kiedy dekorować dom na święta bożego narodzenia

Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie – kiedy zacząć dekorować dom?

Jak to urządzić?

Kiedy dekoracje świąteczne powinny pojawić się w domu? Kiedy ubiera się choinkę i daje świąteczne prezenty? Kiedy zdjąć ozdoby? Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat dekoracji domu na święta Bożego Narodzenia.

kiedy ubiera się choinkę
Kiedy ubiera się choinkę? Choinkę tradycyjnie ubiera się w Wigilię, czyli 24 grudnia. Prezenty w Polsce również wręcza się 24 grudnia, nie zaś jak na Zachodzie - rankiem 25 grudnia.

Od kiedy dekorować dom na święta Bożego Narodzenia?

Kiedy dekorować dom na święta Bożego Narodzenia? To jasne, że nie ma takiej reguły. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dekorowanie domu na święta gra bardzo ważną rolę w tradycji Bożego Narodzenia, takie ozdoby pojawiają się zwykle tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w drugiej połowie listopada. Pod polskimi dachami papierowe śnieżynki i renifery rozgaszczają się zwykle w okolicy 6 grudnia, czyli Mikołajek.

Kiedy ubiera się choinkę w domu?

Dekoracje bożonarodzeniowe wiszą w oknach cały Adwent, jednak sama choinka trafia do nas tuż przed Wigilią. Tradycyjnie choinkę w domu ubiera się dopiero 24 grudnia. Większość z nas robi to jednak wcześniej. Trudno znaleźć czas na inne przygotowania, gdy Wigilia nie jest czerwoną kartką w kalendarzu…

Kiedy wręcza się świąteczne prezenty?

Przyjęło się, że drobne upominki i słodycze wręczamy 6 grudnia – w Mikołajki. Ta tradycja wręczania prezentów wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, biskupa Miry. Zwyczajowo, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszkę lub włada się je do dużych, ozdobnych skarpet powieszonych np. przy kominku.

Kiedy wręcza się prezenty pod choinkę? Tradycyjnie w Polsce wręczamy świąteczne prezenty 24 grudnia, nie zaś - jak na Zachodzie - rankiem 25 grudnia.

kiedy zapalać świece adwentowe
Kiedy zapalać świece adwentowe? Świece zapalane są kolejno w każdą niedzielę adwentu, symbolizują czas oczekiwania na święta. Pierwszą zapala się w pierwszą niedzielę adwentu.


Kiedy zapala się świece adwentowe?

Najpopularniejszą dekoracją bożonarodzeniową są adwentowe wianki, które pojawiają się w naszych mieszkaniach już w pierwszą niedzielę Adwentu. Cztery osadzone w nich świece symbolizują cztery tygodnie (niedziele) Adwentu.

Świece zapala się kolejno w każdą niedzielę aż do Bożego Narodzenia. Pierwszą w pierwszą niedzielę Adwentu, drugą w następną, trzecią w kolejną i czwartą w ostatnią niedzielę Adwentu. Cztery świece adwentowe symbolizują czas oczekiwania na święta.
 

kiedy dekorować dom na święta bożego narodzenia
W Polsce najczęściej dekorujemy dom na święta Bożego Narodzenia już 6 grudnia, na Mikołajki. Świąteczna atmosfera to również zasługa zapachów. Święta kojarzą się zapachami choinki, pomarańczy, cynamonu i pierników.

Kiedy rozebrać choinkę i zdjąć ozdoby bożonarodzeniowe?

W Polsce choinki oraz dekoracje bożonarodzeniowe zdobią nasze domy i mieszkania mniej więcej przez miesiąc – od 6 grudnia do 6 stycznia, czyli do święta Trzech Króli. Ale niektórzy zdejmują ozdoby świąteczne dopiero 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego. Zasady nie obejmują galerii handlowych oraz innych punktów usługowych i handlowych, gdzie dekoracje bożonarodzeniowe pojawiają się dużo wcześniej, nawet w pierwszej połowie listopada. Aranżacje ze Świętym Mikołajem szybko zastępują natomiast dekoracje sylwestrowe i karnawałowe.

Savoir-vivre dekoracji bożonarodzeniowych

O czym warto pamiętać dekorując dom na święta? Blichtr bożonarodzeniowych ozdób ma urok nawet z odrobiną przesady. Jednak domy płonące w czerwonych światełkach i złotych światłach są miłe tak długo, dopóki sąsiedzi nie muszą z tego powodu montować dodatkowych, zaciemniających osłon okiennych. Pamiętajmy o tym i w ramach kompromisu wyłączajmy dekoracje świetlne o określonej godzinie albo wybierzmy te bardziej subtelne. Warto uważać także na migocące lampki, które po dłuższym czasie działają drażniąco.

Po przygotowaniach świątecznych zapraszamy do lektury o tym, co w życiu ważne, dlaczego kuchnia nie jest świątynią, jakie potrawy muszą znaleźć się na stole w święta Bożego Narodzenia oraz co było pierwszym daniem ugotowanym przez słynną restauratorkę. Przeczytajcie: Magda Gessler: „Polska wigilia to unikat”.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Shutterstock