Balkony pachnące latem – urządzamy letni pokój pod chmurką

Ogrody małe i duże

Nawet najmniejszy balkon można zmienić w rajski ogród. Rośliny, kolorowe donice, lekkie meble i... przenosimy się w krainę kolorów i boskich zapachów.

reklama

Jakie kwiaty i w czym wystawić na balkon latem?

Jakie kwiaty ozodobią balkon latem? Gdzie usiąść i na czym podać mrożoną kawę albo herbatę? Podpowiadamy, jak wystroić letni balkon.

Jaśminowiec dla zapachu, sumak dla przebarwionych jesienią liści, róże, bo są eleganckie. Albo bukiety żmijowców, ostróżek i wilczomleczy wstawione do kolorowych wiaderek, baniek po mleku, emaliowanych dzbanków – żeby było jak na letnisku.

Meble na balkon – urządzamy miejsca do leżenia i siedzenia

Pokój pod chmurką może być bardzo romantyczny lub budzić nieco… chłodniejsze uczucia. W pierwszym przypadku dobieramy balkonowe meble z wikliny, terakotowe donice, dywaniki z trawy morskiej i dużo poduszek w kwiatowe łączki.

Na bardziej wstrzemięźliwym balkonie sprawdzi się rattanowa kanapa i wschodnie akcenty. Na nowoczesnym – ogrodowe meble metalowe lub plastiki oraz chromowane i betonowe donice.

> Zobacz też: Pomysły na piękne bukiety i dekoracje z pelargonii <

Nastrojowy balkon do bujania w obłokach

Miejsca nie jest dużo, ale na nastrojowy zakątek wystarczy. Dla romantyczek zaczytanych w angielskich powieściach: wiklinowy fotel wśród róż i klematisów, a na stoliku świece. Obok kosz przerobiony na gazetownik.

Dla smakoszy-ogrodników: rozkładane krzesło w miniwarzywniku. Wspaniale jest pomarzyć, racząc się poziomkami i koktajlowymi pomidorkami (sadzonki w podwieszanym koszu, botwinka w skrzynkach – to jest pomysł!).

Dla miłośniczek huśtawek

Bujana ławka w otoczeniu wakacyjnych zapachów: lawenda przypomni o Prowansji, a krzak bzu o wiejskim siedlisku. Dodatki też jak z podróży, na przykład stolik z wiklinowej walizki.

W czym sadzić kwiaty na balkonie?

Nie tylko kwiaty na balkonie się liczą, ważne jest też ich „opakowanie”. W donicach możemy przebierać do woli: są terakotowe rodem z Toskanii, gliniane prawie greckie, drewniane skrzynki po winie czy plastikowe osłonki w soczystych błękitach, zieleniach, amarantach. Dobry pomysł to posadzenie małego drzewka w wazie do zupy. Kwiaty ustawiamy na podłodze, krześle zamienionym w stolik, wieszamy na drabinkach i poręczach.

> Zobacz też: Taras na 3 sposoby – romantyczny, egzotyczny, nowoczesny <

Zdjęcia: Flora Press, Living4media/free, Peter Garten/Picture Press/East News, F. Strauss/Mak Media