Mniej znaczy więcej – minimalistyczna kuchnia

Sponsorowane

Minimalizm to odpowiedź na przepych minionej epoki – ucieczka od nadmiaru kolorów, form, kształtów i dekoracji, które opanowały pałacowe wnętrza. Ten oszczędny styl doskonale sprawdza się w kuchni. Pokochają go Ci, którzy czują rzeczywistą potrzebę estetycznej dyscypliny.  

reklama

W minimalistycznej kuchni przewodzi idea przewagi funkcji nad formą. Wyraża się to w ograniczeniu ilości przedmiotów do tych naprawdę niezbędnych i rezygnacji z nadmiaru dekoracji. Czyste linie, jednolite powierzchnie i proste formy to cechy, które we wnętrzu pozbawionym zbędnych detali są pozbawione konkurencji i doskonale się prezentują.  

Zoom na detal

Choć w kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym unikamy ozdób, nie oznacza to, że musi być całkowicie pozbawiona dekoracji. W pustej uporządkowanej przestrzeni jej rolę może pełnić nawet detal – uchwyty, lśniące fronty, pomysłowe akcesoria do przechowywania czy nawet designerskie urządzenia AGD.

Unikamy z kolei bogato zdobionych tkanin, wzorzystych dodatków i rzeźbionych elementów. Minimalistyczna kuchnia wyraża zamiłowanie domowników do porządku i przestrzeni, dlatego nic co zbędne nie powinno zaprzątać naszej uwagi.

Dobra organizacja

W kuchni urządzonej zgodnie z maksymą „mniej znaczy więcej” liczy się przede wszystkim dobra organizacja. Dlaczego? Ponieważ im więcej miejsca na ukrycie wszystkich kuchennych sprzętów, tym więcej miejsca na blatach i większy porządek na co dzień.

Już na etapie projektowania warto zadbać o odpowiednią ilość szafek i szuflad oraz zabudowę sprzętów kuchennych. Kiedy wszystko będzie pomysłowo ukryte i dobrze zorganizowane, na zewnątrz panować będzie to, co w stylu minimalistycznym najważniejsze – ład i prostota.

Oświetlenie

W minimalistycznej kuchni, tak jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, oświetlenie pełni jedną z głównych ról. Choć podobnie jak wszystko wokół jest oszczędne w formach i bardzo dyskretne, to okazuje się niezbędnym elementem aranżacji i to nie ze względu na swoją oczywistą funkcjonalność, a walory estetyczne.

Kiedy zapadnie zmrok minimalistyczna kuchnia zamienia się w teatr gry światła i cienia. Główne źródło światła to nie elegancki żyrandol, a nowoczesny plafon lub prosta lampa wisząca. Dobrze sprawdzają się również punktowe lampy ledowe lub podświetlone wnętrza i dna szafek.

Więcej oryginalnych rozwiązań na aranżację kuchni znajdziesz w salonach Black Red White i na www.brw.com.pl

fot. materiały prasowe BRW