marokańska koniczyna

Ten wzór z Maroka zdobi dziś wszystkie wnętrza w stylu hampton i nowojorskim

Dekoracje

Ten subtelny, geometryczny wzór nazywany koniczyną marokańską stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów we wnętrzach w stylu nowojorskim i hampton.

Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Katarzyna Sawicka

Koniczyna marokańska na poduszkach, dywanach i na tapetach

Kolorowe, dekoracyjne poduszki są najprostszym sposobem, aby wprowadzić motyw marokańskiej koniczyny do wnętrz. Te w odcieniach bieli, błękitów i granatów doskonale pasują do wygodnych sof i foteli, które lubi styl hampton.

W salonach, pokojach dziennych i sypialniach królują dywany z delikatnym, geometrycznym deseniem. Ich stonowane barwy tworzą tło, na którym pięknie prezentują się eleganckie meble w stylu nowojorskim. Jeśli zdecydujemy się na ciemniejszy kolor dywanu, stworzymy wyrazisty akcent.

Barwne wzory na ścianach, które delikatnie mienią się i połyskują, to kwintesencja subtelności. Tapety z marokańskim wzorem sprawdzą się w salonie, sypialni, holu, a nawet w łazience – w tej ostatniej świetnie wygląda aranżacja ze słoneczną żółtą tapetą i spokojną, prostą ceramiką.

> Zobacz także: Jak urządzić wnętrze bez pomocy projektanta? <


Marokański wzór – do jakich wnętrz pasuje?

Mauretańskie konotacje wzoru są oczywiste. Niektórym bardziej kojarzy z architekturą niż… botaniką. Trudno się dziwić, bo roślina została bardzo uproszczona i unowocześniona.
 

dywan marokańska koniczyna
Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Agnieszka Głowacka
dywan marokańska koniczyna aranżacje
Zdjęcie: YASSEN HRISTOV / HOMPICS
ZDJĘCIE: LEO ZAPPERT, STYLIZACJA: MIKA ROTH

 

Marokańska koniczyna najczęściej pojawia się na dywanach w salonach w stylach nowojorskim i hampton, ale spotykamy ją też w obramieniach luster, na tkaninach, tapetach, płytkach, a nawet w meblach i dodatkach. Występuje w wielu odmianach, dzięki temu zobaczymy ją nie tylko w klasycznych aranżacjach, ale i w nowoczesnych wnętrzach.

> Zobacz także: Jak dobrać rozmiar dywanu w salonie? <


Z motywem marokańskiej koniczyny: meble i dekoracje

Lampy z motywem marokańskiej koniczyny, ceramiczny wazon czy misa z geometrycznym wzorem uzupełnią aranżację stylowego salonu lub jadalni. Ażurowy stolik kawowy będzie efektownym, orientalnym dodatkiem, dekorowana komoda doda lekkości wnętrzom, a tapicerowana pufa doskonale zaprezentuje się przy toaletce.

Geometryczny wzór pojawia w się też obramieniach luster. Powieśmy kilka, różnej wielkości obok siebie, a stworzymy modną, oryginalną dekorację.

Zobacz więcej inspiracji w galerii zdjęć

Tekst: Beata Majchrowska,
Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe