Jakie rośliny wybrać do ogrodu? Byliny! To rośliny wieloletnie, jedne kwitną od wiosny do jesieni, inne są zielone przez całą zimę!

reklama

Byliny to, najprościej rzecz ujmując, rośliny wieloletnie, żyjące dłużej niż dwa lata, których pędy zamierają po sezonie. Są doskonałe do ogrodu – wystarczy raz je zasadzić, by co roku cieszyć się ich pięknem.

Jak wybrać byliny do ogrodu?

Oferta bylin jest oszałamiająca i bardzo szeroka. Przy wyborze warto kierować się terminem ich sadzenia i kwitnienia, wymaganiami co do nasłonecznienia i gleby (biorąc pod uwagę usytuowanie naszego ogrodu). Większość bylin dobrze czuje się w miejscach jasnych i wilgotnych, ale są i takie, które preferują cień; jedne wolą żyzny grunt, inne przetrwają nawet na piaszczystym podłożu.

Popularne byliny wieloletnie

Do bylin, których pędy zamierają jesienią, zaliczamy m.in.: chabry, dalie, dzwonki, jeżówki, lilie, liliowce, łubin, maki, marcinki, naparstnice, margerytki, piwonie i rudbekie.

Do bylin ogrodowych należą także wiosenne rośliny cebulowe, m.in.: hiacynty, krokusy, narcyzy, przebiśniegi, szafirki i tulipany. Najchętniej wybierane byliny do ogrodu to te, które pięknie i długo kwitną oraz byliny zimozielone, które zdobią rabaty także jesienią i zimą.

Byliny długo kwitnące

Jest wiele gatunków kwiatów ogrodowych wieloletnich długo kwitnących. Zaletą ich wszystkich jest to, że cieszą kolorowymi płatkami przez cały sezon, od wiosny do jesieni. Oraz to, że nie trzeba ich sadzić co roku! Jakie wybrać?

W słonecznym ogrodzie dobrze poczują się długo kwitnące: astry, kocimiętka, krwawnik, nachyłek, posłonek, rudbekie i wiesiołki. Na stanowiskach półcienistych wyrosną nam: liriope szafirkowata, przywrotnik pospolity, trzykrotka Andersona i zawilce. W cieniu natomiast kwitnąć będą: barwinki, bodziszek rozłogowy, konwalie, miodunka pstra i trojeść kropkowana.  

Organizując rabaty bylinowe w ogrodzie, warto posadzić po kilka roślin danego gatunku blisko siebie. Po pierwsze będę ładniej się prezentować, a po drugie ułatwi nam to pielęgnację całego obszaru.

Byliny zimozielone      

Nie tylko iglaki mogą zdobić ogród jesienią i zimą. Tę funkcję mogą przejąć także zimozielone byliny. Mają tę zaletę, że nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy zapewnić im jedynie dość żyzna i wilgotną glebę. Podczas cieplejszych zim warto je podlewać.

Do wieloletnich bylin zimozielonych należą m.in. barwinek pospolity, bergenia sercowata, bluszcz pospolity, gęsiówka kaukaska, pragnia, runianka japońska, turzyca włosista i ubiorek wiecznie zielony.  

Szukasz kwiatów do domu? Zajrzyj tu: weranda.pl/ogrody/rosliny

Tekst: KN
fot. shutterstock, pixabay