Meble z palet, czyli zrób to sam

Kolekcje

Meble z recyklingu

Ekologiczne, modne i tanie. Pojawiły się kilka lat temu i nie tracą na popularności. Większość majsterkowiczów choć raz podejmowała próbę ich wykonania. Podpowiadamy, do jakich wnętrz pasują meble z palet oraz na czym oprzeć swój warsztat rzemieślniczy.

Meble z palet: sklep czy wtórny użytek?

Produkcja każdego dobrego mebla musi rozpocząć się od jeszcze lepszego projektu. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ważniejszy jest dla nas zielony duch eko (czyli wykorzystanie palety, która zalega na naszym ogrodzie), czy też zależy nam na konkretnym meblu. Może się okazać, że materiał, którym dysponujemy za darmo, nie spełnia oczekiwań. Najczęściej spotykane w Polsce Europalety mają różne rozmiary i – co również ważne – wagę.

Meble z palet do salonu

Inaczej wykonuje się meble zewnętrzne niż te, które trafią do pokoju. Po pierwsze, wyposażenie do salonu pozostawia nam mniejszy margines błędu. Nierówny szlif może uroczo wyglądać pośród kwitnących róż w altanie, jednak widok drzazg na lakierowanej podłodze już tak nie uwodzi. Meble z palet do salonu muszą zostać wygładzone za pomocą szlifierki. Praca ręczna z papierem ściernym jest nie tylko czasochłonna i trudna. Nie przynosi upragnionego, katalogowego efektu. Do pomalowania drewna najlepiej użyć bejcy, dzięki której słoje pozostaną widoczne.

Meble z palet do ogrodu

Początkujący powinni rozpocząć przygodę z rzemiosłem od projektów ogrodowych. Ewentualne niedoskonałości nie będą rzucać się w oczy, gdyż dwór rządzi się innymi prawami niż salon. Paletę, która ma służyć na zewnątrz, należy obowiązkowo zaimpregnować. Drewno pod wpływem rosy, deszczu lub wahań temperatury może stracić oryginalny kształt i stać się miękkie. Rzutuje to na wyglądzie mebla oraz bezpieczeństwie użytkowania.

Jeśli meble mają znaleźć się na małym balkonie, nie w ogrodzie, polecamy również artykuł: Jak urządzić mały balkon, praktyczne porady.

reklama

Pomysły na meble z palet

Najpopularniejszym meblem z palet jest łóżko. Ze wspomnianego materiału można zrobić również kanapę do salonu, leżak, fotel, stolik kawowy, komódkę, wieszak na ubrania wierzchnie, kwietnik lub regał . Więcej pracy wymaga skręcenie drzwi, krzeseł czy szafki pod telewizor. Jednak tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia i… warsztat stolarski.

Do jakich wnętrz pasują meble z palet?

Meble z recyklingu współgrają ze stylem skandynawskim oraz wszelkimi wnętrzami nawiązującymi mocno do natury lub romantyzmu. Duży wpływ na wtopienie się łóżka czy kanapy z palet ma jego kolorystyka. Białe słoje przystroją dom prowansalski. Po dodaniu granatowej farby, mebel możemy umieścić w pokoju z motywami marynistycznymi. Ciemnobrązowa bejca natomiast przemieni paletę w wyposażenie idealne do stylu kolonialnego.

Meble z palet, mimo niegasnącej popularności, wciąż należą do wyposażenia nieoczywistego. Dzięki temu okazują się odpowiednie do wnętrz w stylu nowoczesnym, industrialnym i loftowym. Przy dobrej stylizacji nie ma przeszkód, by - własnoręcznie wykonany - fotel znalazł się w domu z motywem shabby chic, boho i retro.

Miłośników oryginalnych wnętrz może zainteresować również artykuł: Urządzamy dom w stylu shabby chic.