styl japandi

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Jak to urządzić?

Połączenie funkcjonalnego minimalizmu, wabi-sabi i nurtów skandynawskich – taki jest nowy trend w projektowaniu wnętrz zwany japandi, który inspirację czerpie głównie z Kraju Kwitnącej Wiśni.

salon w stylu japandi
Salon w stylu japandi, aranżacja marki Jotex, jotex.pl


Styl japandi – skąd się wzięła jego nazwa?

Trend japandi wziął swoją nazwę od stylów japońskiego i scandi. Nurt ten dąży do tego, by meble miały jak najbardziej ascetyczną formę, a domowa przestrzeń była pełna harmonii. Co to znaczy w praktyce? Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Wnętrza w stylu japandi – czym się charakteryzują?

Z północnych krajów styl japandi bierze zamiłowanie do prostoty i skromności. Ogranicza do minimum rzeczy niepotrzebne. Przestrzeń salonu czy kuchni sprowadza do linii poziomych i pionowych, zgeometryzowanych, dzięki którym wnętrza są przejrzyste i harmonijne.

Z kolei z japońskiej filozofii wabi-sabi przejmuje zasadę, że nie wszystko musi być doskonałe, a piękno można odnaleźć też w rzeczach nie do końca perfekcyjnych. Japandi ceni rzemiosło, któremu nie szkodzi upływ czasu – przedmioty mają często rysy, zadrapania czy ślady użytkowania.

> Zobacz też: Wnętrza w stylu skandynawskim – jak je urządzić? <

jak urządzić mieszkanie w stylu japandi
Lampa wisząca terra z papierowym abażurem Tulum, HKliving, empik.com


Takie założenia idealnie wpisują się w nurt kintsugi. To starodawna sztuka naprawiania ceramiki (np. fragmentów talerza) za pomocą laki i ozdabiania pęknięć sproszkowanym złotem lub innym metalem szlachetnym.

Kintsugi narodziła się w XVI wieku, gdy szogun Yoshimasa Ashikaga zbił swoją ulubioną czarkę do herbaty. Nie mogąc pogodzić się ze stratą, zlecił chińskim rzemieślnikom, aby naprawili naczynie. Czarka powróciła do Japonii w jednym kawałku, ale jej nowy wygląd nie spodobał się szogunowi. Rozbite fragmenty zostały bowiem połączone przy pomocy metalowych zacisków, zupełnie niepasujących do kruchego przedmiotu. Yoshimasa udał się po pomoc do japońskich mistrzów ceramiki, a oni udoskonalili technikę naprawiania naczyń. Zamiast tuszować niedoskonałości, podkreślili je, czyniąc z nich atut. Taka właśnie jest w swojej istocie filozofia japandi – poddawanie się nieuniknionemu przemijaniu, w którym dostrzega się piękno.

sypialnia w stylu japadni
Sypialnia w stylu japadni, parawan ma nowoczesną formę, ale stanowi nawiązanie do japońskiej tradycji, aranżacja marki Kave Home, kavehome.com
łazienka w stylu japadni
Łazienka w stylu japadni, płytki wielkoformatowe z kolekcji Heartwood Cardamon Ceramiki Paradyż, paradyz.com

Jakimi meblami i materiałami urządzić mieszkanie w stylu japandi?

Meble japandi zwykle powstają z surowych, naturalnych materiałów, tkanin, takich jak len czy bawełna, kamienia oraz drewna (buku, jesionu i białej sosny – Skandynawia i z cyprysu, cedru i modrzewiu – Japonia). Mają one rozmaite przebarwienia, których się nie ukrywa. Im bardziej szorstkie materiały, tym lepiej.

Z drewna koniecznie musi być też podłoga w łazience, a najlepiej, jeśli również łazienkowe płytki (na rynku znajdziemy bardzo dużo kafli, które drewno imitują). Poza tym w cenie są tradycyjne plecionki z wikliny lub rattanu. Japońskiego charakteru dodadzą parawany. Jeśli nie mamy gdzie ich postawić, wymieńmy na przesuwane fronty szafek kuchennych lub drzwi szaf w sypialni.

Inne meble, których nie powinno zabraknąć we wnętrzu w stylu japadni to zgrzebne stołki w kuchni, ławy przy jadalnianym stole, maty i rattanowe zagłówki w sypialni – wnętrze ma być jak najbardziej surowe, skromne, ale też niekonwencjonalne. I najważniejsze – każdy element wystroju powinien mieć swoje określone miejsce w domowej przestrzeni.

kolory w stylu japadni
Sypialnia w stylu japadni, aranżacja marki Westwing, Westwingnow.pl


Kolory w stylu japandi

Urządzając salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię w stylu japandi stawiamy na stonowane, naturalne barwy, tak jak w stylach skandynawskich. Łączymy odcienie ziemi i neutralne beże, jasne, przygaszone kolory, czasem przełamane metalicznym srebrem, czernią lub brązem. Mają one za zadanie dać nam wyciszenie i uczucie spokoju. Zarówno aranżacja kuchni, sypialni, jak i salonu powinna opierać się co najwyżej na trzech pokrewnych barwach.

Dodatki do domu w stylu japandi

W stylu wnętrzarskim japandi na ogół rezygnuje się z wielości dodatków dekoracyjnych, zgodnie ze starą maksymą Ludwika Miesa van der Rohe „Mniej znaczy więcej”. Wystarczy znaleziony na plaży kawałek drewna, by ożywić salon, drewniana pęknięta misa, suszone trawy w wazonie lub kwiaty bawełny, by wnieść drobny akcent do kuchni czy delikatne grafiki zdobiące sypialnię.

Zamiast bibelotów wybiera się raczej takie meble i przedmioty użytkowe, które już same w sobie będą ozdobą pomieszczenie. Głównie są to wyrafinowane lampy – podłużne w stylu japońskim, zrobione z bambusa lub o pięknych papierowych abażurach – które wprowadzają do wnętrza lekki półmrok.

Zobacz więcej inspiracji w stylu japandi w galerii zdjęć

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: materiały prasowe