pokój nastolatka

Pokój nastolatka – 8 inspiracji i sprawdzonych pomysłów, jak urządzić pokój młodzieżowy

Pokój dziecka

Wystrój pokoju dziecięcego zmienia się jak w kalejdoskopie, bo wraz z wiekiem rozwijają się upodobania młodego lokatora. Dla malucha to miejsce nieustającej zabawy i cudownej beztroski, wypełnione kolorami i pluszakami. Pokój nastolatka to już trochę inna bajka. Pierwsze zauroczenia, nowe zainteresowania, czasem okres buntu… Pozwól, żeby to wszystko wybrzmiało w wystroju przestrzeni, a nastoletnie dziecko z pewnością to doceni. A ty? Przyglądaj się, wspieraj i podpowiadaj. Możesz też skorzystać z naszych rad!

Na łóżko w pokoju młodzieżowym można nałożyć ruchomy blacik, przy którym mogą usiąść dwie osoby, bazabaza.pl

1. Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Przede wszystkim nie kieruj się własnym gustem w aranżacji pokoju młodzieżowego, ale słuchaj co mówi dziecko. Ono z pewnością ma wiele inspirujących pomysłów. Niech urządzanie będzie waszą wspólna przygodą, która zaowocuje funkcjonalną, kreatywną i bezpieczną przestrzenią.

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla młodego człowieka?

  • Po pierwsze funkcjonalność – pokój młodzieżowy musi pomieścić trzy najważniejsze strefy: do nauki, odpoczynku i zabawy. Ich wydzielenie może być symboliczne – ustaw odpowiednio meble, zaakcentuj kolorem poszczególne ściany, powieś zasłonę w oryginalny deseń albo rozłóż na podłodze dywany tak, żeby wyznaczały granice.

  • Bardzo ważna jest strefa do nauki, dlatego jej usytuowanie warto dobrze przemyśleć. Biurko powinno znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu (najlepiej z dostępem do światła dziennego). Dobrze, żeby w pobliżu znajdował się regał na podręczniki – ustaw go tak, żeby oddzielał tę część od pozostałych tworząc sprzyjający skupieniu kącik.

  • Jeszcze ważniejsza jest strefa do odpoczynku. Bez niego żadna wiedza nie wejdzie do głowy. Bez względu na to czy znajdzie się w niej łóżko czy rozkładana kanapa, zaaranżuj ją tak, żeby była bezpieczną, przytulną oazą. Komoda lub niewielka szafa do przechowywania ubrań pomoże sprawnie szykować się rano do szkoły. 

  • No i wreszcie strefa zabawy, a raczej w przypadku nastolatka kreatywnego rozwijania pasji. Zastanów się, jakie zainteresowania ma dziecko i wspólnie zdecydujcie co powinno znaleźć się w tej strefie – instrumenty, sztalugi, teleskop do obserwowania planet, a może dodatkowy stół do robienia makatek.
     

Kompaktowe biurko dla nastolatka powinno mieć możliwość wysunięcia blatu, najlepiej wzdłuż i wszerz. Dodatkowa nadstawka w postaci półeczek przyda się na przechowywanie drobiazgów, minko.co

2. Meble młodzieżowe – jakie wybrać, by nauka była przyjemna?

Uczeń w szkole spędza średnio od 5 do 7 godzin przy biurku. Nie zawsze jest to mebel, który sprzyja kształtowaniu odpowiedniej postawy. Dlatego warto zadbać o to, żeby w domu podczas odrabiania lekcji, nastolatek przyjmował zdrową pozycję. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biurka do pokoju dziecka? Na pewno na wielkość mebla. Długość nie jest tak ważna co szerokość, a ta nie może być mniejsza niż 70 cm, by w odpowiedniej odległości od wzroku znalazł się laptop i by starczyło miejsca na podręczniki oraz wygodne notowanie w zeszycie. Dobrze dobrane biurko, pod względem wysokości, sprzyja budowaniu odpowiedniej postawy siedzącej. Specjaliści zalecają wysokość 80 cm, tak, żeby nawet wysoki nastolatek mógł wygodnie rozprostować pod nim nogi.

Pomysłowym rozwiązaniem jest biurko elektryczne, z możliwością regulacji wysokości blatu – można przy nim zmieniać pozycje, np. odrabiać lekcje stojąc, co zapobiega powstawaniu wad kręgosłupa. To inwestycja na lata, bo takie biurko świetnie sprawdzi się także u studenta. Dla nastolatka dobrze wybierać biurka z szufladkami, półeczkami lub nadstawkami – miejsce na przechowywanie pomoże zachować porządek w pokoju.

No i wreszcie ergonomiczny fotel do biurka. Powinien zapewniać dobre podparcie każdego odcinka kręgosłupa. Niektóre modele posiadają odpowiednio wyprofilowane oparcia, które dopasowują się do jego krzywizn. To czy będzie obrotowe czy nie zależy od upodobań dziecka, ważniejsze są podłokietniki, które powinny być regulowane oraz wygodne głębokie siedzisko.

Na książki, zeszyty i inne szkolne pomoce sprawdzi się ażurowy lekki regał, a jeśli dziecku trudno zachować porządek, zamykana szafka. Pamiętajcie, że chaos panujący w pokoju nie sprzyja ani skupieniu ani odpoczynkowi.
 

Miejsce do spania w pokoju nastolatka powinno być oddzielone od reszty pokoju, np. regałem, Ikea.com

3. Relaks przede wszystkim – jak urządzić strefę do odpoczynku w pokoju dziecka?

Nastolatek uwielbia spędzać wolny czas leżąc, dlatego wygodne łóżko z dobrze dobraną twardością materaca to podstawa. Zdrowy sen zaprocentuje kolejnego dnia. Ramę łóżka można ozdobić wieszają na niej cotton balls. W małym pokoju warto wyposażyć ją też w szuflady do przechowywania.

Nad łóżkiem lub obok, na stoliku nocnym, powinno być miejsce na lampkę do czytania, która punktowo oświetli lekturę. Dobrym pomysłem jest taka ze ściemniaczem, pozwalająca regulować natężenie i barwę światła – do czytania sprawdzi się intensywniejsze i chłodniejsze, a podczas zasypiania, bardziej kameralne i ciepłe.

Na podłodze przy łóżku rozłóż miękki chodnik. Ścianę niech ozdobi plakat, tapeta w ulubione motywy lub ciekawy, ale łagodny kolor, który pozwoli odpocząć oczom. Na ubrania przyda się szafa lub choćby niewielka komódka – szykowanie się rano w pośpiechu do szkoły będzie łatwiejsze, kiedy ubrania będą pod ręką.

Miejsce do odpoczynku powinno być przytulne, zapewniać nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa i intymności. Dobrze jest oddzielić je od reszty pokoju choćby ażurowym regałem – w przypadku pokoju młodzieżowego dla dziewczyny sprawdzi się ładna zasłona lub dekoracyjny parawan.

Zobacz też: Ściany w pokoju młodzieżowym – pomysły na modne dekoracje

Pokój nastolatka powinien odzwierciedlać jego pasje, Ikea.com

4. Kącik kreatywny – jak zaaranżować miejsce zabawy i rozwijania pasji?

W pokoju nie może zabraknąć miejsca na zabawę. Kąt, w którym można przyjąć kolegów, powygłupiać się, posłuchać muzyki czy pooglądać filmy. Lepiej nie „obsiadać” łóżka tylko zaaranżować miejsce ze stolikiem, pufami czy poduchami do siedzenia na podłodze. I dać urządzić je swojej latorośli po swojemu. Niech wykaże się kreatywnością, która z pewnością zaprocentuje w dorosłości.

Każdy nastolatek ma swoje pasje, pomóż swojemu dziecku je rozwijać, nawet jeśli są przejściowe. Jedni grają na instrumencie, śpiewają, ćwiczą sztuki walki, inni malują, piszą opowiadania, robią bransoletki z koralików lub tkają makramy. Do tego potrzebne jest miejsce – dostosuj je do zainteresowań młodego człowieka tak, by bez przeszkód mógł je realizować. Może być potrzebny dodatkowy stół, miejsce na ustawienie sztalug, pianina, maty do ćwiczeń czy dodatkowe kosze do przechowywania. Niech ta strefa w pokoju młodzieżowym zamieni się w artystyczną pracownię, warsztat czy kącik literacki…

Dwa osobne łóżka, dwa biurka i jedna wspólna przestrzeń do zabawy to pomysłowy patent na wspólny pokój dla nastoletniego rodzeństwa, Ikea.com

5. Pokój młodzieżowy dla rodzeństwa – jak urządzić funkcjonalny pokój dla dwójki nastolatków

Zastanawiasz się jak podzielić pokój dla dwójki nastolatków? Zakładając, że przestrzeń jest spora, zaaranżuj ją tak, by obie strony czerpały z niego radość i każdy czuł się jak u siebie. Czy to znaczy, że wszystkie strefy, o których wcześniej wspomnieliśmy, trzeba pomnożyć razy dwa? To zależy od charakteru rodzeństwa i od tego jak bardzo dzieci lubią swoje towarzystwo. Z pewnością potrzebne będą dwie strefy do odpoczynku, ale jeśli młodzi ludzie potrafią się dogadać i mają podobne zainteresowania, to warto zaproponować im wspólną przestrzeń do zabawy. 

A co z miejscem do nauki? Nauka musi odbywać się przy osobnych biurkach albo przy jednym, ale naprawdę szerokim (lub dwóch złączonych), tak żeby dzieci siedziały na przeciwko siebie. Blaty możesz oddzielić symbolicznym przepierzeniem, np. półkami lub tablicą, do której będą przypinać karteczki z notatkami. Poszczególne strefy nie muszą być na dwóch końcach pokoju. Łóżka na przykład (jeśli w pokoju mieszkają dwie dziewczyny lub dwóch chłopaków) mogą być całkiem blisko, ale odgrodzone np. małą komodą, tak żeby każdy miał poczucie prywatności.

Zobacz też: Modne dekoracje do pokoju dziecka – wyczaruj wnętrze jak z bajki!

Pokój młodzieżowy dla dwójki nastolatków, aranżacja salonów agata, agatameble.pl
Pokój młodzieżowy dla rodzeństwa, modułowe meble młodzieżowe z kolekcji Stige, vox.pl
W małym pokoju młodzieżowym lepiej aranżować przestrzeń w górę, a zostawiać jak najwięcej miejsca na środku, Ikea.com

6. Mały pokój nastolatka – jak wszystko pogodzić na niewielkim metrażu?

Bez obaw! To da się zrobić. Wystarczy postawić na meble wielofunkcyjne. Biurko zastąp trochę mniejszym, najlepiej składanym – dostępne są modele, które składa się do ściany, żeby kiedy nie są używane. Zamiast łóżka postaw rozkładaną kanapę, chyba, że łóżko jest na tyle wąskie, że idealnie wpisuje się we wnękę. Dobrym rozwiązaniem jest też łóżko piętrowe – pod miejsce do spania, które jest na górze, można wstawić niewielkie biurko i tam zaaranżować strefę do nauki. To sprawdzony patent do bardzo małego pokoju młodzieżowego – zamiast wszerz mebluj w górę!

A jak urządzić wąski pokój dla twojego dziecka? Tu niestety podział na strefy może być naprawdę symboliczny, bo większość mebli musi stanąć przy ścianie. Możesz je oczywiście zaakcentować kolorem, nawet oddzielić wąskim przepierzeniem, ale tak, by nie przeszkadzało w komunikacji. Zastosuj jasne kolory na dłuższych ścianach, oszukuj przestrzeń lustrami i powierzchniami na wysoki połysk – optycznie wyda się szerszy. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i bardzo wysokie możesz pomyśleć o antresoli. W ten sposób pokój zyska drugi poziom, na którym możesz zaaranżować miejsce do spania zyskując więcej powierzchni na dole.

Co jeszcze sprawdzi się w małym pokoju młodzieżowym w bloku? Praktyczne przechowywanie 2 w 1, czyli wszelkiego rodzaju pufy ze schowkami, szuflady wyciągane spod łóżka albo łóżko-tapczan. Stawiaj na lekkość – im mniej masywnych mebli do pokoju tym lepiej. Ażurowe regaliki, wyplatane foteliki czy perforowane półki optycznie odciążą aranżację. 

Stonowane kolory, lekkie meble i pomysłowe biurko połączone z toaletką – oto przepis na modny pokój młodzieżowy dla dziewczyny, bazabaza.pl

7. Jak urządzić pokój młodzieżowy dla dziewczyny?

Dziewczyny z reguły przywiązują większą wagę do wystroju wnętrz i dobrze wiedzą na czym im najbardziej zależy. Czy twoja córka chce być nadal księżniczką i mieszkać w pastelowo-cukierkowych tonacjach? Czy może czuje się już dorosła i marzy, by urządzić swój pokój zgodnie z najnowszymi trendami? Zazwyczaj prawda leży po środku, ale żeby nie urazić gustu młodej damy warto z nią skonsultować oczekiwania.

Projektując pokój nastolatki staraj się stawiać na uniwersalne rozwiązania, bo „zachcianki” u młodych ludzi często się zmieniają – wtedy wystarczy drobna korekta dodatków i szybko zmienisz aranżację wnętrza. Zdecydujcie wspólnie jakie kolory będą na ścianach. Jasne i stonowane łatwiej przemalować na ciemniejsze niż odwrotnie. Lekkie meble o prostych liniach ładnie zakomponują się z każdym stylem.

Dużo dziewczyn chce mieć w swoim pokoju toaletkę. Nic dziwnego, to typowo „babski” mebel. Jeśli nie masz na nią miejsca zaproponuj toaletkę połączoną z biurkiem – wystarczy powiesić nad nim lustro, wygospodarować szufladę na drobiazgi lub ustawić koszyczki i pudełeczka na drobiazgi. Pamiętaj, że twoja córka nie jest już małą dziewczynką – infantylne motywy bajkowe ustępują miejsca tym bardziej wyrafinowanym. Pozwól jej na odrobinę dorosłości i nie oceniaj stylu, jaki jej się podoba.

Urządzaj pokój młodzieżowy dla chłopaka tak, żeby każdy kto do niego wchodzi widział czym się interesuje, bazabaza.pl

8. Jak zaaranżować pokój młodzieżowy dla chłopaka?

Nawet jeśli chłopcy przywiązują mniej uwagi do trendów i mód w aranżacji wnętrz, to też chcą mieszkać tak, jak im się podoba. Według dawnego przysłowia „czym skorupka za młodu…”, dlatego fajnie jeśli młody chłopak wyniesie z domu poczucie estetyki. Dobrze, żeby aranżacja przestrzeni wynikała z jego zainteresowań. Jest fanem piłki nożnej, rocka, a może motoryzacji? Zrób mu niespodziankę i wykorzystaj motywy odzwierciedlające hobby, np. wybierając dodatki do pokoju lub kładąc dekoracyjną tapetę na jednej ze ścian. 

Kolory w pokoju chłopca pewnie będą intensywniejsze niż u jego rówieśniczki – nie krytykuj czarnej ściany z kontrowersyjnym graffiti, ładnie zakomponuje się z surową cegłą czy meblami z palet.

Zgodziłaś się na toaletkę w pokoju córki? Nie możesz odmówić synowi biurka gamingowego – może uda się je połączyć z tym do odrabiania lekcji. Jeśli chłopakowi trudno wyobrazić sobie jak ma wyglądać jego pokój, warto rozważyć zrobienie wizualizacji – możesz ją zamówić u architekta wnętrz i przy okazji poprosić o drobną poradę. 

Jeszcze więcej inspiracji do pokoju nastolatka znajdziesz w galerii zdjęć

Zobacz też: Pokój dla niemowlaka – pomysły na aranżacje dla chłopca i dziewczynki

Tekst: MD
Zdjęcie główne: bazabaza.pl
Zdjęcia: materiały prasowe