Jak wybrać rośliny doniczkowe na parapet i gdzie je postawić? Wszystko, co musisz wiedzieć, by mieć piękne kwiaty na parapecie!
Zielono we wnętrzuChoć nierzadko przysparzają trudności w uprawie, warto ozdobić parapet roślinami doniczkowymi. Raz, że są ozdobą okna. Dwa, że od razu robi się w domu przytulniej. Trzy – nawet na parapecie można stworzyć ogród w miniaturze i czerpać przyjemność z patrzenia na zieleń. Dowiedzcie się, które kwiaty doniczkowe wybrać, jak o nie dbać i aranżować!
Nie zawsze najlepszy jest parapet południowy
Każda roślina wymaga innych warunków. Tak jak w ogrodzie dbamy o odpowiednie stanowisko, tak i w domu należy uwzględniać np. strony świata, na które wychodzą nasze okna. Szczególnie Każda roślina wymaga innych warunków. Tak jak w ogrodzie dbamy o odpowiednie stanowisko, tak i w domu należy uwzględniać np. strony świata, na które wychodzą nasze okna. Szczególnie wymagające są rośliny doniczkowe stojące na parapecie – każda z nich potrzebuje innego nasłonecznienia. Dlatego nie dla każdej rośliny najlepszym rozwiązaniem będzie słoneczny parapet południowy. Szczególnie latem, rośliny które potrzebują umiarkowanie dużo słońca od nadmiaru światła mogą np. uschnąć. Warto to sprawdzać już na początku, wybierając jakie rośliny uprawiać do domu. Zobacz, co jeszcze przeczytasz w tekście:
Kwiaty doniczkowe na parapet zachodni i na wschodni
W oknach wychodzących na wschód, podobnie jak w tych na zachód, słońce pojawia się zaledwie przez kilka godzin, przez resztę dnia światło pozostaje rozproszone. Sprawdzą się tu odmiany, które do prawidłowego wzrostu potrzebują półcienia, np. bluszcz, trzykrotka czy zielistka Sternberga, która polecana jest zwłaszcza amatorom, bo nie wymaga dużej uwagi. Na wschodni parapet można też bez obaw postawić skrzydłokwiat, anturium czy monsterę miniaturową.
Kwiaty doniczkowe na parapet północny
Północna strona to miejsce, w którym najtrudniej uprawiać na parapecie rośliny doniczkowe. Przez większość dnia stojące na nim kwiaty nie są wystarczająco naświetlone, dociera tam światło rozproszone i bardzo delikatne. Wybierając rośliny warto pamiętać, że warunki takie są nieodpowiednie dla odmian o kolorowych liściach, które do rozwoju potrzebują większej ilości chlorofilu produkowanego w wyniku fotosyntezy. Na parapecie okna skierowanego na północ nie sprawdzą się również rośliny kwitnące, które zawiązują pąki kwiatowe wyłącznie przy dobrym nasłonecznieniu.
Za to dla cieniolubnych odmian to miejsce idealne. Można tu bez problemu postawić monsterę deliciosa (mimo małych wymiarów, nazywana jest królową miejskiej dżungli),monsterę adansonii (jest nie wysokim gatunkiem i ma dziurawe liście), bluszcz, paprocie czy cissus rombolistny (łatwy w uprawie doniczkowej, zwykle nie przekracza 1,5 m wysokości i ma atrakcyjne błyszczące liście złożone z trzech listków. Od spodniej strony pokryte są one włoskami). Bez obaw na północnym parapecie można postawić również znaną ze swojej żywotności odmianę zamiokulkas zamiolistny (jego ozdobą są wzniesione, grube, skórzaste, ciemnozielone liście wyrastające z podziemnych kłączy).
Rośliny doniczkowe na południowy parapet – tutaj rozwiną się kwiaty
Okna skierowane na południe są najbardziej nasłonecznione. Większość roślin doniczkowych nie lubi bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Postawienie na parapecie delikatnej rośliny może skutkować tym, że zwiędnie lub będzie miała sparzone liści. Warunki panujące na parapecie okna południowego można porównać do klimatu pustynnego, dlatego najlepiej zdadzą egzamin kaktusy i sukulenty, które dzięki zgrubiałym i gąbczastym liściom zatrzymują wodę potrzebną do przetrwania suszy.
Na słonecznym stanowisku dobrze czuć się będą również wilkomlecz, kalanchoe, aloes, agawa czy grubosz (tzw. drzewko szczęścia. Wielu go zna, ale nie pod nazwą grubosz. To sukulent, wiecznie zielona bylina.). W oknie można powiesić też modną roślinę, jaką jest starzec Rowleya (roślina przypomina „sznur pereł” o liściach w kształcie łezki). Przy odpowiedniej pielęgnacji i podlewaniu można też uprawiać tu storczyki czy miniaturowe drzewo oliwkowe.
Przeczytaj też: Stojak na kwiaty – wybieramy modne kwietniki na rośliny doniczkowe do domu i mieszkania
Jak stworzyć zielony parapet i dobrać doniczki do roślin?
Najważniejszą zasadą jest ta, że to kwiaty mają być główną dekoracją, a nie donica. Jednak pojemnik pomaga podkreślić piękny kształt rośliny. Warto też przemyśleć, czy dana doniczka będzie pasowała do wystroju wnętrza. Gliniane donice będą idealne np. do mieszkań w stylu boho, wiklinowe – do stylu rustykalnego, ceramiczne – do glamour czy francuskiego.
Rośliny doniczkowe można aranżować na wiele sposobów. Będą ładnie wyglądały, jeśli wsadzicie je do trzech jednakowych doniczek albo do różnych (ich wybór jest przeogromny). Ładnie też wyglądają rośliny jednego gatunku posadzone w długiej skrzynce – stworzą wtedy piękną kompozycję, taki mini las. Ciekawym pomysłem będzie również wybranie różnych odmian tej samej rośliny albo kilku roślin, które mają podobny pokrój, liście czy kwiaty (np. sukulenty). Można wreszcie posadzić je w doniczce wiszącej nad parapetem.
Jakie rośliny doniczkowe wybrać na parapet w kuchni?
Kuchnia to pomieszczenie niesprzyjające uprawie roślin doniczkowych. Z jednej strony gorący piekarnik, z drugiej lodówka, a jak otworzy się okno, przeciągi mogą zmrozić każdego. Tym bardziej rośliny doniczkowe. W kuchni powinny więc pojawić się rośliny odporne na nagłe wahania temperatur. Pierwsza zasada mówi, że kwiaty należy stawiać co najmniej metr od źródła gorąca. Warto wybrać gatunki jadalne i zioła, bo po nie sięgamy w kuchni najczęściej. We wspomnianych wyżej warunkach poradzi sobie epipremnum, hoja, aspidistra, nolina, czy sukulenty. Odpuście sobie z kolei takie gatunki jak fikusy, które nie cierpią przeciągów i mogą na nie reagować więdnięciem lub gubieniem liści. Równie źle znoszą tak trudne warunki rośliny, których liście są pokryte kutnerem (aksamitną powłoką), takie jak maranta, niektóre scindapsusy czy begonie.
Którym roślinom do domu nie straszny kaloryfer?
Pod parapetami znajdują się często kaloryfery. Te większości roślinom nie służą - żółkną im liście, opadają kwiaty i są mniej odporne na pasożyty. Ale są wyjątki. Mowa np. o sukulentach - zgrubiała skórka na liściach oraz zmniejszona ilość aparatów szparkowych pozwala im ograniczyć straty i magazynować wodę. Często dodatkowa ilość wody znajduje się w zgrubiałych korzeniach. W domu ogrzewanym kaloryferami dobrze sprawdzają się m.in. różne gatunki gruboszy, kalanchoe, agawy, gasterie i nolina - świetnie znoszą one suche powietrze i nie wymagają zraszania. Mogą zimować nawet przy ograniczonym podlewaniu. Jednak jeśli tylko zaczną rosnąć, lepiej przykręcić nieco kaloryfer. W domu możemy także uprawiać kaktusy epifityczne, do których należy epifyllum o zwisających pędach oraz szlumbergera, zwana grudnikiem.
Może Cię też zainteresować: Doniczki, kwietniki, stojaki i meble na kwiaty
Jakie rośliny doniczkowe wybrać na parapet zewnętrzny?
Parapet zewnętrzny to taki ogród w miniaturze. Podstawową sprawą jest odpowiednie umocowanie doniczek czy skrzynek, by nie stwarzały zagrożenia dla przechodniów. Na rynku jest wiele uchwytów przystosowanych do skrzynek na parapet zewnętrzny. Na zaokiennym parapecie najatrakcyjniejsze będą bratki, wrzośce czy niezawodne pelargonie – jeśli chodzi o te ostatnie ciekawe jest zestawienie pelargonii o zwisających pędach z tymi stojącymi.
Jakie zimowe rośliny na parapet wybrać do uprawy w domu?
Zimą warto wybrać schlumbergerę, inaczej kaktus bożonarodzeniowy. Ta egzotyczna roślina występuje dziko w deszczowych lasach Brazylii, gdzie zasiedla konary drzew. Do wzrostu nie potrzebuje zbyt dużo światła, a masywne, gromadzące wodę liście pozwalają jej przetrwać w trudnych warunkach. Kwiaty mają kolory od białego poprzez różne odcienie różu do czerwieni. Są także odmiany żółte. Zimą można też zainwestować w kalanchoe, sukulent bardzo popularny w uprawie doniczkowej. Jego ciemnozielone, grube liście są świetnym tłem dla drobnych, zebranych w obfite wiechy kwiatów w jaskrawych kolorach, od kremowego i żółtego, poprzez róże do krwistej czerwieni.
Poznaj też: Rośliny egzotyczne w domu – które wybrać i jak je pięknie wyeksponować?
Które rośliny doniczkowe nie nadają się, by uprawiać je na parapecie?
Na parapet zdecydowanie nie nadają się pelargonie, fiołki afrykańskie czy fuksje. Mimo że są bardzo dekoracyjne i każdy chciały je mieć w domu, bywają kłopotliwe. Przede wszystkim opadającymi kwiatami zaśmiecają mieszkanie i wymagają ciągłego usuwania przekwitająch kwiatostanów.
Tam gdzie są dzieci powinno się unikać sadzenia roślin doniczkowych trujących. Szczególnie niebezpieczne są te wytwarzające ozdobne owoce np. psianka. Do trujących należą też diffenbachie, krotony, alokazje i wilczomlecze.
Dla najmłodszych można za to wybrać okazy, które rozbudzą ciekawość i chęć dalszego poznawanie roślin. Są to rośliny, które swoim wyglądem zadziwiąją tak dzieci, jak i dorosłych. Należą do nich m.in. okazy owadożerne (rosiczka, muchołówka, dzbanecznik), róża jerychońska, żywe kamienie (sukulent) czy lucky bamboo (wbrew nazwie to nie bambus tylko dracena Sandera, które powyginane pędy to efekt specjalnej uprawy).
Chcesz więdzieć więcej? Przeczytaj: Rośliny zielone i kwitnące do domu
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock