jak odświeżyć wejście do domu na wiosnę

Ding dong! Oto 10 prostych sposobów, jak odświeżyć wejście do domu na wiosnę

Dekoracje

Jak cię widzą, tak cię piszą. Jakkolwiek czasem to mylne stwierdzenie, wszyscy wiemy, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wejście do domu powinno być zatem jednym z największych atutów twojego mieszkania. Zadbaj o nie i spraw, żeby wyróżniało się spośród innych. Oto kilka trików, za pomocą których w prosty sposób odświeżysz wejście do domu.

Dekoracyjne numerki i kołatki ozdobią drzwi zewnętrzne, zdjęcie: shutterstock


1. Ozdobne numerki na drzwi i elewację

Nie potrzeba wiele, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ot, taki numerek na drzwi – emaliowany, metalowy lub retro. Piękną ozdobą elewacji domu będą też kołatki oraz tabliczki z numerem z ceramicznej płytki/ kafelka. Takie numerki na drzwiach znajdziemy nie tylko w Portugalii czy Hiszpanii (niebieskie kafelki azulejos), ale też we Francji i Włoszech. Na tych ostatnich pojawiają się motywy lawendy czy cytryn (na Sycylii). Gdzie szukać podobnych? Znajdziesz je w wielu sklepach z ręcznie robioną ceramiką.
 

2. Jak odświeżyć wejście do domu – skrzynka na listy

To bardziej ozdoba i efektowny gadżet niż praktyczny przedmiot. Szczególnie dzisiaj, kiedy rzadko wysyła się listy, co najwyższej przychodzą polecone. Niemniej jednak, gdy tylko znajdzie się miejsce (i jeśli będzie to współgrać z charakterem domu), warto powiesić na elewacji skrzynkę na listy. Doda przytulnego charakteru budynkowi i będzie niebanalną dekoracją wejścia do domu.
 

Przeczytaj też: Klasyczne i nowoczesne – ponad 20 pomysłów na drzwi wewnętrze i klamki. Zobacz zdjęcia i zainspiruj się!
 

Klamki i uchwyty z polskiej manufaktury UIM nadadzą drzwiom indywidualny charakter; do kupienia W SKLEPACH PARTNERSKICH: AMINTERIORS.PL, BRASSINI.COM

3. Jak ozdobić drzwi zewnętrzne – elegancka klamka

Diabeł tkwi w szczegółach. Niepozorna klamka może oszpecić drzwi wejściowe albo być dla nich niczym najsubtelniejsza biżuteria. Uchwyty klasyczne do drzwi tradycyjnych, pionowe i poziome do nowoczesnych, mosiężne, niklowane, w stylu empire – wybór klamek jest tak ogromny, że szkoda byłoby ograniczyć się do takiej całkiem zwyczajnej i banalnej. Co powiesz na klamkę Twitty Colombo w kształcie ptaszka?

O tym, jak ważnym elementem są klamki do drzwi, niech świadczy to, że pochylają się nad nimi najsławniejsi projektanci. Na przykład futurystyczną klamkę Chelsea firmy Olivari stworzył Jean Nouvel, który zaprojektował ją w tym samym czasie, co budynek mieszkalny w kształcie wieży na 11th Avenue. Z kolei skłonny do zabawy Jaime Hayon zadziwił wszystkich, projektując elegancką klamkę Zeppelin ze żłobieniami. Autorem wielu klamek był również Arne Jacobsen. Klamka przypominająca swym kształtem znak nieskończoności pierwotnie pojawiła się w hotelu SAS Royal w Kopenhadze w 1955 roku. Od tego czasu uchwyt zdobi drzwi niejednego duńskiego domu i pozostaje klasykiem wzornictwa wśród klamek.
 

Projekt: Kinga Sieinska-Dobrasz, ZDJĘCIE: YASSEN HRISTOV, STYLIZACJA: ANNA SALAK


4. Kwiaty w donicach przed wejściem do domu

Kwiaty to najłatwiejszy oraz najszybszy sposób na przemianę wejścia do domu w nowym sezonie. Gliniane donice najlepiej pasują do ogródka wiejskiego, terakotowe i ceramiczne do ogrodu w stylu włoskim, gazony – do domu urządzonego w stylu francuskim.

Nie zawadzi też, jeśli wykorzystasz to, co masz pod ręką: w skrzyniach możesz posadzić zioła, w koszach własne kompozycje kwiatowe. Nawet stara beczka znajdzie zastosowanie! Posadź w niej bujnie kwitnące pelargonie – wystarczy już jedna donica, aby wprowadzić romantyczny nastrój. Okazałe hortensje przed wejściem do domu prezentują się wspaniale. Dla urozmaicenia umieść je w wiklinowych koszach. A w wiszących donicach posadź fuksje albo surfinie, będą pięknie wyglądały i witały gości.

Zobacz też: Ogród na balkonie – jak urządzić kwiatowy zakątek, mały warzywnik lub ziołowy ogródek na balkonie w bloku?

Wianek na drzwiach to dekoracja nie tylko na święta, zdjęcie: aranżacja marki ANNIE SLOAN, ANNIESLOAN.COM/PL


5. Sezonowy wianek na drzwi wejściowe

Wieniec na drzwiach wejściowych możesz powiesić nie tylko na święta Bożego Narodzenia. O każdej porze roku będzie cieszyć oko i już od progu zwiastować to, co twoi goście znajdą za drzwiami. Pierwszą okazją do powieszenia wieńca mogą być nadejście wiosny i Wielkanoc.

Wianki na drzwi zewnętrzne kupisz w co lepszych kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych, sklepach internetowych albo zrobisz sama. Wieniec na drzwi DIY to łatwe zadanie. Wystarczy kupić bazę (wianek pleciony z gałązek albo wianek słomiany), pistolet do kleju na gorąco, drucik florystyczny i odpowiednie materiały: gałązki świerku, bukszpan lub bluszcz, ozdoby z motywami jajek, zajączków i gniazd z pisklakami (na Wielkanoc), kwiaty polne i ogrodowe, zboża, lawendę (w okresie letnim), kolorowe liście, suszone kwiaty i trawy, jarzębinę oraz dziką różę (jesienią).


Zobacz też: Dekoracje wielkanocne przed domem – pomysły, jak ozdobić drzwi wejściowe i ogród

Projekt: Aleksandra Cwilewicz, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA


6. Jak odświeżyć wejście do domu na wiosnę – malowane drzwi

Pomalowanie drzwi do mieszkania w bloku na kolor niebieski, pastelowy zielony czy żółty nie zawsze się udaje i nie zawsze jest estetyczne. Po pierwsze musi się na to zgodzić administracja budynku. Po drugie kolorowe drzwi w bloku nie zawsze wyglądają gustownie. Jeśli na wszystkich piętrach znajdują się identyczne drzwi, lepiej będzie pozostawić je takimi jakie są – co najwyżej pomalować je od środka zgodnie ze stylistyką wnętrza.

W domu jednorodzinnym sprawa jest prostsza. Możesz malować do woli, kierując się rzecz jasna charakterem domu, wyglądem elewacji oraz dopasowaniem do przestrzeni, w której budynek się znajduje. Ważne, żeby zrobić to z głową i odpowiednio się przygotować, czyli użyć farb do drzwi zewnętrznych drewnianych, antykorozyjnych, poliuretanowych, odpornych na promienie UV, ścieranie i mycie.

Jeśli nie masz przekonania lub czasu na malowanie, możesz drzwi wejściowe okleić tapetą, która jest w pełni zmywalna oraz odporna na rozdarcia. Tapeta nie tylko optycznie powiększy drzwi i przestrzeń wokół nich, ale także sprawi, że będą wyglądały jak nowe.

wycieraczka pod drzwi
Wycieraczka pod drzwi sprawi, że się uśmiechniesz jeszcze przed wejściem do domu, zdjęcie: shutterstock


7. Wycieraczka pod drzwi

Warto zadbać o wejście już od progu. I to nie tylko dla gości. Kupując zwykłą-niezwykłą wycieraczkę, sama się uśmiechniesz, gdy wrócisz do domu po dniu pełnym pracy. Od razu poprawi ci się humor, kiedy przywita cię napis na wycieraczce „Welcome home” lub „Home sweet home”. Rzecz banalna, a ile może zdziałać!

Na rynku znajdziesz wycieraczki z włókna kokosowego i gumowe wycinane w klasyczny ornament, z motywami zwierząt, roślin, wzorami ludowymi czy marokańskimi. W niektórych sklepach napisy można nawet personalizować i przy okazji parapetówki sprezentować taki upominek przyjaciołom. Potem gospodarze będą mogli robić psikusy i otwierać tylko tym, którzy przynieśli ze sobą stosowny trunek, zgodnie z sentencją na wycieraczce: „Don’t come in if you didn’t bring wine”.

Wycieraczka, szczotka do butów żeliwny ślimak, sklep.weranda.pl


8. Kute i żeliwne dekoracje przed domem

Idealnym miejscem na drobne dekoracje jest ganek lub wejście do domu przez werandę. Jeśli masz duży ogród i domownicy rozchodzą się w różnych kierunkach, przyda się kuty dzwon, który powiadomi wszystkich o obiedzie. Przed wejściem na ganek czy werandę dobrze jest ustawić ogrodowego kutego jeża ze sztucznym włosiem – domownicy nie wniosą na butach piachu. Przy okazji zerkną na kuty termometr z kogutkiem zawieszony na belce i zadumają się, czy do obiadu nie warto byłoby napić się chłodnej lemoniady zamiast kompotu. W upalny dzień zostawią pewnie drzwi otwarte na oścież, a żeby wciąż się nie zamykały przytrzymają je kutym odbojnikiem w kształcie myszy.

Plecione lampiony dekorują schody do domu i wieczorem budują romantyczny nastrój, ZDJĘCIE: DARIUSZ JARZĄBEK, STYLIZACJA: ANNA SALAK


9. Daszek nad drzwi wejściowe – ochrona przed słońcem i deszczem

Daszki nad drzwi są mało efektowne, ale praktyczne, bo chronią przed deszczem i otwierając drzwi, nie trzeba się równocześnie szamotać się z parasolką. Zresztą można łatwo je przesłonić za pomocą pnączy. Daszek obrośnięty wisterią, klematisem, wiciokrzewem czy winobluszczem będzie wyglądać urokliwie i bardzo romantycznie. Pnącza nie tylko są dekoracyjne, ale też osłaniają przed słońcem i chłodzą rozpalone do czerwoności blachę lub plastik.
 

10. Jak odmienić wejście do domu – oświetlenie zewnętrzne

To must have, jeśli nie chcesz, by goście gdzieś się po drodze nie zawieruszyli. Poza tym, nic tak jak ciepłe światło nie tworzy nastroju. Do wyboru są kinkiety, wiszące lampy, szklane i wikilinowe lampiony, lampki solarne (które pięknie oświetlą ścieżkę do drzwi), kule świetlne, latarenki na świece czy girlandy LED. Jeśli za 10 minut wpadają do ciebie znajomi, możesz naprędce wymyślić dekorację świetlną samodzielnie – do szklanek włóż tea lighty i za pomocą drucika zawieś np. na drzewie, które rośnie obok wejścia do domu.

Przeczytaj też: Światła w ogrodzie – wybieramy modne i nastrojowe oświetlenie ogrodowe

Tekst: Monika Utnik
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe, shutterstock

Zdjęcie główne: shutterstock, niżej: Projekt: Anna Kukulska, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Anna Salak