Rośliny ogrodowe: karmnik ościsty

Rośliny

Tworzy żywe, zielone poduszki w ogrodzie i jest odporny na deptanie: karmnik ościsty to coraz bardziej popularna roślina ogrodowa. Sprawdź, jak ją hodować.

Charakterystyka rośliny

Karmnik ościsty należy do rodziny goździkowatych. Praktycznie nie występuje naturalnie w Polsce, jednak z powodzeniem może być uprawiany w naszym klimacie. Roślina ta jest w typie poduszkowym i rośnie na wysokość mniej więcej pięciu centymetrów.  Kwitnie wiosną i latem na biało.

Projektowanie ogrodów: karmnik ościsty dobrze znosi deptanie

Karmnik ościsty nadaje się do tworzenia dywanów w ogrodzie, ponieważ bardzo dobrze znosi deptanie. Jest miękki i stworzony do tego, by chodzić po nim boso, ale – uwaga – nie sprawdzi się do uprawiania sportów.

Szukasz alternatywy dla klasycznego trawnika? Zobacz: Ozdobne trawy do ogrodu.

Roślinę tę można wykorzystać również do skalniaków, również przy brzegach oczek wodnych. Karmnik ościsty ma intensywnie zielony kolor, rośnie gęsto, dlatego przyda się również jako uzupełnienie innych aranżacji ogrodowych.

Karmnik ościsty: jak sadzić?

Najlepiej sadzić roślinę co 23-30 cm na słonecznych stanowiskach, jednak półcień także będzie odpowiedni. Karmnik ościsty - co lubi? Glebę średnio żyzną i umiarkowanie wilgotną. Ma mniejsze wymagania niż trawa względem podlewania.

{google_adsense}

Karmnik ościsty: pielęgnacja

Karmnik ościsty jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie suszy nie należy nadmiernie podlewać rośliny. Roślina nie wymaga przycinania, ani okrywania na zimę, ponieważ cechuje ją odporność na niskie temperatury. Po kilku latach należy przesadzić stare byliny, które się przerzedziły.

Karmnik ościsty: cena

Sadzonka karmnika ościstego kosztuje około 3-4 złotych. Nasiona są tańsze, ich cena wynosi mniej więcej 3 złote za saszetkę.


Zdjęcia: Shutterstock