Kąpiel w wannie na tarasie albo drzemka w łóżku pod chmurką tak dużym, że można się po nim przechadzać. Potem wyprawa po świeżą figę do ogrodu. W letnim domu na wyspie Formentera goście chcieliby spędzić cały rok.

Dom z tarasem wielkim jak salon

Formentera to hiszpańskie Chałupy – na plażach wystawiają się do słońca zwolennicy zeroczęściowych kostiumów kąpielowych. Jednak poza naturystami sporo tu także tekstylnych, którzy na wysepce znajdą najbielsze i najczystsze piaski na całych Balearach. Mieć tu dom letni to marzenie, a marzenie podwójne mieć dom taki jak ten – owiewany wiatrem na wysokim wzniesieniu, ocieniony piniowym gajem, z tarasem tak rozległym i wygodnie urządzonym, że można na nim spokojnie zamieszkać.

Ogród marzenie: gaj oliwny i figowy

Zaletą tej posiadłości jest jednak nie tylko położenie, dwieście metrów kwadratowych domu i sześć tysięcy ogrodu z drzewkami oliwnymi i figowcami. Projekt architekta Benjamina Westlinga oraz dekoratorki Patricii Ramos to wyrafinowany miks klimatycznej architektury, oryginalnych detali, ekorozwiązań i nowoczesnej technologii. À propos tej ostatniej, w każdej sypialni są stacje dokujące do iPodów i telewizory HD zamontowane w sufitach. Patrzeć w gwiazdy możemy na tarasie, a w pokoju – oglądać na leżąco dobry film.

Każdy pokój z tarasem

Każdy z pokoi ma też własny mniejszy taras i zewnętrzny prysznic, gdzie za kabinę służy ścianka ułożona z polnych kamieni. Pomysłów czerpiących z natury jest więcej. W salonie rzeźba ze splątanych konarów drzew, a w kuchni blat z nieprawdopodobnie grubego plastra drewna i zabawne abażury z ludowych toreb na zakupy. Na podłodze stopy chłodzi szary wulkaniczny kamień. Gdy naprawdę robi się gorąco, ratunkiem jest przewiewny taras, gdzie obłożone materacami dzienne łóżko ma wielkość przyzwoitego pokoiku. I można sjestować pokotem.

Tekst: Beata Majchrowska, Eva Martins/Photo for Press
Zdjęcia: Felipe Scheffel/Photo for Press