werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Azalia

Rośliny

Czy znacie kogoś, komu kwiaty są kompletnie obojętne? Jeśli tak, to pokażcie mu azalie wiosną. Na pewno zmieni zdanie!

Przez całą zimę udaje, że uschła. Niektórzy dają się nabrać i ją wykopują. Tymczasem wystarczy trochę ciepła i deszczu, by azalia udowodniła, że ma się doskonale – nagie gałązki obsypują się różnokolorowymi kwiatami: łososiowymi, kremowymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi. Bogactwa barw nie odda żaden opis. Odmian azalii jest ponad dziesięć tysięcy! Niektóre pachną jak… perfumy Chanel – taką nazwę ma nawet jedna z odmian.

Ale azalia to piękność trująca. Wiadomo o tym od wieków. Grecki wódz Ksenofont opisuje, jak podczas odwrotu spod Babilonu w 401 roku p.n.e. wygłodzeni żołnierze najedli się miodu z azaliowych kwiatów. Skutek: ciężko się potem pochorowali.

Azalia - festiwal kwiatów

Już pojedynczy krzew to radość. Co dopiero, gdy są ich dziesiątki czy setki! Takie widowisko można podziwiać w maju, kiedy rośliny rozkwitają. Bogatą kolekcję ma Arboretum w Wojsławicach koło Wrocławia. Warto też pojechać na Święto Kwitnących Azalii (w tym roku 12-27 maja) do Pisarzowic koło Bielska-Białej.

Święta azalii najdłuższą tradycję mają na Dalekim Wschodzie – w Japonii i Korei – gdzie krzewy rosną w ogromnych kępkach. Najsłynniejszy jest festiwal przy świątyni Nezu w Tokio. A w Korei pod koniec maja góry wyglądają tak, jakby nosiły różowe azaliowe suknie.

Azalia w ogrodzie

Azalie nie są wymagające, ale potrzebują kwaśnej, przepuszczalnej i próchniczej ziemi. Jeśli nie mamy takiej w ogrodzie, przed sadzeniem wymieńmy podłoże na gotowe, przeznaczone specjalnie dla tej grupy roślin. Miejsce może być i słoneczne, i półcieniste. Młode okazy na zimę warto okryć. Azalie najładniej wyglądają, gdy zestawimy kilka odmian o różnych kolorach. Dobrymi towarzyszami będą dla nich różaneczniki i inne krzewy lubiące kwaśną glebę: pierisy, kalmie, kiścienie. I iglaki, na których tle azalie prezentują się wyśmienicie.

reklama

Azalia żółta i tatarski kurhan

Azalia żółta, inaczej pontyjska (Rhododendron luteum), jedyny gatunek występujący w Europie, rośnie w naturze w Polsce, w Woli Żarczyckiej koło Leżajska – na wydmie, prawdopodobnie dawnym tatarskim kurhanie. Ma duże żółte kielichy. Dawniej jej pąków kwiatowych używano w medycynie ludowej, a liści do odczyniania uroków.

Tekst: Anna Karska
Fotografie: Joanna Kossak/ www.bloompics.com, shutterstock.com

reklama
reklama