jak urządzić mały salon ze stołem

Jak urządzić mały salon ze stołem? Zobacz zdjęcia i inspiracje!

Salon

Często nie mamy miejsca na przestronną, osobną jadalnię w mieszkaniu. Jak zaaranżować mały salon ze stołem w bloku, żeby był wygodny i ergonomiczny? 

PROJEKT WNĘTRZA I STYLIZACJA: MARTA KWIECIEŃ-DĄBSKA, ZDJĘCIE: ŁUKASZ ZANDECKI


Aranżacja salonu ze stołem może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy mamy małe mieszkanie w bloku. Dlatego zawsze pamiętajmy, że oprócz wystroju wnętrza, liczy się też jego funkcjonalność. Na szczęście są sposoby, by nawet w niewielkim pokoju dziennym urządzić gustownie i elegancko małą jadalnię.

Jaki wybrać stół do małego salonu?

Okrągły stół trudno zaaranżować w niewielkim salonie. Dobrze prezentuje się na środku pokoju, ale w małym mieszkaniu w bloku zwykle nie ma na to miejsca. Ostatecznie, jeśli nie chcemy z niego rezygnować, zdecydujmy się na model rozkładany.

Zdecydowanie lepiej w małym salonie sprawdzają się stoły kwadratowe lub prostokątne. Można je podsunąć pod ścianę, a gdy przyjdą goście, odsunąć, żeby wszyscy się zmieścili. Można też zdecydować się na inne rozwiązanie – np. wygodny narożnik lub ławę, która idealnie wpasuje się w róg niewielkiego pokoju dziennego.

> Zobacz też: 30 stołów do jadalni z blatami z drewna, kamienia i szkła <

Stół w małym salonie z aneksem kuchennym

Często zdarza się, że całe życie rodzinne skupia się na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Pamiętajmy, że przy odrobinie fantazji i z takiego wnętrza da się wykreować pomysłową i oryginalną jadalnię. Przede wszystkim, żeby zyskać miejsce na stół, sprawdźmy, czy istnieje możliwość połączenia pokoju dziennego z kuchnią i wyburzenia dzielącej je ścianki – wtedy powstanie salon z aneksem, który łatwiej będzie urządzić. Przy tak powiększonej przestrzeni zmieści się jadalnia z niewielkim stołem, a może nawet wyspa kuchenna lub barek z hokerami. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, gdy nie potrzebujesz dużego stołu dla licznej rodziny. Zobacz też nasze pomysły na sprytne i praktyczne aranżacje małych kuchni.
 

stół w małym salonie z aneksem
PROJEKT WNĘTRZA: MALWINA WILCZEK, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: AGNIESZKA GŁOWACKA
jaki stół do małego salonu
Projekt wnętrza: Ewelina Ślotała, zdjęcie: YASSEN HRISTOV, stylizacja: KAMILA JAKUBOWSKA-SZMYD


Meble do małego salonu w bloku

Wybierając meble do małego salonu ze stołem, wykorzystajmy każdy najmniejszy kąt, np. sofę zastąpmy narożnikiem, by zyskać dodatkowe miejsce do siedzenia. Jeśli meble w naszym mieszkaniu nie muszą mieć wielu funkcji (np. funkcji spania i schowka na pościel w kanapie), postawmy na takie o lekkiej konstrukcji. Ciężkie zabudowy nie wchodzą w grę. W niedużym salonie w bloku zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne przeszklone witryny. Sprawdź też, jak optycznie powiększyć mały pokój.
 

mały salon w bloku ze stołem
Projekt wnętrza: Beata Michalak, Studio Deccor, zdjęcie: YASSEN HRISTOV, stylizacja: Eliza Mrozińska
mały salon ze stołem i wypoczynkiem
PROJEKT WNĘTRZA: PRACOWNIA MMOA, ZDJĘCIE: PAWEŁ MARTYNIUK, KINGA TOMASZEWICZ, STYLIZACJA: MICHAŁ GULAJSKI
PROJEKT WNĘTRZA: KATARZYNA GUTOWSKA, ANNA BROCK, ZDJĘCIE: YASSEN HRISTOV


Oświetlenie do małego salonu ze stołem

Nie zapominajmy o lampach w salonie. Jeśli stół podsunięty jest do ściany, nieodzowne będą kinkiety, np. te z oferty sklepu azzardo.com.pl. W innym przypadku rówież wisząca lampa. Kupując lampę do jadalni, wybierzmy taki model, który będzie pasował wymiarami do stołu. Jeśli blat mebla mierzy ponad 1,5 metra, spokojnie możemy zafundować sobie okazałą lampę o średnicy 50 cm.

Niewielkie, delikatne żyrandole warto powiesić w rzędzie – najlepiej rozmieszczając je na różnych wysokościach. Ważnym aspektem jest także odległość pomiędzy lampą a blatem stołu. Mniejsze lampy mogą wisieć w odległości 50-60 cm od blatu, jednak warianty XXL potrzebują więcej przestrzeni: około 75-90 cm.

> Zobacz też: Nie tylko stół i krzesła – jakimi meblami urządzić elegancką jadalnię? <

TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY, MATERIAŁY PRASOWE

ZDJĘCIE GŁÓWNE: PROJEKT WNĘTRZA I STYLIZACJA: AGNIESZKA ADASZEWSKA-RAJPERT, ZDJĘCIE: MICHAŁ PRZEŹDZIK; PONIŻEJ: ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: ANETA TRYCZYŃSKA, KATARZYNA KLEKOWSKA/SWEET LIVING