werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Kwiaty na balkon z czterech stron świata

Zielono we wnętrzu

Wiosna wdziera się do domów z ogrodów i parków. By ją wspomóc, proponujemy wnieść również kwiaty na balkon. Podpowiadamy, jak stworzyć ciekawe kompozycje na stanowiska słoneczne i cieniste.

Kwiaty na słoneczny balkon

Na balkonach od strony południowej słońce gości przez wiele godzin. Kwiaty, które się znajdą w takich warunkach, muszą być przygotowane na ostre działanie promieni. Idealne okażą się pelargonie, które występują w wielu odmianach kolorystycznych i intensywnie pachną.

Na słonecznych stanowiskach balkonowych odnajdą się również: petunia, begonia, szałwia, lantana, bratek, macierzanka, kuflik i aksamitka. Większość z tych roślin jest łatwo dostępna w sklepach ogrodniczych, jednak wymaga regularnego nawożenia.

Kwiaty na balkon północny

Balkon na północy przez większość dnia kryje się w cieniu. To nie jest jednak problem dla kwiatów takich, jak: bluszcz, fuksja, niezapominajka, pierwiosnek (wyjątkowo wdzięczny kwiat, który wzrasta nawet w zadziwiająco niesprzyjających warunkach), stokrotka, żurawka. Polecaną rośliną jest także bluszczyk kurdybanek, który kwitnie od marca do czerwca, czyli zwykle pojawia się jako jeden z pierwszych zwiastunów wiosny na balkonie.

Kwiaty na balkon wschodni

Balkon od wschodu zapewnia warunki odpowiednie dla większości kwiatów. Wzrosną na nim nawet róże.  Wyjątkowo zdrowo powinny rozkwitnąć pachnące groszki, oleandry, datury i niecierpki. To również idealne stanowisko do hodowli drzewek iglastych, między innymi sosny i jałowca.

Kwiaty na balkon zachodni

Balkon od zachodu dostarcza roślinom podobną ilość słońca, co stanowiska od południa. W lecie panują tu jednak wyższe temperatury. Najlepiej umieścić dlatego kwiaty, które wyjątkowo lubią ciepło. Trafnym wyborem okażą się: chmiel japoński, gazania, komarzyca, maciejka, nagietek, sanwitalia rozesłana i powojnik.

Kwiaty balkonowe zwisające

Na barierkach balkonowych warto zawiesić na hakach donice z kwiatami zwisającymi. Do najpopularniejszych należą: fuksja (istnieją również odmiany proste, dlatego należy zwrócić uwagę na opis, jeśli decydujemy się na nasiona, nie gotowe sadzonki), lobelia (jest dobrą bazą do tworzenia kompozycji z innymi kwiatami), bidens, pelargonia zwisająca (roślina najlepiej prezentuje się w donicach w towarzystwie mieszanym, na przykład z bluszczem), begonia zwisająca, werbena zwisająca (rozrasta się szeroko, kwitnie bujnie i nie potrzebuje obecności dodatkowych roślin).

Kwiaty zimozielone na balkon

Wiosną niewiele osób myśli o tym, jak ich balkon będzie wyglądał zimą. Zapobiegliwi ogrodnicy mogą jednak skorzystać już teraz z roślin zimozielonych. Do popularnych kwiatów, które nie usychają na jesieni, należą barwinki i ciemierniki. Odporne okazują się różnego rodzaju krzewinki, w tym wrzosy. Oczywiście zawsze dobrym rozwiązaniem są krzewy i drzewka iglaste.

Do roślin zimozielonych należy również hebe. Więcej informacji na temat znajduje się w artykule: Hebe – roślina wiecznie zielona.

Zdjęcia: materiały prasowe (Castorama), Pixabay
Teskt: KM

reklama
reklama
reklama