azalia w ogrodzie

Azalia w ogrodzie – jak ją uprawiać?

Rośliny

Czy znacie kogoś, komu kwiaty są kompletnie obojętne? Jeśli tak, to pokażcie mu pięknie kwitnące wiosną azalie. Na pewno zmieni zdanie i od razu sprawdzi, jak uprawiać azalię w ogrodzie.

Azalia w ogrodzie

Przez całą zimę udaje, że uschła. Niektórzy dają się nabrać i ją wykopują. Tymczasem wystarczy trochę ciepła i deszczu, by azalia udowodniła, że ma się doskonale – nagie gałązki obsypują się różnokolorowymi kwiatami: łososiowymi, kremowymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi. Bogactwa barw nie odda żaden opis. Odmian azalii jest ponad dziesięć tysięcy! Niektóre kwiaty pachną jak… perfumy Chanel – taką nazwę ma nawet jedna z odmian.

Ale azalia to piękność trująca. Wiadomo o tym od wieków. Grecki wódz Ksenofont opisuje, jak podczas odwrotu spod Babilonu w 401 roku p.n.e. wygłodzeni żołnierze najedli się miodu z azaliowych kwiatów. Skutek: ciężko się potem pochorowali.

Azalia – festiwal kwiatów

Już pojedynczy krzew to radość. Co dopiero, gdy są ich dziesiątki czy setki! Takie widowisko można podziwiać w maju, kiedy rośliny rozkwitają. Bogatą kolekcję ma Arboretum w Wojsławicach koło Wrocławia. Warto też pojechać na Święto Kwitnących Azalii do Pisarzowic koło Bielska-Białej.

Święta azalii najdłuższą tradycję mają na Dalekim Wschodzie – w Japonii i Korei – gdzie krzewy rosną w ogromnych kępkach. Najsłynniejszy jest festiwal przy świątyni Nezu w Tokio. A w Korei pod koniec maja góry wyglądają tak, jakby nosiły różowe azaliowe suknie.

> Zobacz też: Przepis na ogród japoński – co w nim rośnie? <

Azalia w ogrodzie – jak ją uprawiać?

Azalie nie są wymagające, ale potrzebują kwaśnej, przepuszczalnej i próchniczej ziemi. Jeśli nie mamy takiej w ogrodzie, przed sadzeniem wymieńmy podłoże na gotowe, przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin. Miejsce może być i słoneczne, i półcieniste. Młode okazy na zimę warto okryć.

Azalie najładniej wyglądają, gdy zestawimy kilka odmian o różnych kolorach. Dobrymi towarzyszami będą dla nich różaneczniki i inne krzewy lubiące kwaśną glebę: pierisy, kalmie, kiścienie. I iglaki, na których tle azalie prezentują się wyśmienicie.

Azalia pontyjska (żółta) i tatarski kurhan

Azalia żółta, inaczej pontyjska (Rhododendron luteum), jedyny gatunek występujący w Europie, rośnie w naturze w Polsce, w Woli Żarczyckiej koło Leżajska – na wydmie, prawdopodobnie dawnym tatarskim kurhanie. Ma duże żółte kielichy. Dawniej jej pąków kwiatowych używano w medycynie ludowej, a liści do odczyniania uroków.

> Zobacz też: Rododendron – najpiękniejszy krzew pełen kwiatów <

Tekst: Anna Karska
Zdjęcia: Joanna Kossak/ www.bloompics.com, shutterstock.com