

Jak wybrać łóżko i dopasować je do stylu sypialni – porady, zdjęcia i inspiracje
SypialniaJakie łóżko wybrać do sypialni? Najlepiej wygodne – brzmi najczęstsza odpowiedź. A my dodamy jeszcze – oryginalne, które zwraca na siebie uwagę i pasuje do stylu wnętrza.
Jak wybrać łóżko? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by urządzić piękną, spójną stylistycznie i wygodną sypialnię, w której doskonale się odpoczywa. Sprawdźcie:

Jak wybrać rozmiar łóżka jednoosobowego i dwuosobowego do sypialni?
Ogólna zasada mówi, że najwygodniejsze łóżko dla jednej osoby powinno mieć minimum 90 cm szerokości. Natomiast dla dwojga najbardziej popularne są te o szerokości 160 oraz 180 cm. Łóżka produkowane są pod standardowe wymiary materacy, a więc pojedyncze to: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm i 100 x 200 cm, a dwuosobowe: 120 x 200 cm (do małych sypialni, ale raczej niezbyt komfortowe), 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm i 200 x 200 cm. Bardzo ważna jest gęstość rozstawienia listewek. Im jest ich więcej, a odstępy między nimi mniejsze, tym lepiej. Ważna jest też elastyczność listewek. Warto zwrócić uwagę, że niektóre stelaże mają również możliwość regulacji twardości.

Łóżko z zagłówkiem – pikowanym, modułowym czy drewnianym?
Łóżko to główny element wystroju sypialni – nie może być byle jakie. Spróbujmy na przykład pobawić się choćby jego zagłówkiem – dobrać go pod kolor ścian lub wręcz przeciwnie, skontrastować go z nimi. Zaprojektować zagłówek nieproporcjonalnie wysoki albo elegancko pikowany. Możliwości jest wiele: zamówić u stolarza zagłówek asymetryczny, zrobić go z różnokolorowych tapicerowanych modułów (producenci proponują takie do samodzielnego montażu na ścianie ze złączkami i zawieszkami w komplecie) albo kupić gotowy z drewnianą podświetlaną wnęką na drobiazgi.




Rodzaje łóżek – jak dobrać meble do stylu sypialni?
Jakie łóżko wybrać? Najlepiej, gdy zdecydujemy się na meble dopasowane do stylu sypialni:
-
Jeżeli dominują w niej elementy rustykalne, warto zdecydować się na drewniane łóżko (do wyboru są np. meble z wygodnymi szufladami na pościel ukrytymi pod drewnianą ramą).
-
We wnętrzach luksusowych i klasycznych doskonale sprawdzają się łóżka kontynentalne zwane czasem hotelowymi. To rodzaj łóżek tapicerowanych, w których skrzynia i boki materaca oraz zagłówek są zazwyczaj obite tym samym materiałem, aby tworzyły jednolitą całość. Ich cechą charakterystyczną są aż trzy materace: dolny, umieszczony nie na stelażu z listewek, lecz w skrzyni, górny materac właściwy oraz cienki toper. Taka konstrukcja sprawia, że łóżko kontynentalne jest niezwykle wygodne i świetnie dopasowuje się do ciała. Dzięki znacznej wysokości – ok. 60 cm – wygodnie się też z nich wstaje (doceniają to zwłaszcza seniorzy).


-
Jeżeli lubimy wnętrza prowansalskie lub shabby chic, wybierzmy łóżko z metalową ramą i zdobionym zagłówkiem.
-
Jeśli sypialnia jest kobieca i romantyczna, świetnie będzie wyglądało w niej łóżko z baldachimem (albo na czterech tralkach umieszczonych w czterech rogach ramy łóżka, albo w zagłówku na kole).
-
A gdy jesteśmy miłośnikami czystych, prostych form i ekologicznych materiałów oraz inspirujemy się japońskim minimalizmem – idealnym rozwiązaniem będzie futon. Futon to europejska odmiana tradycyjnego japońskiego shikibuton – cienkiego, wypełnionego surową bawełną (bez żadnch chemicznych dodatków) posłania, rozkładanego na matach tatami, rolowanego i chowanego w ciągu dnia. Powstał około 2500 lat temu. Od tego czasu stał się grubszy, trwalszy, bardziej miękki i elastyczny, ale nadal jest materacem bezsprężynowym. Zyskał też nowe funkcje: w ciągu dnia może np. być fotelem. Jest idealny dla osób z wadami kręgosłupa, nadwagą lub alergią na materiały syntetyczne.
Szukasz pomysłów, jak urządzić piękną i wygodną sypialnię?
Zobacz więcej inspiracji w artykułach:
Aranżacja sypialni w 7 krokach
Toaletka – stylowy kobiecy mebel
Sypialnia jak z filmu: 20 romantycznych inspiracji
Szafy, szafki nocne i pomysłowe schowki – proste sposoby, jak zadbać o porządek w sypialni
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: archiwum Werandy, shutterstock
Zdjęcie główne i zdjęcie boczne: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA