co powiesić nad łóżkiem w sypialni

Co powiesić nad łóżkiem w sypialni? 10 inspirujących pomysłów na dekorację ściany!

Sypialnia

Piękne wezgłowie potrafi całkowicie odmienić wnętrze. Ale pamiętaj, że równie ważna jest ciekawa aranżacja samej ściany w sypialni. Czym ją udekorować, by ładnie wyglądała? Oto 10 inspirujących pomysłów, co można powiesić nad łóżkiem w sypialni!

Ściana za łóżkiem jest zwykle najbardziej widocznym miejscem w sypialni, co czyni ją najważniejszym elementem wpływającym na nasze ogólne wrażenia. Warto ją pięknie zaaranżować, aby stała się estetyczna, przykuwająca uwagę i oryginalna. Jak ją wyróżnić? Na przykład ciekawą dekoracją. Wcale nie trzeba malować jej na taki sam kolor jak pozostałe ściany. Oto nasze pomysły, co można powiesić nad łóżkiem w sypialni, by stworzyć stylową aranżację. 
 

Obraz w sypialni możesz umieścić wewnątrz ram ze sztukaterii, aranżacja marki frenchbedroom.co.uk


1. Co powiesić nad łóżkiem w sypialni? Obraz, grafikę lub plakat

Dzieła sztuki mają duży wpływ na klimat sypialni. To miejsce relaksu, wyciszenia, intymności. Pięknie dopasowany obraz, grafika lub plakat powinny mieć właściwą oprawę. Nie zawsze muszą to być zdobne ramy. Czasem wystarczy prosta ramka, która nie odwraca uwagi od samego dzieła.

Ciekawym pomysłem na udekorowanie ściany jest powieszenie obrazu asymetrycznie, nie w centralnym punkcie nad samym wezgłowiem, ale nad stolikiem nocnym. Wprowadza to nieformalną aurę w sypialni. Również ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie dzieła sztuki wewnątrz sztukateryjnych ram, jak w aranżacji marki French Bedroom. 

Identyczne w kolorze ramki wizualnie scalą galerię grafik (lub obrazów) nad łóżkiem, aranżacja marki ramka.pl


2. Kompozycja grafik lub minigaleria zdjęć – dekoracja ściany nad łóżkiem

Ścianę nad łóżkiem w sypialni można potraktować jak minigalerię z wianuszkiem oprawionych grafik, plakatów, rysunków czy zdjęć, która nada wnętrzu przytulnego charakteru.

Dobrym pomysłem jest zestawienie różnych motywów graficznych, ale utrzymanych w podobnym stylu. Identyczne w kolorze ramki wizualnie scalą całą aranżację. W tym przypadku wybrano motywy botaniczne przeplatane obrazkami owadów.

Zobacz też: Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni i dopasować je do stylu wnętrza?

Ozdobna tapeta ścienna doda wnętrzu głębi i charakteru, aranżacja marki grahambrown.com


3. Dekoracyjna tapeta na ścianie w sypialni 

Ozdobna tapeta może radykalnie odmienić pokój – dodać mu wyrazu, głębi czy optycznie powiększyć. Fototapety z kolei mogą wręcz stworzyć wrażenie okna na świat z pięknym widokiem.

Przykładem takiego rozwiązania jest tapeta Brett Britannia's Realm Bespoke marki Graham & Brown naklejona na ścianę ponad drewnianą boazerią. Przedstawia spokojne morze, po którym przy zachodzącym słońcu pływają żaglówki. Do kolorystyki tapety dopasowano boazerię w satynowym błękicie na ścianie za łóżkiem sypialnianym.

Ta nietypowa półka nad łóżkiem w sypialni przypomina architektoniczne nisze, aranżacja marki covethouse.eu


4. Półka nad łóżkiem – aranżacja przestrzeni nad łóżkiem

Półki nad łóżkiem mogą być nie tylko miejscem do przechowywania. Te podświetlane wiszące półki przypominające architektoniczne nisze będą nietypową i oryginalną ozdobą wnętrza. Asymetryczne ustawienie tej kompozycji półek (połowa ściany jest wolna) nie przytłoczy nawet małego pokoju.

W półokrągłych niszach możesz wyeksponować dodatki. Ładnie wyglądają pojedyncze przedmioty: książki, porcelana, kolekcjonerskie cacka. Co powiesz na taki pomysł na aranżację ściany w sypialni? 

Kilimy i makramy wprowadzają do sypialni element stylu boho, projekt wnętrza i stylizacja: Maria Malinowski, Shoko Design, zdjęcie: Marcin Grabowiecki


5. Makrama nad łóżko do sypialni

Rękodzieło powieszone nad zagłówkiem to świetny sposób na udekorowanie ściany nad łóżkiem i ciekawa alternatywa dla obrazów czy grafik. Kilimy i makramy ozdobią ścianę, wprowadzą do aranżacji sypialni element stylu boho oraz ocieplą klimat. Jeśli nie lubisz wyrazistych wzorów i chcesz stworzyć kojący nastrój, wybierz makramę w kolorze białym i powieść ją na tle białej ściany, tak jak na zdjęciu obok.

Przeczytaj też: Modne kilimy i makramy na ścianę – wybieramy 10 najpiękniejszych dekoracji, które ocieplą wnętrza

Kolorowe panele tapicerowane będą ciekawą ozdobą sypialni, ARANŻACJA MARKI stegu.pl


6. Panele tapicerowane nad łóżkiem sypialnianym

Tapicerowana ściana często zastępuje klasyczne zagłówki. Ma nie tylko zastosowanie praktyczne – tworzy miękkie oparcie dla lubiących czytać w łóżku, ale też może stanowić oryginalną dekorację ściany w sypialni. Modułowe panele pozawalają tworzyć indywidualne kompozycje na całej ścianie lub jej fragmencie np. tylko centralnie nad łóżkiem.

Dobrze jest dopasować do paneli tapicerowanych kolory pościeli lub narzuty. Na zdjęciu Hexago – panel złożony z sześciokątnych modułów od stegu.pl.

Zobacz też: Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – 7 sposobów na pięknie posłane łóżka w sypialni

Drewniany panel nad łóżkiem będzie elegancką ozdobą sypialni, ARANŻACJA MARKI gallottiradice.it


7. Drewniany panel nad łóżkiem – pomysł na ścianę w sypialni

To oryginalne łóżko włoskiej marki Gallotti & Radice posiada zagłówek w formie tryptyku – skrzydła boczne drewnianego panelu są pod lekkim kątem w stosunku do części środkowej. Sprzyja to wrażeniu intymności. Panel z kilku odcieni drewnianych deseczek ułożonych w chevron - francuską jodełkę stanowi sam w sobie piękny element dekoracyjny i najładniej wygląda na tle gładkiej ściany pomalowanej na jasny kolor.

Surowy beton i drewno na ścianie w sypialni, aranżacja marki hilding.pl


8. Surowy beton i drewniane lamele – aranżacja ściany za łóżkiem

Łóżko z materacem marki Holding z serii De Luxe Edition stanęło pod nieotynkowaną ścianą – na betonie widać ślady szalunku. Obok, dla kontrastu i ocieplenia wnętrza.  do ściany przylegają drewniane lamele. Wertykalne elementy odciśnięte w betonie oraz smukłe rytmiczne deseczki panelu pasują do eleganckiego wysokiego materaca z pionowymi pikowaniami na bocznych krawędziach.

Lustro ujęte w drewnianą ramę ładnie prezentuje się na tle pokrytej drewnianymi panelami ścianie, aranżacja marki artforma.pl


9. Lustro nad łóżkiem w sypialni

Stary dobry sposób na optyczne powiększenie małej sypialni oraz jej doświetlenie to lustro nad łóżkiem. To, co się w nim odbija to swego rodzaju obraz na ścianie, dlatego warto zadbać, by odbicie nie przedstawiało nieładu (np. otwartych półek pełnych rzeczy) i tak zagospodarować ścianę naprzeciwko, aby całość wyglądała elegancko.

Na tle pokrytej drewnianymi panelami czy boazerią ściany możesz powiesić lustro ujęte również w drewnianą ramę. Wygląda ładnie, jak estetyczne okienko. 

Wyrafinowane kinkiety wnoszą do sypialni atmosferę luksusu, aranżacja marki alesmart.pl


10. Kinkiety i lampki – oświetlenie nad łóżkiem w sypialni

Piękną ozdobą ściany nad łóżkiem w sypialni może być oświetlenie sypialni, np. wyrafinowane w formie kinkiety lub eleganckie wiszące lampy. Crystal Cube Glamour wnoszą do wnętrza atmosferę luksusu  i kobiecości – wiszące na złotych wysięgnikach szklane wielościenne abażury przypominają ozdobne kolczyki. Jesteśmy ciekawi które rozwiązani w twojej sypialni sprawdzi się najlepiej.

Zobacz też: Kinkiety i małe lampy do sypialni. Gdzie je powiesić i postawić, by tworzyły miły nastrój?

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe

Zdjęcie główne: projekt wnętrza: Agnieszka Ludwinowska, zdjęcie: Michał Zagórny, stylizacja: Kamila Jakubowska Szmyd; Zdjęcie boczne: Dariusz Jarząbek, Stylizacja: Anna Salak