ozdoby świąteczne na choinkę okno i stół

Ozdoby świąteczne na choinkę, na okno, z papieru i na stół. Wystarczy kilka dekoracji w różnych miejscach, by dom wyglądał świątecznie!

Dekoracje

Boże Narodzenie wymaga odpowiedniej oprawy. Lubimy, gdy nasze domy w tym okresie błyszczą bombkami, pachną choinką, świecami i aromatycznymi piernikami. Jak stworzyć przytulny wystrój domu? Za pomocą ozdób świątecznych na choinkę, stół, okna i drzwi. Podpowiadamy, jakie dekoracje bożonarodzeniowe wybrać. Więc do dzieła!

Ozdoby świąteczne na choinkę – bombki i ozdoby choinkowe

Za czasów naszych rodziców były tylko bombki okrągłe, owalne z dziurką i co najwyżej szpice, bałwanki, szyszki oraz grzybki. Choinka była monotonna, choć trzeba przyznać elegancka (bombki z czasów PRL-u są teraz poszukiwane przez kolekcjonerów!). Dzisiaj, w przeciwieństwie do dawnych ozdób, bombki i ozdoby świąteczne nabrały wyrazistych kolorów.
 

ozdoby świąteczne
Kolekcja świąteczna ASA’S CHRISTMAS Fyrklövern, fyrklovern.com/pl



W sklepach znajdziemy intensywnie zielone szklane dzwonki, niebieskie bombki w różnych kształtach, kolorowe ręcznie robione dekoracje na Boże Narodzenie, a także bombki z piórkami, perełkami czy motywami ludowymi. Nawet ozdoby choinkowe inspirowane stylem vintage są bardziej połyskliwe, roztaczając wokół siebie nastrojowy blask.

Świąteczne ozdoby na choinkę przybierają różne fantastyczne kształty. Do najbardziej oryginalnych należy np. bombka w formie włoskiego skutera Vespa – dla tych, którzy kochają Italię, makaroników – dla miłośników francuskiego przysmaku. Dla wielbicieli baletu w sam raz będą bombki w kształcie baletek. Z kolei kochający naturę mogą udekorować drzewko szklanymi sowami, dzięciołami czy bombkami w piórka. A jeżeli nie wiecie, jak się oświadczyć, powieście na choince bombkę w kształcie pudełeczka, które zawiera pierścionek zaręczynowy, a prawdziwy ukryjcie między gałązkami. Do tego lampki choinkowe, łańcuch i świąteczny klimat gotowy!

Bombkami udekorujesz cały dom na Boże Narodzenie. Powiesisz je na gałązkach w wazonie, żyrandolu, ułożysz na tacach i w miseczkach na komodzie albo świątecznym stole. Zobacz: Bombki nie tylko na choince – pomysły, jak ozdobić dom na święta.

Dekoracje świąteczne na stół, aranżacja Salonów Agata, agatameble.pl


Dekoracje świąteczne na stół – obrusy, świece, figurki i ozdoby bożonarodzeniowe do postawienia na blacie w jadalni

Nie tylko choinka powinna błyszczeć i zachwycać w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Obecne trendy podpowiadają, że również stół należy odpowiednio udekorować. Złota ceramiczna choinka lub choinka w formie świecy to nasz must have. Świece ustawione na wigilijnym stole stworzą klimat i nadadzą wnętrzu przytulności, więc w żadnym wypadku nie można o nich zapomnieć.

W przystrajaniu stołu ważne jest, aby wybierać dekoracje, które nie zasłonią biesiadników siedzących naprzeciwko siebie. Dlatego warto zdecydować się na niskie kryształowe świeczniki, nieduże świeczniki na tealighty albo smukłe i wysokie, np. szklany świecznik w kolorze złotym na nóżce.
 

Światełka choinkowe ledowe, lights4fun.co.uk


Na stole zmieszczą się również dekoracyjne figurki reniferów, szyszek albo dziadków do orzechów. Legenda mówi, że ta dekoracja świąteczna powstała w Niemczech. Pewien mieszczanin, zmęczony ciągłym rozgniataniem orzechów w rękach, postanowił znaleźć jakiś inny sposób na wyłuskiwanie pysznego jądra. Zaprzyjaźniony stolarz poradził mu, żeby ciąć skorupki piłą, żołnierz - żeby do nich strzelać, a producent lalek - by wystrugać drewnianą figurkę, która miażdżyłaby orzechy szczęką. Mieszczaninowi spodobał się trzeci pomysł i tak powstał dziadek do orzechów: figurka żołnierza, króla czy dobosza (członka orkiestry wojskowej), którego ciągnie się z tyłu za perukę, by otworzył szeroko usta, a następnie rozgniótł orzech. W Niemczech przez długi czas to właśnie producenci lalek robili dziadki do orzechów. O dziadku do orzechów powstała też przepiękna baśń.

Wracając do nakrywania stołu, warto też zwrócić uwagę na odświętny obrus oraz dekoracyjny bieżnik. Do domu na Boże Narodzenie najlepiej pasuje elegancki biały obrus z dyskretną koronką. Oryginalny zaś, który sprawdzi się szczególnie we wnętrzach w stylu country, będzie lniany bieżnik z dużą falbaną. Całość uzupełnią serwetki szykowne lniane przepasane obrączką.

Zobacz też: Jak udekorować stół na Wigilię? Pięknie nakryte stoły na cztery sposoby.


 

ozdoby świąteczne z papieru
Szopka bożonarodzeniowa, sklep.weranda.pl


Ozdoby papierowe – nie tylko ręcznie robione dekoracje bożonarodzeniowe z papieru

Do robienia ozdób papierowych zaproście dzieci. Mogą wyciąć gwiazdki albo już gotowe aniołki wydrukowane na sztywnym kartonie. Papierowe dekoracje przydadzą się do winietek, girlandy na okno albo jako bileciki do prezentów – dzieciaki będą miały frajdę, a wy trochę czasu na upieczenie makowca.

Papierowe aniołki w stylu retro przydadzą się jako ozdoby przy talerzach dla gości. Możecie zrobić z nich obrączki na lniane serwetki czy po prostu przewiązać wstążką i położyć na nakryciach. Aniołki sprawdzą się jako bombki czy zamiast gwiazdy na szczyt choinki. Świetnym pomysłem będzie także postawienie przy drzewku kartonowej szopki bożonarodzeniowej.
 

Dekoracje świąteczne Broste Copenhagen, brostecopenhagen.com

Dekoracje na Boże Narodzenie do powieszenia i postawienia w oknie

Okno też zasługuje na własne ozdoby świąteczne na Boże Narodzenie. Najprostszym rozwiązaniem będzie powieszenie na karniszu ręcznie robionej ozdoby w postaci girlandy albo gotowej papierowej gwiazdy. Dodatkowo podświetlona lampkami ledowymi stworzy niesamowity nastrój bez konieczności zapalania światła. Innym pomysłem na dekorację okienną jest postawienie figurek świątecznych, latarenek lub uroczych lampionów w kształtach domków na parapecie. Trafionym rozwiązaniem będzie również ozdobna złota szyszka i do pary, też w kształcie szyszki, świeca sojowa, która ma tę zaletę, że jest bardzo wydajna.

Jak dekorować parapet? Jedną z najważniejszych dekoracji jest metalowy świecznik na adwentowe świece, które będą odliczać kolejne tygodnie do gwiazdki. Tradycja ustawiania świec w oknie narodziła się w Niemczech. Pierwszy wieniec adwentowy zrobił około 180 lat temu pastor Johann Heinrich Wichern. Pastor prowadził w Hamburgu sierociniec. Żal było mu dzieci, które spędzały święta bez rodziców, i pragnął podarować im coś wyjątkowego. Do starego drewnianego koła od wozu przymocował 24 świeczki – każde z dzieci co dzień zapalało jedną. Z czasem liczbę świec ograniczono do czterech symbolizujących cztery niedziele adwentu. 
 

Wieniec na drzwi i ozdoby świąteczne, johnlewis.com


Ozdoby na świąteczne drzwi – dekorują dom na Boże Narodzenie już od progu

Żeby już od progu zaprosić gości do przystrojonego świątecznie wnętrza, warto pochylić się trochę nad ozdobą drzwi. Powieście dekoracyjny wieniec z dzwonkami (zasygnalizuje, kto wchodzi do domu), wieniec ze sztucznych kwiatów (najlepiej, gdy zrobicie go sami z szyszek i gałązek świerku), wieniec ze skrzatem albo konikami. Wianek z reniferem, który zdobią czerwone i złote bombki, oszronione jabłka i różnego rodzaju szyszki, również będzie piękną ozdobą domu. Przecież liczy się pierwsze wrażenie!

Zanim powiesicie wianek na drzwiach pamiętajcie o uchwycie, ale nie byle jakim. Powinien być ozdobny, kuty, najlepiej dekoracyjną figurką, np. jelenia, bo przecież taki hak będzie widoczny, więc nie może odstawać od reszty świątecznego przybrania. Dzięki niemu zawiesicie ozdoby bożonarodzeniowe na drzwiach wewnętrznych i zewnętrzych (nie uszkadzając ich) bez pomocy gwoździ, kleju czy taśmy.

Zobacz też: Święta od progu – ozdabiamy drzwi wejściowe. Zobacz zdjęcia i inspiracje!

TEKST: MONIKA UTNIK
Zdjęcie główne: aranżacja Miloo Home, miloohome.pl
ZDJĘCIA: materiały prasowe, archiwum wydawnictwa