Sypialnia to miejsce, gdzie często po ciężkim dniu szukamy ukojenia i wypoczynku. Jak urządzić to pomieszczenie, by szybko odnaleźć wyciszenie? Prezentujemy 11 pomysłów na aranżacje odpowiednie do wnętrz w stylu eko, rustykalnym i wielu innych.

reklama

Kolory do sypialni

Podczas doboru kolorów do sypialni, poza aspektem czysto estetycznym, warto rozważyć również psychologiczny. Każda z barw podświadomie wpływa na nastrój oraz wywołuje emocje – niestety, czasem te niepożądane. Na przykład czerwień, choć symboliczne uznawana jest za kolor miłości, może wzbudzać agresję. Nie oznacza to, że w domu nie należy używać płomiennych odcieni. Powinny ich jednak unikać osoby nerwowe oraz narażone na stres. Również pomarańczowy to nie najlepszy wybór. Barwa ta jest energetyczna, pobudza do działania, czyli niekoniecznie okazuje się odpowiednia do pokoju, w którym szukamy relaksu.

W palecie bezpiecznych, w większości uniwersalnych, kolorów znajdują się biel, beż, niebieski i róż. Szczególnie ten ostatni poprawia humor, wzmacnia życzliwość i empatię. Naturalnym sprzymierzeńcem jest także brąz – kojarzy się z ziemią i harmonią, przyspiesza regenerację sił witalnych.

Warto uważać na bardzo modną szarość. Jest szczególnie niewskazana dla samotnych, ponieważ potęguje uczucie odosobnienia. Dotychczas prowadzone badania wykazały, że osoby przebywające w szarym (dosłownie) otoczeniu mają większe problemy z wyrażaniem emocji.

Aranżacje nowoczesnej sypialni

Na salony, a właściwie: na sypialnie powracają w wielkim stylu tapety. Do niedawna kojarzone z reliktami PRL-u, dziś są eleganckim akcentem we wnętrzach angielskich oraz nowoczesnych. Ciekawy efekt można uzyskać poprzez połączenie tapety z panelami ściennymi. Deski sięgające do połowy są jednocześnie bardzo praktyczne, ponieważ ułatwiają utrzymać czystość. Szczególnie, gdy w domu znajdują się małe dzieci i czworonożni pupile.

Wypada również wspomnieć po garderobie, która pojawia się za łóżkiem (tak, jak na zdjęciu nr 8 w galerii). W sypialni nie zawsze znajduje się miejsce na przechowywanie rzeczy, dlatego współczesne projekty zakładają na przykład trzymanie części ubrań w garderobie w… łazience.

> Więcej pomysłów na urządzenie sypialni znajduje się również w artykule: Aranżacja sypialni, w której odpoczywają zmysły <

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Jola Skóra, Carlos Muntadas/RBA Images, materiały prasowe