jak wybrać łóżko do sypialni

Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni i dopasować je do stylu wnętrza? Podpowiadamy!

Sypialnia

Jakie łóżko do sypialni wybrać? Najlepiej wygodne – brzmi najczęstsza odpowiedź. A my dodamy – komfortowe, ale też eleganckie, które zwraca na siebie uwagę i pasuje do stylu wnętrza. Sprawdź, jak wybrać łóżko do sypialni!

reklama

Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

W łóżku spędzasz jedną trzecią życia. Dlatego tak ważne jest, by wybrać mebel idealnie dostosowany do twoich potrzeb, a następnie dobrać odpowiedni materac i pościel ze zdrowych, naturalnych tkanin. Te wszystkie elementy wpływają na komfort wieczornego odpoczynku. Na co zwrócić uwagę urządzając piękną, spójną stylistycznie i wygodną sypialnię, w której doskonale się wypoczywa? Co wpływa na wybór łóżka? Które sprawdzi się najlepiej w twojej sypialni? Sprawdź:

drewniane łóżko do sypialni
Dwuosobowe drewniane łóżko z wygodnym pojemnikiem na pościel, zdjęcie: SHUTTERSTOCK

Jak wybrać łóżko do sypialni – dowiedz się, jaką szerokość powinno mieć jednoosobowe i dwuosobowe łóżko

Ogólna zasada mówi, że najwygodniejsze łóżko dla jednej osoby powinno mieć minimum 90 cm szerokości. Natomiast, jeśli chodzi o wymiary łóżek małżeńskich najbardziej popularne są te o szerokości 160 oraz 180 cm, które gwarantują odpowiednią powierzchnię spania dla dwóch dorosłych osób. Łóżka produkowane są pod standardowe wymiary materacy. Najczęściej pojedyncze meble do spania mają wymiary: 80 cm x 200 cm, 90 cm x 200 cm i 100 x 200 cm, a łóżka dwuosobowe: 120 cm x 200 cm (taka szerokość łóżka sprawdzi się w sypialniach o małym metrażu, ale raczej nie będzie zbyt komfortowa dla dwóch osób), 140 cm x 200 cm, 160 cm x 200 cm, 180 cm x 200 cm i 200 cm x 200 cm.
 

nowoczesne łóżko z tapicerowanym wezgłowiem
Nowoczesne łóżko z tapicerowanym wezgłowiem, ZDJĘCIA: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: KASIA MITKIEWICZ


Bardzo ważna jest gęstość rozstawienia listewek. Im jest ich więcej, a odstępy między nimi mniejsze, tym lepiej. Ważna jest też elastyczność listewek. Warto zwrócić uwagę, że niektóre stelaże mają również możliwość regulacji twardości.

Jeśli szukasz łóżka do małej sypialni, zwróć uwagę, czy jest wyposażone w pojemnik na pościel. Schowek na pościel to rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić cenną przestrzeń w małym wnętrzu.

Lepiej się wyśpisz, kiedy wszystkie rzeczy będą na swoim miejscu. Zobacz najciekawsze pomysły na szafki nocne, schowki, półki i komody, które pomogą zadbać o porządek w sypialni.

łóżko z pikowanym zagłówkiem
Projekt wnętrza: PAULINA TAFF-PIOTROWSKA, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA

Łóżko z wezgłowiem – tapicerowanym, pikowanym czy drewnianym. Na co zwrócić uwagę wybierając zagłówek?

Łóżko to główny element wystroju każdej sypialni. Nie może być byle jakie! O wygląd mebla zadba między innymi efektowne oparcie. Spróbuj pobawić się zagłówkiem – dobrać wezgłowie do koloru ścian w sypialni lub wręcz przeciwnie, skontrastować go z nimi. Zaprojektować zagłówek nieproporcjonalnie wysoki, złożony z barwnych, miękkich modułów albo elegancko pikowany.

Możesz zamówić u stolarza zagłówek asymetryczny, zrobić go sam z różnokolorowych tapicerowanych modułów (producenci proponują duży wybór kolorów i różnej wielkości moduły do samodzielnego montażu na ścianie ze złączkami i zawieszkami w komplecie) albo kupić gotowy z drewnianą podświetlaną wnęką na drobiazgi.

rodzaje łóżek do sypialni
ZDJĘCIE: MICHAŁ SKORUPSKI, STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK/HAPPY PLACE

Jakie łóżko do sypialni wybrać – dobierz rodzaj łóżka do stylu wnętrza

Jakie łóżko wybrać – masywne drewniane, lekkie metalowe, tapicerowane i kontynentalne? Najlepiej, gdy zdecydujesz się na mebel dopasowany do stylu, w jakim urządziłaś sypialnię. Oto nasze podpowiedzi, w których uwzględniliśmy łóżka dostępne na rynku:

  • Wnętrza w stylu rustykalnym kochają drewniane łóżka – do wyboru są np. meble z wygodnymi szufladami na pościel ukrytymi pod drewnianą ramą.

  • W sypialniach urządzonych w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się łóżka drewniane o prostych, minimalistycznych formach, bez zbędnych dekoracji. A jeśli wolisz tapicerowane, pomyśl o obiciu z lnu – nie przyciąga kurzu jak inne tkaniny i nawet po latach wygląda jak nowy.

  • We wnętrzach klasycznych doskonale sprawdzają się okazałe i masywne łóżka kontynentalne zwane czasem hotelowymi. To rodzaj łóżek tapicerowanych, w których skrzynia i boki materaca oraz zagłówek są zazwyczaj obite tym samym materiałem, aby tworzyły jednolitą całość. Ich cechą charakterystyczną są aż trzy materace: dolny, umieszczony nie na stelażu z listewek, lecz w skrzyni, górny materac właściwy oraz cienki toper. Taka konstrukcja sprawia, że tapicerowane łóżko kontynentalne jest niezwykle wygodne i świetnie dopasowuje się do ciała. Dzięki znacznej wysokości – ok. 60 cm – wygodnie się też z nich wstaje (doceniają to zwłaszcza seniorzy).
     

drewniane łóżko
łóżko glamour
ZDJĘCIA: MICHAŁ SKORUPSKI, STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK/ HAPPY PLACE

 

  • Jeżeli lubisz wnętrza prowansalskie lub marzysz o stylu shabby chic w swojej sypialni, wybierz łóżko metalowe z ozdobną ramą i zdobionym zagłówkiem. 

  • Jeśli sypialnia jest kobieca i romantyczna, idealne łóżko to mebel z dekoracyjnym baldachimem (albo na czterech tralkach umieszczonych w czterech rogach ramy łóżka, albo w zagłówku na kole).

  • Jeśli urządzasz sypialnię inspirowaną stylem kolonialnym, warto wybrać łóżko drewniane wykonane z  egzotycznego gatunku. Najlepiej w ciemnym kolorze, który podkreśli urok dekoracji przywiezionych z dalekich podróży.

  • A gdy jesteś miłośnikiem czystych, prostych form wybierz nowoczesne łóżko – tapicerowane lub drewniane.

  • Do sypialni w stylu japadni, w którym inspirujemy się japońskim minimalizmem, idealnym rozwiązaniem będzie futon. Futon to europejska odmiana tradycyjnego japońskiego shikibuton – cienkiego, wypełnionego surową bawełną (bez żadnych chemicznych dodatków) posłania, rozkładanego na matach tatami, rolowanego i chowanego w ciągu dnia. Powstał około 2500 lat temu. Od tego czasu stał się grubszy, trwalszy, bardziej miękki i elastyczny, ale nadal jest materacem bezsprężynowym. Zyskał też nowe funkcje: w ciągu dnia może np. być fotelem. Jest idealny dla osób z wadami kręgosłupa, nadwagą lub alergików uczulonych na materiały syntetyczne.

Szukasz pomysłów, jak urządzić piękną i wygodną sypialnię? Zobacz więcej inspiracji w artykułach: Aranżacja sypialni w 7 krokach i
Sypialnia jak z filmu: 20 romantycznych inspiracji.

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: archiwum Werandy, shutterstock
Zdjęcie główne i zdjęcie boczne: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA