werandacountry.pl werandaweekend.pl

Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie – savoir-vivre

Jak to urządzić?

Kiedy dekoracje świąteczne powinny pojawić się w domu? Kiedy ubierać choinkę? Do kiedy zdjąć ozdoby? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Od kiedy dekoracje świąteczne mogą ozdabiać dom?

To jasne, że nie ma takiej reguły. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dekorowanie domu gra bardzo ważną rolę w tradycji świąt Bożego Narodzenia, takie ozdoby pojawiają się zwykle tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w drugiej połowie listopada. Pod polskimi dachami papierowe śnieżynki i renifery rozgaszczają się zwykle w okolicy Mikołajek.

Kiedy ubiera się choinkę?

Dekoracje świąteczne wiszą w oknach cały adwent, jednak sama choinka trafia do nas tuż przed wigilią. Tradycyjnie drzewko ubiera się dopiero 24 grudnia. Większość z nas robi to jednak wcześniej. Trudno znaleźć czas na inne przygotowania, gdy wigilia nie jest czerwoną kartką w kalendarzu…

Ozdoby świąteczne: do kiedy mogą przystrajać dom?

W Polsce dekoracje bożonarodzeniowe stroją domy mniej więcej przez miesiąc, czyli od 6 grudnia do 6 stycznia, czyli do święta Trzech Króli. Zasada ta nie obejmuje galerii handlowych oraz innych punktów usługowych i handlowych, gdzie ozdoby pojawiają się dużo wcześniej, nawet w pierwszej połowie listopada. Aranżacje ze Świętym Mikołajem szybko zastępuje natomiast temat sylwestra i karnawału.

reklama

 

Savoir-vivre dekoracji bożonarodzeniowych

Wszystko, co dla ludzi, powinno być robione z poszanowaniem dla społeczeństwa. Nowojorski blichtr ma urok nawet z odrobiną przesady. Domy płonące w czerwonych światełkach i złotych gwiazdach są miłe dla oka tak długo, jak sąsiedzi nie muszą z tego powodu montować dodatkowych, zaciemniających zasłon. Kompromisem jest wyłączanie dekoracji świetlnych o określonej godzinie. Warto uważać także na migocące lampki, które po dłuższym czasie działają drażniąco.

Po męczących przygotowaniach świątecznych zapraszamy do relaksującej lektury o tym, co w życiu ważne, dlaczego kuchnia nie jest świątynią, jakie potrawy muszą znaleźć się w święta Bożego Narodzenia oraz co było pierwszym daniem ugotowanym przez słynną restauratorkę. Przeczytaj  Magda Gessler: „Polska wigilia to unikat”.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Pixabay