#zostańwdomu czytaj e-wydanie - tylko 8,99 zł
reklama

Sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia

Styl skandynawski jest bardzo popularny nad Wisłą dzięki swojej prostocie i funkcjonalności. Jak urządzić sypialnię, wykorzystując trendy zrodzone na Północy?

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Mieszkańcy Północy są zdeklarowanymi obrońcami środowiska. Wybierają ekologiczne materiały i rozwiązania. We wnętrzach pojawiają się drewno, kamień, papier, karton oraz tkaniny: len, bawełna. Plastik pochodzi z surowców przetworzonych.

Skandynawowie starają się wpuszczać do domu jak najwięcej światła. Jest to spowodowane klimatem. Norwegowie, Finowie, Szwedzi nie mogą liczyć na tyle słonecznych dni, co Hiszpanie czy Włosi. Tymczasem przebywanie w ciemnych pomieszczeniach sprzyja depresji. Naturalne światło jest zapraszane do pokojów poprzez liczne, wysokie okna. Unika się ciemnych zasłon i firan, a parapety pozostają zazwyczaj puste. Stojące bibeloty mogą przecież utrudniać przepływ promieni słonecznych.

We wnętrzach pojawiają się proste meble i dużo wolnego miejsca. Największymi ozdobami są miękkie dywany, kolorowe poduszki i zielone rośliny doniczkowe. Wyposażenie powinno być łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ Skandynawowie cenią sobie zarówno higienę, jak i czas.

reklama

Sypialnia w stylu skandynawskim: kolory

Styl skandynawski narzuca kolory jasne. Bazą do wszelkich wariacji jest biel oraz naturalne drewno. Najczęściej towarzyszą im odcienie szarego, beżowego, brązowego i niebieskiego. Intensywne kolory, na przykład fiolet, mogą jednak pojawić się w roli mocnego akcentu. Popularny jest deseń w paski, szczególnie w granatowo-białe.

Kolory charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są wskazane do zastosowania w sypialni ze względów zdrowotnych. Spokojne beże i brązy ułatwiają się zrelaksować.

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Skandynawowie nie lubią przepychu: kanapy są bardzo wygodne, lecz pozbawione fantazyjnych ornamentów oraz rzeźbień w poręczach. Największą ozdobą są kolorowe poduszki. Podobnie z łóżkami, na które składa się drewniana rama – jest ona zupełnie nieistotna. Bardzo ważna jest jednak wygoda: materace z Północy słyną na świecie jako jedne z najlepszych.

Meble powinny być solidne, dlatego często opierają się na metalowych konstrukcjach. Unika się masywnych brył. Stosuje się za to innowacyjne rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Z tego powodu styl skandynawski często wita w małych mieszkaniach.

Zapraszamy także do artykułu: Francuska elegancja.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Ayuko studio, Rafał Lipski, Igor Dziedzicki, Michał Skorupski, Radosław Wojnar, Jola Skóra, Katarzyna Sawicka, Aneta Tryczyńska

reklama
reklama