Wypoczynkowe, klasyczne, nowoczesne i designerskie... Wybieramy najpiękniejsze, wygodne fotele w różnych stylach, dopasowanych do salonu i nie tylko.

Klasyczny fotel do salonu

Klasyczny fotel opiera się wszelkim modom już od ponad 400 lat, bo wtedy powstał w Anglii. Wingback Chair, czyli kultowy już dziś fotel uszak, miał oparcie osłonięte specjalnymi skrzydłami – uszami, które chroniły damy przed angielskimi przeciągami. To stąd wzięła się jego nazwa. Duży, masywny, z mniej lub bardziej zaokrąglonymi bokami i obowiązkowo wygodnymi podłokietnikami.

Jak go ustawić fotel w salonie?

Najlepiej będzie wyglądał w rogu pokoju, przy stoliku i w parze z piękną podłogową lampą, albo przy kominku – podpowiada architekt wnętrz Anna Koszela. Jeśli obok stanie drugi fotel, powstanie przytulne miejsce do wypoczynku. Model tradycyjny – skórzany, ale nobliwy uszak może być też w wersji ekstrawaganckiej – wystarczy, że będzie miał szaloną, kolorową, wzorzystą tapicerkę.

Fotel w stylu vintage

My też mamy się czym pochwalić! Jednym z popularniejszych mebli czasów socjalizmu był fotel 366 Józefa Chierowskiego. I to za sprawą przypadku. Po pożarze fabryki w Świebodzicach potrzeba było prostego do zrobienia mebla, który natychmiast trafiłby na taśmę. Nikt nie spodziewał się aż takiego sukcesu – w 20 lat sprzedano pół miliona sztuk i to nie koniec. Zgrabny fotelik jest znowu modny i znowu produkowany, a pan Józef byłby zadowolony, że wreszcie udało się ukryć wystające śruby.  

Fotele wzorowane na tych z lat 60. i 70. są zgrabne, filigranowe i często mają odważne kształty – dlatego nie zawsze pasują im wzory. Anna Koszela radzi, by obijać je szlachetnymi tkaninami w jednym kolorze i zestawiać w grupy – po trzy, cztery. Jeśli postawimy je obok stolika kawowego w stylu vintage, powstanie oryginalny kącik klubowy.

Fotel nowoczesny do salonu 

Nowoczesne fotele mają tak atrakcyjne kształty, że zazwyczaj grają pierwsze skrzypce w salonie. Jeśli postawimy je obok prostej sofy, będą jej efektownym dopełnieniem. – Tak wyszukane meble do siedzenia możemy ustawić na środku, ale wszystko oczywiście zależy od tego, ile mamy miejsca – tłumaczy architektka. – Obok foteli warto ustawić dwa, trzy stoliki o niezwykłym kształcie, rozłożyć na podłodze równie efektowny dywan lub ustawić meble na tle ściany z ciekawą tapetą – dodaje Koszela. Tak powstanie bardzo modny, designerski kącik wypoczynkowy.

Nieprzeciętne w formie fotele mają zazwyczaj intensywne kolory. Jeśli chcemy zmienić tapicerkę, wybierajmy szlachetne wełny, welwety, welury albo skóry, ale tylko ekologiczne. Bo dobry design to też odpowiedzialne projektowanie. Do  takiego fotela możemy wybrać też oryginalny i wygodny podnóżek, np. dekorowany frędzlami, który będzie dopełnieniem wystroju salonu.

Zobacz więcej pięknych i modnych foteli do salonu w galerii zdjęć

Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe