U schyłku roku wieczory chętniej spędzamy przy kubku z gorącym napojem, ulubionym serialu lub lekturze. Szarość za oknami z pewnością przełamią dekoracje jesienne – DIY, czyli ozdoby zrobione własnoręcznie.

Dekoracje jesienne DIY: świeczniki

Prosty sposób na świeczniki DIY to pomalowanie słoików kryjącą farbą z pozostawieniem czystych powierzchni w dowolnym kształcie: liścia dębu, szyszki lub serca. Efekty świetlne zapewnią także półprzezroczyste emulsje, z których tworzymy witraże o abstrakcyjnych wzorach. Inny pomysł na jesienną dekorację to założenie na słoik wdzianka z wełny.

Jesienią kuszą też wieńce z iglaków. Wystarczy upstrzyć je jarzębiną, a w środek wstawić podstawkę na świeczkę.

Szybka metoda na świecznik? Cynamonowe laseczki przymocowujemy do świeczki wstążeczką i… Voila! Pachnący świecznik? Nic trudnego! Pomarańcze wydrążamy, aby zrobić miejsce na podgrzewacz. Wtykamy w skórkę gwiazdki goździków  i gotowe. To prosty patent, aby cieszyć się aromatem jesieni bez chemii.

Klimatyczne dekoracje jesienne DIY powstają z białej dyni, pomarańczowej dyni oraz szyszek, których nie brakuje już od połowy września. Warto również zbierać kasztany i żołędzie, jednak pamiętajmy, że nie wolno ich wynosić z rezerwatów przyrody. Szukajmy skarbów w parkach i na podwórzach.

Zobacz również: Piękny stół: pomysłowe obrączki na serwetki i Dynia pełna kwiatów

Świece zapachowe: zrób to sam

We własnoręcznie przygotowanym świeczniku niechaj zapłonie świeca, którą również sami wykonaliśmy. Każdy ma swój ulubiony zapach. Może być on trudny do znalezienia w sklepach. A wystarczy chwila kreatywnej pracy, by cieszyć się wybranym aromatem w zimne, jesienne wieczory!

Do przygotowania świecy zapachowej wystarczą parafina w postaci granulatu, sznurek konopny, patyczki do szaszłyków (lub coś, co spełni podobną funkcję, o której za chwilę) oraz dowolny olejek eteryczny. Parafinę z powodzeniem można zastąpić inną, bezzapachową świecą. Wtedy nie trzeba kupować sznurka - wystarczy wyjąć knot ze starej, roztopionej świecy. Do ciepłego wosku należy wlać olejek eteryczny (około 15 kropli na 100 ml), całość wymieszać i przelać do wybranego słoiczka. Knot owijamy na patyczku do szaszłyków, który opieramy o krawędzie naczynia. Sznurek zastygnie w pozycji pionowej. Gdy parafina zaschnie, całość będzie gotowa do użycia!

Jeśli zamiast szklanych słoików, użyjemy plastikowych foremek – na przykład butelek po wodzie, świeczkę na koniec będzie można z nich wyciąć i wstawić do dowolnego świecznika. Polecamy urozmaicać świece o suszone płatki róży, plastry pomarańczy i ziarna kawy. Dzięki temu będą nie tylko pachnieć, ale również pięknie prezentować się na półce lub stoliku.

Zobacz więcej pomysłów na jesienne dekoracje DIY w galerii zdjęć

Zdjęcia: Shutterstock
Tekst: Karolina Marek