Pokój dla niemowlaka – inspirujące aranżacje pokoju dla dziecka

Pokój dziecka

Krótki poradnik z inspirującymi aranżacjami pokoi dla małych dzieci. W kolejnym odcinku „Jak urządzić pokój dziecka” pokażemy przestrzenie dla nieco starszych dzieci, a w ostatnim – dla dorastających nastolatków. Bez względu jednak na wiek naszych pociech, ich pokoje powinny być bezpieczne, funkcjonalne, finezyjne, po prostu piękne.

reklama

Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Dawno minęły czasy, w których w pokojach najmłodszych trzymaliśmy się jednego motywu i jednej gamy kolorystycznej. Dawno temu zniknął także „obowiązkowy" podział na niebieskie pokoje dla chłopców i różowe dla dziewczynek – choć to oczywiście i dziś nie jest zabronione. Zdradzimy wam, że zdaniem dekoratorów i stylistów w królestwach najmłodszych sprawdzą się odcienie żółcieni i szarości.

Trendy oczywiście warto wziąć pod uwagę, jednak aranżując pokój dziecka, przede wszystkich pamiętajmy, by odzwierciedlał (także kolorystycznie) charakter i temperament małego lokatora. I myli się ten, kto myśli, że dla niemowlaka kolor ścian czy przedmiotów w jego pokoju nie ma żadnego znaczenia. Choć jeszcze długo nie będzie potrafiło rozróżnić (a tym bardziej nazwać) różu od zieleni czy bieli od czerwieni, przytulność miejsca, w którym dziecko będzie spędzało większość czasu, także zdaniem psychologów i naukowców, ma bardzo ważny wpływ na jego rozwój. Na co więc szczególnie zwrócić uwagę przy aranżacji?

Meble do pokoju dziecka

Łóżczeko do pokoju dla niemowlaka

To dzięki odpowiednim meblom i dobrze dobranym dodatkom, wnętrze staje się zachwycające. Z pozoru jest to pewne wyzwanie - przy małym dziecku potrzeba tak wielu akcesoriów, zabawek i ubranek, że nie trudno o efekt „zagracenia”. Choć w pierwszych miesiącach życia malucha mniej ważne są skrzynie z klockami i mebelki z motywem ulubionej bajki, na pewno warto trochę czasu poświęcić wyborowi dobrego, wygodnego i bezpiecznego łóżeczka – to w nim dziecko spędzi większość czasu (najmniejszy jego rozmiar nie jest dobrym rozwiązaniem, o czym przekonacie się już po kilku miesiącach) .

Zastanówcie się także dobrze, gdzie je postawić – oczywiście najlepiej, by – po okresie pomieszkiwania w sypialni rodziców – dziecko miało swój własny pokoik lub kącik w domu. Łóżeczko można postawić na środku pokoju lub pod ścianą. Nie powinno  jednak stać na linii okno – drzwi ani tuż przy samym oknie. W pierwszym przypadku bardzo łatwo będzie o przeciąg, w drugim – o suche powietrze (zazwyczaj pod oknem montowane są grzejniki) albo przewiew przez małe nieszczelności.  

Szafka, komoda i przewijak

Przy łóżeczku powinna znaleźć się szafka, a na niej lampka, która da lekkie i rozproszone światło. Obowiązkowo przy łóżeczku powinien znaleźć się przewijak – oczywiście ci, którzy nie mają dla dziecka dużego oddzielnego pokoju, mogą skorzystać z opcji: nakładka na łóżeczko – sprawdzi się zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia malca, potem jednak może być utrudnieniem choćby przy wyjmowaniu dziecka z łóżeczka.  

W pokoju dla niemowlaka niezbędna będzie także albo duża komoda, albo szafa. Szczęśliwie wysokie komody z ogromnymi szufladami w tym sezonie wróciły do łask. Taki mebel zajmuje mało miejsca, za to bardzo dużo w sobie mieści, a na dodatek może posłużyć jako przewijak. Polecamy komody np. marki Pinio, które bardzo łatwo zaadaptujecie do potrzeb rosnącego dziecka. Blat jest efektywnie zagospodarowany na okres, kiedy maluch wymaga przewijania. Kiedy przestanie pełnić swoją funkcje, przewijak można szybko i w łatwy sposób zdementować.

Dodatki do pokojów niemowlęcych

Dywany, zasłony i rolety w pokoju dziecka

Ulubionym dodatkiem stylistów i projektantów dziecięcych pokoików są dywany. Bynajmniej nie te, które rozkładamy na całej powierzchni pokoju, ale takie, które będą jedynie akcentem dodającym wnętrzu przytulności. Piękny dywan to też sposób na wprowadzenie kolorów lub wzorów do pokoju szkraba. Ale uwaga! Zdaniem alergologów na początku należy unikać "włochaczy" na podłodze, a także zasłon czy firanek w oknach. Najlepiej zastąpić je roletami – na rynku jest mnóstwo wzorów do dziecięcych pokoi, a na podłodze, dla stworzenia poczucia przytulności, warto położyć antyalergiczny chodnik lub matę (jeśli uprzecie się na dywan – sprawdźcie te przypominające wykładzinę, są piękne, dizajnerskie, a jednak bezpieczne).

Wygodny fotel do pokoju niemowlęcego

Pokój dla noworodka czy niemowlaka ma być także przestrzenią wygodną dla rodziców. Warto więc zadbać i o swoją wygodę. Bardzo przydatny będzie  więc fotel lub niewielka sofa, najlepiej postawione przy łóżeczku.

Choć aranżacja pokoju dziecka najczęściej jest wielką frajdą dla rodziców, niektórm spędza sen z powiek. Jeśli dekoratorskie natchnienie do was nie przyjdzie albo liczba inspiracji jedynie zamiesza w głowie, pomyślcie o profesjonalnym projekcie. Na początek polecamy pokoiki.eu - znajdziecie tam unikalne pomysły i aranżacje. Zaim jednak się poddacie, zapraszamy do naszej galerii, w której czekają piękne, nowoczesne i przytulne aranżacje.

Opracowanie: Agata Daniluk
Zdjęcia: materiały prasowe firm