bożonarodzeniowe stroiki ze świecami adwentowymi

Niech zapłoną świece adwentowe – pomysły na bożonarodzeniowe stroiki ze świecami

Dekoracje

Przed nami cztery tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie. Adwent to czas radości, szykowania się i przygotowywania świątecznego nastroju. To także czas odświętnego dekorowania mieszkań i domów. Zobacz nasze pomysły na bożonarodzeniowe stroiki ze świecami adwentowymi.

reklama

Bożonarodzeniowe wianki ze świecami adwentowymi

Jedną z najpopularniejszych dekoracji bożonarodzeniowych są adwentowe wieńce i wianki, które pojawiają się w naszych mieszkaniach już w pierwszą niedzielę Adwentu. Cztery osadzone w nich świece symbolizują cztery tygodnie (niedziele) dzielące nas od Bożego Narodzenia. Świece zapalane kolejno w każdą niedzielę symbolizują czas oczekiwania na święta.

Świetlna konstrukcja – jedna świeca na każdy dzień Adwentu

Tradycja zapalania świec adwentowych sięga początku XIX wieku, a zapoczątkował ją ewangelicki teolog Johann Wichern. Wianek adwentowy nie był jednak do końca wiankiem, a rodzajem konstrukcji świetlnej w kształcie kwadratu o wielkości wozu. Wichern umieścił w nim mnóstwo świec – na każdy dzień Adwentu. Na rogach ustawił cztery największe świece – symbolizujące cztery niedziele. Ta świetlna ozdoba płonęła blaskiem przez cały adwentowy czas, z każdym dniem coraz mocniej, bo codziennie zapalana była kolejna świeczka. Efektowna dekoracja miała umilić czas oczekiwania na święta chorym dzieciom i sierotom przebywającym w ośrodku pomocy.

> Przeczytaj także: Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie – kiedy zacząć dekorować dom? <


Nie tylko wianek – pomysły na stroiki, świece i ozdoby adwentowe

Pomysł Wicherna bardzo szybko wyszedł poza mury ewangelickiej tradycji i dzisiaj stroiki oraz wieńce adwentowe pojawiają się także w naszych domach i mieszkaniach. To, w jakiej aranżacji świece będą zdobiły nasze wnętrza, zależy już tylko od naszych pomysłów i wyobraźni. Możemy ustawić je obok siebie na ozdobnej tacy, którą udekorujemy szyszkami i gałązkami choinki, zrobić świeczniki z kolorowych butelek albo "zasadzić" świece w doniczkach. Do adwentowych stroików możemy wykorzystać ceramiczne naczynia, metalowe koszyki, szklane wazony, ale także tortownicę, którą wypełnimy mchem florystycznym odpowiednim do domowych dekoracji, a nawet podstawki na jajka.

Świece adwentowe będą piękną ozdobą bożonarodzeniowego stołu, gdy postawimy je na ładnej podstawce, udekorujemy błyszczącymi bombkami, zielonymi gałązkami ostrokrzewu albo kolorowymi gwiazdami betlejemskimi. Świece możemy przewiązać eleganckimi wstążkami, na których zawiesimy kartoniki z cyframi oznaczającymi kolejność tygodni Adwentu.

W galerii zdjęć zobaczcie nasze inspiracje i pomysły na dekoracje adwentowe, które są efektowne i proste do zrobienia

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: STARS FOR EUROPE/MATERIAŁY PRASOWE, Shutterstock, archiwum Werandy