jak udekorować okno na święta bożego narodzenia

Boże Narodzenie – świąteczne dekoracje okna i parapetu

Dekoracje

Jak ozdobić okno na święta Bożego Narodzenia? Dekoracjami takimi, jak bombki, lampiony, wianki, gałązki lub gwiazdy betlejemskie. Pięknie będą wyglądały zarówno powieszone na karniszu, jak i postawione na parapecie.

Kiedy udekorować okna na święta?

Pierwsze dekoracje świąteczne mogą pojawić się w oknach już w pierwszą niedzielę Adwentu – zielone gałązki, girlandy i wianki bożonarodzeniowe pięknie wyglądają zarówno powieszone na karniszu, jak i położone na parapecie. Obok niech znajdą się lampiony, np. w kszatłcie uroczych domków, stylowe świeczniki lub świetlne ozdoby np. gwiazdy betlejemskie, które rozproszą zimowe ciemności i stworzą magiczną atmosferę.

> Przeczytaj: Dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie – kiedy zacząć dekorować dom? <

Jak przystroić okna i parapety na Boże Narodzenie?

Chyba nic nie jest w stanie dorównać emocjom, które wiążą się z oczekiwaniem i przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia. Dlatego każdego roku pojawia się też pytanie, w jaki sposób podkreślić ten wyjątkowy nastrój w domu. W salonie pojawiają się pięknie ubrana choinka oraz klimatyczne ozdoby bożonarodzeniowe. A gdy wszystko jest gotowe, w wigilijny wieczór wypatrujemy przez okno pierwszej gwiazdki.

Jak więc udekorować okno na święta Bożego Narodzenia? Światełkami, ozdobnymi łańcuchami, bombkami, stroikami, gałązkami, gwiazdami betlejemskimi, wiankami, figurkami, koronkowymi serwetkami, a nawet pralinkami. Możliwości jest naprawdę wiele! Zobacz nasze pomysły i inspiracje na świąteczne dekoracje okna w galerii zdjęć.

> Przeczytaj także: Święta od progu: ozdabiamy drzwi wejściowe <

Świąteczne dekoracje okna

...to także znak dla tych, co na zewnątrz, że w tym domu jest ciepło, przytulnie i radośnie. Wiszące ozdoby bożonarodzeniowe na okno już z daleka przyciągają uwagę gości. Co możesz powiesić w oknie? Ledowe światełka o różnych kształtach, gwiazdy betlejemskie, zielone gałązki i oczywiście wianki. Pięknie wyglądają samodzielnie, ale w dużym oknie możesz stworzyć też kompozycję z kilku większych i mniejszych wieńców bożonarodzeniowych. Bombki i ozdoby choinkowe mogą być zawieszone na przezroczystych na żyłkach albo na ozdobnych, kolorowych wstążkach. Przymocujesz je do karnisza albo naturalnej gałązki.

Na parapecie możesz ustawić gwiazdy betlejemskie w dekoracyjnych doniczkach albo pojedyncze kwiaty w niewielkich wazonach. Często pojawiają się też ozdobne lampiony oraz wieńce adwentowe – cztery świece symbolizują cztery niedziele Adwentu, czyli czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Ciekawym pomysłem będzie zastąpienie tradycyjnego świecznika słoiczkami ozdobionymi kolorowymi wstążkami albo koronką. Obok światełek postaw inne ozdoby bożonarodzeniowe, takie jak figurki reniferów czy drewniane choinki.

Firany przewiąż czerwonymi wstążkami, zarzuć miękki koc na parapet, a stworzysz ciepły, przytulny kącik. A gdy zima nie sypnie śniegiem na czas, sama wyczarujesz zimowy krajobraz, naklejając na szyby śnieżynki, gwiazdy, ośnieżone domki czy bałwanki. Najładniejsze są te samodzielnie wycinane wycinane z papieru.

Zobacz więcej pomysłów na dekoracje okna i parapetu na Boże Narodzenie w galerii zdjęć

Tekst: Redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe, STARSUNITEEUROPE.EU, Shutterstock, archiwum Werandy