werandacountry.pl werandaweekend.pl

Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie – kiedy zacząć dekorować dom?

Jak to urządzić?

Kiedy dekoracje świąteczne powinny pojawić się w domu? Kiedy ubiera się choinkę? Kiedy zdjąć ozdoby? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat dekoracji domu na święta Bożego Narodzenia.

Od kiedy dekorować dom na święta Bożego Narodzenia?

Kiedy dekorować dom na święta Bożego Narodzenia? To jasne, że nie ma takiej reguły. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dekorowanie domu na święta gra bardzo ważną rolę w tradycji Bożego Narodzenia, takie ozdoby pojawiają się zwykle tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w drugiej połowie listopada. Pod polskimi dachami papierowe śnieżynki i renifery rozgaszczają się zwykle w okolicy 6 grudnia, czyli Mikołajek.

Świece adwentowe – kiedy je zapalić?

Najpopularniejszą dekoracją bożonarodzeniową są adwentowe wianki, które pojawiają się w naszych mieszkaniach już w pierwszą niedzielę Adwentu. Cztery osadzone w nich świece symbolizują cztery tygodnie (niedziele) Adwentu. Świece zapalane kolejno w każdą niedzielę symbolizują czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

Kiedy ubiera się choinkę w domu?

Dekoracje bożonarodzeniowe wiszą w oknach cały Adwent, jednak sama choinka trafia do nas tuż przed wigilią. Tradycyjnie choinkę w domu ubiera się dopiero 24 grudnia. Większość z nas robi to jednak wcześniej. Trudno znaleźć czas na inne przygotowania, gdy wigilia nie jest czerwoną kartką w kalendarzu… Prezenty w Polsce tradycyjnie wręcza się 24 grudnia, nie zaś - jak na Zachodzie - rankiem 25 grudnia.

Ozdoby bożonarodzeniowe – kiedy je zdjąć?

W Polsce dekoracje bożonarodzeniowe zdobią nasze domy i mieszkania mniej więcej przez miesiąc – od 6 grudnia do 6 stycznia, czyli do święta Trzech Króli. Ale niektórzy zdejmują dekoracje świąteczne dopiero 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Zasady te nie obejmują galerii handlowych oraz innych punktów usługowych i handlowych, gdzie ozdoby bożonarodzeniowe pojawiają się dużo wcześniej, nawet w pierwszej połowie listopada. Aranżacje ze Świętym Mikołajem szybko zastępują natomiast dekoracje sylwestrowe i karnawałowe.

Savoir-vivre dekoracji bożonarodzeniowych

O czym warto pamiętać dekorując dom na święta? Blichtr bożonarodzeniowych ozdób ma urok nawet z odrobiną przesady. Jednak domy płonące w czerwonych światełkach i złotych światłach są miłe tak długo, dopóki sąsiedzi nie muszą z tego powodu montować dodatkowych, zaciemniających osłon okiennych. Pamiętajmy o tym i w ramach kompromisu wyłączajmy dekoracje świetlne o określonej godzinie albo wybierzmy te bardziej subtelne. Warto uważać także na migocące lampki, które po dłuższym czasie działają drażniąco.

Po przygotowaniach świątecznych zapraszamy do relaksującej lektury o tym, co w życiu ważne, dlaczego kuchnia nie jest świątynią, jakie potrawy muszą znaleźć się na stole w święta Bożego Narodzenia oraz co było pierwszym daniem ugotowanym przez słynną restauratorkę. Przeczytajcie: Magda Gessler: „Polska wigilia to unikat”.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Pixabay, Shutterstock