Modny stolik kawowy w salonie

Modny stolik kawowy w salonie

Salon

Stoliki do kawy mają wiele zadań. Oprócz podpórki na filiżanki, czy książki, pełnią one również element dekoracyjny. Stawiane najczęściej pośrodku salonu pomiędzy sofami są obiektem, którego nie w sposób przegapić. Dlatego warto wybrać je świadomie, aby pasowały do wystroju, a jednocześnie były funkcjonalnym meblem. Podpowiadamy, na jakie elementy warto zwrócić uwagę w zależności od wnętrza oraz aranżacji.

1. Jak wybrać stolik kawowy do salonu?

2. Stolik kawowy w nowoczesnym wnętrzu

3. Stolik kawowy we wnętrzu klasycznym

4. Funkcje stolika kawowego w aranżacji wnętrz

5. Stolik kawowy we wnętrzach – pomysły aranżacyjne

Jak wybrać stolik kawowy do salonu?

Wybierając stoliki kawowe, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Poza oczywistym wyglądem oraz dopasowaniem do urządzonego już salonu powinniśmy spojrzeć również na ich wymiary. To właśnie one będą decydować o tym, czy dany stolik do kawy będzie wygodny, czy też korzystanie z niego będzie niekomfortowe.

Przyjęło się, że stoliki do kawy powinny mieć wysokość około 50 cm, czyli taką jak nasze sofy czy fotele wypoczynkowe. Odległość pomiędzy nimi również powinna mieścić się w tych granicach. Tym sposobem będziemy mogli swobodnie siedzieć oraz się przemieszczać w obrębie mebli.

Wystrój stolika również nie jest bez znaczenia. Powinien odpowiadać on wnętrzu, w jakim będzie on ustawiony. Jeśli zatem nasze mieszkanie jest nowoczesne oraz minimalistyczne, nie szukajmy czegoś, co będzie miało klasyczne obicie i odwrotnie – kształty zgeometryzowane, szkieletowe konstrukcje nie powinny znaleźć się w mieszkaniu o tradycyjnym wystroju. Inaczej możemy osiągnąć niepożądany chaos stylistyczny i zachwiejemy harmonię we wnętrzu.

Stolik kawowy w nowoczesnym wnętrzu

Zdecydowanie większość stolików do kawy, jaka jest obecnie w sprzedaży, ma wygląd nowoczesny. Zastosowane rozwiązania mają zwiększać uniwersalność mebli, które możemy postawić w niejednym mieszkaniu o odmiennej stylistyce.

I tak do wnętrz nowoczesnych będzie z całą pewnością pasować stolik do kawy ze szklanym blatem. Jego wykończenie może być zaś dopasowane do całości wyposażenia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł się on także we wnętrzu tradycyjnym. Pamiętajmy jednak, aby zwrócić uwagę na odcień szkła. W przypadku grubszych blatów ma ono często barwę zieloną, co w nie każdym pomieszczeniu spełni swoją funkcję. Najbezpieczniej będzie zatem poszukać modelu przezroczystego, który niestety może okazać się droższym, ale bardziej adekwatnym rozwiązaniem.

Jednakże szkło nie jest jedynym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować. W nowoczesnym salonie warto postawić na unikalność. W tym celu możemy wybrać modele o szkieletowej konstrukcji wykonane z metalu, czy też z naturalnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się również skrzynie w stylu industrialny, jak też modele skandynawskie, czyli na trzech nogach, utrzymane w jasnej kolorystyce.

Stolik kawowy we wnętrzu klasycznym

Znalezienie stolika do wnętrza klasycznego również nie powinno stanowić dla nas dużego problemu. Co prawda większość modeli jest tworzona w nurcie nowoczesnym, ale na salonach możemy zaobserwować coraz silniejszy trend powrotu do klasycznych rozwiązań.

Jakiego zatem stolika do kawy powinniśmy poszukiwać? W tradycyjnych wnętrzach warto postawić na naturalne materiały jak drewno. Stoliki wykonane na przykład z dębu cechuje wysoka jakość oraz ponadczasowy wygląd. Jeśli chcemy się wyróżnić wybierzmy modele asymetryczne, o nachodzących na siebie. Popularnością cieszą się także pikowane obicia. Jeśli mamy właśnie takie sofy oraz fotele, możemy poszukać stolika do kawy, który będzie wzorowany na pufę. Pomimo że jest to rozwiązanie dość odważne, pozwala uzyskać ciekawe efekty.

Funkcje stolika kawowego w aranżacji wnętrz

Czy stolik do kawy służy wyłącznie do kawy? Oczywiście, że nie. Niskie meble w naszym salonie mają szereg zastosowań od oczywistych po te mniej konwencjonalne rozwiązania. Nasz stolik do kawy może zatem być miejscem dla:

- poczęstunku dla gości,
- gazet oraz książek,
- pilota od telewizora,
- laptopa,
- drobiazgów (jeśli posiada dodatkowe półki).

Nie zapominajmy także o tym, że stolik do kawy to także jeden z najważniejszych mebli w salonie. To właśnie wokół niego spędzamy czas, relaksując się lub rozmawiając z przyjaciółmi. Łączy on zatem funkcjonalność oraz design.

Stolik kawowy we wnętrzach – pomysły aranżacyjne

Jak dopasować stolik do kawy do wnętrza? Przede wszystkim warto być pomysłowym i postawić na indywidualność. W końcu jest mebel, który ma cieszyć nasze oczy, a jednocześnie być przydatny na co dzień.

Nietypowym, unikalnym pomysłem będą stoliki-panele, które wykorzystują naturalne tworzywa. Sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach skandynawskich. Żeby zaś uzyskać nowoczesny efekt, warto połączyć ze sobą kontrastowe kolory stolika oraz sofy.

W przypadku delikatnych zdobień warto podkreślić charakter pomieszczenia masywnym, grubym blatem. Może on być wykonany z litego drewna, jak też z innych materiałów.

Natomiast do wnętrza w stylu glamour będą pasować stylizowane modele, na przykład na wijących się nóżkach. Z kolei stoliki asymetryczne można wykorzystać zarówno w salonach nowoczesnych, jak i klasycznych.

Materiał Partnera