Angielskie kwiatki na chandrę

Kolekcje

Pomysł stary jak świat – nieoczekiwana zmiana miejsc. Dynamiczna dziewczyna od reklamy i nieco zaniedbana pani redaktor plotkarskiej rubryki, obie porzucone przez facetów akurat tuż przed świętami, postanawiają coś zmienić w życiu. Na początek – otoczenie. Wpadają na siebie w sieci. Zdesperowane odwiedzają w tym samym czasie stronę internetową Home Exchange proponującą zamianę apartamentów. Pod wpływem impulsu… dokonują transakcji. Brytyjka Iris (Kate Winslet) porzuca domek na południu Anglii i leci na Florydę, gdzie wśród palm i basenów znajduje się dizajnerska willa Amandy (Cameron Diaz). Ta z kolei rusza na podbój Rose Hill Cottage.

Zderzenie stylów

Zderzenie stylów życia jest zabawne. Chłód luksusu, przestrzeń, biele, szarości i brązy kontra zagracona angielska chałupka z kominkiem, perskimi dywanami, chodniczkami oraz tapicerkami w pawie i kwiaty. Po obejrzeniu „Holiday” tłumy ludzi ruszyły na poszukiwania bajkowego domku. Skoro Amanda w tydzień odnalazła szczęście w ramionach takiego ciacha jak Jude Law, to może i im się uda. Okazało się, niestety, że… został zbudowany specjalnie do filmu w dwa tygodnie.

Dom w stylu angielskim

Wnętrze, choć na wskroś angielskie, powstało w amerykańskiej hali zdjęciowej w kalifornijskim Culver City. Swój urok zawdzięcza tkaninom. Tekstylia o różnych wzorach i fakturach królują na meblach, podłogach, poduszkach, w oknach. Nie ma tu przypadkowych wzorów, frędzli, poduszek, nawet dywaników. Udało się dzięki pierwszej lidze brytyjskich projektantów, markom Colefax & Fowler, Roger Oates, Bennison czy Robert Kime. Obsada doborowa, dorównująca aktorom, zwłaszcza Bennison i Kime – obie firmy założone przez antykwariuszy, specjalistów od ręcznie drukowanych materii z wzorami ściągniętymi z XVIII- i XIX-wiecznych francuskich i angielskich oryginałów.

Starocie w najlepszym stylu

Robert Kime jest oficjalnym dostawcą mebli i bibelotów dla pałacu Buckingham, więc nie znajdziemy u niego pierwszych lepszych „angielskich różyczek”. Jego sklep na londyńskiej Kensington Church Street to obowiązkowy punkt wycieczek dla fanów XIX-wiecznego brytyjskiego rękodzieła, ruchu Arts & Crafts oraz motywów i staroci w najlepszym stylu, zwożonych z targów na całym świecie. Kime projektuje dywany tkane w Turcji, hafty wyszywane na uzbeckiej wsi, a wszystko naturalnie barwione.

Krótko mówiąc, domku Iris nie wynajmiesz, ale z wypadu na Wyspy możesz przywieźć trochę skarbów, którym filmowy Rose Hill Cottage zawdzięczał swój czar.

POLECAMY: Jak urządzić dom w stylu romantycznym

Tekst: Joanna Halena
zdjęcia: materiały prasowe, Colefax & Fowler, East News