing.pl


10 pomysłów na przechowywanie zabawek w pokoju dziecka:

1. Organizery na ścianę do pokoju dziecięcego

Ze sztywnego płótna, plecione, gładkie lub z zabawnymi nadrukami… Nie zajmują przestrzeni w pokoju dziecka, bo wiesza się je na ścianie. Do większych organizerów pochowasz pluszaki, do mniejszych książeczki i drobniejsze zabawki.

Takie pomysłowe kieszonki dobrze zawiesić na wysokości rączek dziecka, aby samo mogło do nich sięgać. To dobry sposób na nauczenie malucha porządku. Dopasuj do nich kosze w podobnych kolorach i wzorach – szybko uporządkujesz dzięki nim większe zabawki.

Zobacz też: Modne dekoracje do pokoju dziecka – wyczaruj wnętrze jak z bajki!

Kolorowe kosze do przechowywania zabawek, sklum.com


2. Ażurowe kosze do przechowywania zabawek w małym pokoju

Kosze do przechowywania są fajne, bo widać co się w nich znajduje. W ten sposób dziecko zawsze ma swoje zabawki na oku i nie musi ich szukać.

Takie ażurowe kosze można nakładać jeden na drugi tworząc z nich piramidy albo ustawiać w rzędzie pod ścianą jeden obok drugiego. Przechowywanie bardzo małych zabawek nie zda w nich egzaminu, za to te większe znajdą w nich bezpieczne schronienie.
 

wiklinowe kosze na zabawki, fermliving.com


3. Wiklinowe kosze w pomysłowych kształtach – w czym przechowywać zabawki

Kosze na zabawki powinny zachęcać ciekawymi kształtami. Wiklinowe zwierzątka czy wyplatane owoce z zamykanymi wiekami wyglądają zachwycająco – będą nie tylko praktycznymi gadżetami, ale i pięknymi ozdobami pokoju dziecięcego.

Plecione kosze są ekologiczne, zrobione np. z rattanu i malowane pozbawionymi chemii farbami. Możesz schować do nich zabawki, ale też pledy, poduszki czy nawet dziecięcą pościel. Rattan jest przewiewny, więc idealnie się sprawdzi do przechowywania tekstyliów. 

Przeczytaj też: Biurko w pokoju dziecka – jak urządzić odpowiednie miejsce do nauki?

Regał - domek jest idealnym meblem do przechowywania książek lub zabawek w pokoju dziecka, jotex.pl


4. Półki i regały w kształcie domków – jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka

Półki i regały do pokoju dziecięcego najczęściej są zrobione z malowanego na radosne kolory drewna. Żeby zachęcały najmłodszych do układania na nich zabawek powinny mieć ciekawy kształt, np. domku. Możecie wtedy bawiąc się „w dom” aranżować na poszczególnych półkach małe pokoiki i układać przy okazji zabawki. Im bardziej kreatywna będzie nauka porządku tym szybsze efekty przyniesie!

Regał na zabawki z kolorowymi modułami, minko.co


5. Regał na zabawki z zamykanymi modułami

Na zwykłych półkach w pokoju dziecięcym możesz ustawić książki, miśki i rzędy autek, ale klocki, puzzle oraz wszystkie drobiazgi potrzebują zamykanych pojemników. Regał z wbudowanymi modułami w różnych kolorach świetnie się do tego nadaje. Na półkach możesz ustawić koszyczki, dekoracyjne pojemniki, a w zamykanych modułach (otwieranych od góry jak szafki) ukryć te najmniejsze dziecięce skarby. 

Zobacz także: Pokój nastolatka – 8 inspiracji i sprawdzonych pomysłów, jak urządzić pokój młodzieżowy

Regał - organizer na zabawki dla dzieci, costway.pl


6. Regał organizer na zabawki – sposób, jak utrzymać porządek w pokoju dziecka

Niektóre firmy mają pomysłowe rozwiązania do przechowywania, które pomagają dzieciom w utrzymaniu porządku w ich pokoju, np. regały z organizerami na zabawki, z różnej wielkości pojemnikami z tworzywa sztucznego. Zmieszczą naprawdę sporo, a dodatkowe miejsce zyskasz na górnej półce-blaciku. Możesz na nim ustawić dodatkowe organizery, wyeksponować co ładniejsze pluszaki albo postawić książeczki.

Ortalionowe worki na suwak, Ikea.com


7. Ortalionowe worki – jak przechowywać zabawki w małym mieszkaniu

Worki do przechowywania zabawek są elastyczne oraz bardzo wytrzymałe. Zapinane od góry na zamek tuby, gdy są nieużywane możesz zwinąć w rulon i schować. Nie zajmą miejsca wiele miejsca w małym mieszkaniu. Świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale i w podróży np. w trakcie wakacji. Łatwo do nich zapakować cały zabawkowy dobytek i przewieźć w bagażniku. Są zapinane na suwak, więc nic się z nich nie wysypie.

Zobacz też: Lampki dla dzieci – najładniejsze oświetlenie pokoju dziecięcego

Skrzynie na kółkach i półeczki na ścianę świetnie sprawdzą się do przechowywania zabawek, Ikea.com


8. Drewniane skrzynie na kółkach i półeczki na ścianę – pomysły na przechowywanie w pokoju dziecka

Skrzynia na zabawki zrobiona z drewna lub sklejki wyposażona jest w kółka oraz wygodny uchwyt do ciągnięcia. Jeśli nie jest zbyt ciężka, to maluch sam może ją przeciągnąć z kąta w kąt – będzie to dla niego dodatkowa atrakcja. Kolorowa skrzynia na zabawki będzie też ciekawą ozdobą pokoju dziecka.

Półeczki drabinki z kolei fantastyczne się sprawdzą do pochwalenia się kolekcją dinozaurów, lalek czy samochodzików. W ten sposób ściana zyskuje ciekawą dekorację, a drobne zabawki nie plączą się pod nogami.

Sprawdź też, jak urządzić pokój dla niemowlaka – zobacz pomysły na aranżacje dla chłopca i dziewczynki

Szuflada pod łóżkiem to sprytny sposób na przechowywanie zabawek w małym pokoju, westwing.pl


9. Szuflady pod łóżkiem – jak przechowywać zabawki w małym pokoju 

To sprytne rozwiązanie, jeśli w małym pokoju nie ma miejsca na dziecięce zabawki. Wysuwasz szufladę, kiedy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania, a kiedy nie, to zostaje schowana pod łóżkiem. Dawniej taką rolę spełniał… tapczan. Dziś jego funkcję pełnią nowoczesne łóżka z podnoszonym do góry miejscem do spania, wysuwane szuflady lub pojemniki, które można wsunąć pod łóżko. 

Puf ze schowkiem – świetny sposób, by ukryć zabawki w salonie, westwing.pl


10. Puf ze schowkiem – sposób, by ukryć zabawki w salonie

Puf ze schowkiem może służyć jako siedzisko, dodatkowy stolik lub pojemnik do przechowywania. To sprytny sposób, by ukryć zabawki w salonie, kiedy zaraz mają pojawić się goście, a ty nie masz czasu na większe porządki.

Postaw puf koło łóżeczka dziecięcego zamiast nocnej szafki. Na zamkniętym wieku możesz postawić lampkę nocną lub odłożyć książeczki, które czytacie przed snem. Jeśli dziecko często do niego zagląda, schowaj w nim przedmioty, które najbardziej lubi, a jeśli rzadko, to powrzucaj tu zabawki, którymi nie bawi się na co dzień (za to, kiedy sobie o nich przypomni to dopiero będzie radocha!).

W galerii zdjęć zobaczysz jeszcze więcej pomysłów na przechowywanie zabawek w pokoju dziecka. Zajrzyj tam po inspiracje!

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: bloomingville.com