Lampa Iron Mana

Design

Spływający ze wzgórza kaskadami dom Tony’ego Starka, czyli filmowego Iron Mana, można określić jednym słowem: wspaniały. Cztery sypialnie, sześć łazienek, bajeczne patio, olbrzymi basen, prywatna plaża i widok na ocean. Fanom filmu trudno było uwierzyć, że te wnętrza zbudowano w hali sportowej w Los Angeles, a projektowanie odbywało się w komputerze.

Replikę domu wybudowano jednak także w realu. I nie ma się co dziwić, że willa została uznana za najlepszą filmową rezydencję. Ranking najciekawszych mieszkanek z kinowych przebojów przygotował portal businessinsider.com. Dom Iron Mana okazał się bezkonkurencyjny. „Podróbkę” wystawiono na sprzedaż za 25 milionów dolarów!

Jak na milionera i wynalazcę niezwykłych technologii wojskowych przystało, Tony Stark – komiksowy superbohater – ma dom z tajemniczą piwnicą. Tam bawi się w konstruktora i udoskonala kolejne wersje zbroi, dzięki której zamienia się w walczącego z terrorystami Iron Mana. Kostium nie byłby wiele wart, gdyby nie reaktor łukowy, sprawiający, że bohater może latać.

Chyba więc nie jest dziełem przypadku, że w salonie filmowego Starka stoi najbardziej dizajnerski łuk na świecie, czyli lampa Arco (po włosku „arco” to właśnie łuk), którą w 1962 roku zaprojektowali bracia Castiglioni – Achille i Pier Giacomo. Włoscy magicy wzornictwa inspiracji nie szukali jednak w kosmosie, lecz… na ulicy. Wzorem była zwykła latarnia.

Achille nie znosił szpetnych kabli na suficie, wymyślił więc wspólnie z bratem coś absolutnie innowacyjnego (nawet i dziś, choć lampa ma około pięćdziesiątki) – łukowate teleskopowe ramię, na którym dynda klosz. Od tej pory lampa nie musiała już wisieć pośrodku sufitu, by dobrze oświetlić stół. Arco stoi na ziemi, choćby i w kącie, ale sięga daleko i bez problemu rozjaśnia cały pokój. Trzeba było jeszcze wykombinować podstawę na tyle ciężką, żeby lampa się nie przewracała. Stabilność dał jej klocek z białego kararyjskiego marmuru, ważący 65 kilogramów. Aby światło dało się przesuwać, w kamieniu bracia zaprojektowali dziurę. Śmiali się, że można w nią wsadzić choćby kij od miotły.

Firma Flos wciąż produkuje słynną Arco. Jeśli nie masz akurat wolnych 25 milionów dolarów na dom Iron Mana, może chociaż wysupłasz 7,5 tysiąca złotych na lampę z jego salonu.

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: www.flos.com, Bulls Press, ONS

reklama