jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim

Lekcja stylu: jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim?

Urządzamy

Na pierwszy rzut oka styl nowojorski to elegancja dzielnicy Upper East Side, najbogatszej części Manhattanu. Wystarczy jednak chwila, aby docenić w nim o wiele więcej. To skarbnica stylizacyjnych nawiązań, kreatywności i akcentów, które zapraszają do komfortowego odpoczynku od wszechobecnego pośpiechu. Styl ten jest także ponadczasowy, a w zależności od dodatków bywa nawet nieco luksusowy.

Stonowane, jasne kolory, lekkość dodatków i biała stolarka to sprzymierzeńscy elegancji w stylu nowojorskim.

Aranżacja wnętrz: styl nowojorski – klasyka gatunku

Styl nowojorski jest elegancki, subtelny i elastyczny. Łatwo połączyć go ze stylem francuskim. Ma niejedno oblicze – w nowoczesnej, loftowej przestrzeni bywa eklektyczny, w wersji klasycznej czerpie ze wspólnych korzeni, które dzieli ze stylem hampton. Jednym z wielu przykładków jest chociażby charakterystyczny dekoracyjny motyw zwany marokańską koniczyną. Kolejna odsłona stylu nowojorskiego to ukłon w stronę art déco. Zaprojektowane w tym stylu meble to element charakterystyczny dla wnętrz w stylu nowojorskim.

Jak urządzić wnętrze w stylu nowojorskim?

Fundamentem stylu nowojorskiego jest przestrzeń. Stanowi ona oddech od gęstej zabudowy miasta i zatłoczonych ulic. Głównym bohaterem jest więc przestronny salon z jadalnią i otwartą kuchnią, gdzie mieszkańcy, którzy większość dnia są poza domem, mogą razem spędzać wolny czas.

Biel albo jasna i stonowana kolorystyka w odcieniach beżu lub szarości optycznie powiększą wnętrza, nadadzą im lekkości i elegancji. Najlepiej sprawdzi się proporcja 70 (jasna baza)/ 30 (kolor uzupełniający) / 10 (barwny kontrapunkt). Ten ostatni element to okazja do wyeksponowania ważnego dla nowojorczyków indywidualizmu. O osobowości i zainteresowaniach właścicieli mieszkania najlepiej opowiedzą pamiątki z podróży albo ulubione zdobycze z targów plakatu.
 

Im wyższe pomieszczenia, tym lepiej. Podobnie okna, im są większe, tym więcej będą wpuszczać światła i potęgować wrażenie wolności. Najlepiej, jeśli ich rolę podkreśli oryginalna stara stolarka lub nowoczesne industrialne wykończenie. W końcu to właśnie Manhattan jest kolebką mody na zamieszkiwanie loftów i nie tylko.

Styl nowojorski zaaranżowany w przestrzeni industrialnej

W Nowym Jorku, oprócz przestrzeni przemysłowych, na budynki mieszkalne adaptowano chociażby dawne szkoły czy nawet budynki sakralne. Tak powstał nurt czerpania aranżacyjnych inspiracji z oryginalnych detali, na przykład odsłoniętej cegły, odkrytych miedzianych rur czy wykorzystania oryginalnych, odrestaurowanych elementów wykończenia. Dlatego przy okazji remontu, z myślą o stylu nowojorskim, to, co zastane, warto traktować jak punkt wyjścia projektu.

Art déco to charakterystyczny akcent stylu nowojorskiego. Tu charakter wnętrza podkreśla okrągły stolik kawowy.

Styl nowojorski we wnętrzach: stare łączymy z nowym

W stylu nowojorskim stawiamy na ozdobne rozety, sztukaterie, lamperie angielskie i drewnianą podłogę, najlepiej ułożoną w tradycyjną jodełkę. Podobnie dobieramy meble. Mięsiste, kaszmirowe zasłony, pikowane kanapy i pufy z mięsistego weluru, z dodatkami ćwieków czy frędzli, świetnie skomponują się zarówno z odrestaurowaną komodą po babci, jak i nowoczesnym stolikiem kawowym ze szkła i niklowanego metalu. Na ścianach nie może zabraknąć luster optycznie powiększających przestrzeń. Szukamy jej w każdym kącie!


Oświetlenie i dodatki w stylu nowojorskim – funkcjonalna harmonia

Inspirującą energię eklektycznego wnętrza warto zharmonizować symetrycznym układem dodatków – kolorowych poduszek, równo rozwieszonych nad kanapą kinkietów i tekstyliów w geometryczne wzory w stylu art deco i glamour. Ważny jest też układ mebli, który dzieli otwartą przestrzeń na strefy.

Podobną funkcję w stylu nowojorskim będzie pełnić oświetlenie. Połączenie lamp wiszących z podłogowymi i ściennymi to paleta, za pomocą której – wedle okazji – można wymalować chociażby scenę z jadalnią w roli głównej albo relaksujący weekendowy wieczór przy książce.

> Więcej zdjęć i inspiracji: wnętrza w stylu nowojorskim <

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: Aneta Tryczyńska, Michał Skorupski, Monika Filipuk Obalek/ achriwum Werandy