drewno bambusowe we wnętrzu

Drewno bambusowe – 5 pomysłów na zastosowanie go we wnętrzu

Jak to urządzić?

Z drewna bambusowego zrobimy fronty szafek kuchennych, lamele, ekologiczne meble i wiele, wiele więcej. Jak ciekawie wykorzystać ten naturalny materiał w mieszkaniu? I dlaczego warto wprowadzić drewno bambusowe do domu? Przekonajmy się.

drewno bambusowe we wnętrzach

 

Drewno bambusowe we wnętrzach

Drewno bambusowe to piękny i naturalny materiał, który coraz częściej pojawia się w naszych wnętrzach. Dlaczego? Bo ten zamiennik tradycyjnego drewna jest ekologiczny oraz niezwykle wytrzymały. Robione z bambusa płyty świetnie wytrzymują nawet trudne warunki, takie jak wysokie temperatury czy dużą wilgotność. Dbamy o nie, tak jak o każde naturalne drewno. A jeśli dodatkowo raz na kilka miesięcy (lub raz w roku, w zależności od tego, jak intensywnie je użytkujemy) przetrzemy powierzchnię olejem do drewna, to znacznie wydłużymy żywotność naszych mebli.

W produkcji elementów wyposażenia wnętrz z drewna bambusowego specjalizuje się marka Zoria. Jak mówią założyciele, firma zrodziła się z pasji do minimalizmu i prostego dizajnu, a także z miłości do natury. Z drewna bambusowego wykonują elewacje, meble, fronty, blaty (kuchenne, stołowe, robocze), parapety, schody, panele podłogowe, lamele oraz dodatki do domu. Zoria realizuje nawet najmniejsze zamówienia na przykład na pojedyncze półki, elementy mebli czy akcesoria. Przygotowaliśmy dla was pomysły na zastosowanie drewna bambusowego, które pokazują, jak ciekawie można je zaaranżować w domu lub mieszkaniu.

bambusowe fronty kuchenne

5 pomysłów na zastosowanie drewna bambusowego we wnętrzu:

1. Fronty kuchenne z drewna bambusowego 

Drewno bambusowe doskonale pasuje do kuchni w stylu japandi, w której królują funkcjonalność i naturalność. Ociepli skandynawskie i minimalistyczne wnętrza, polubią je też klasyczne, ponadczasowe aranżacje. Meble kuchenne z bambusa charakteryzuje nie tylko ciepły, naturalny wygląd, ale też wysoki poziom wytrzymałości i twardości (bambus wertykalny jest tak samo twardy jak dąb, a bambus prasowany ponad 2,5 razy twardszy!). Z drewna bambusowego możemy wykonać fronty szafek i blaty kuchenne. To doskonałe sposób, by wprowadzić do wnętrza naturalne materiały.

Marka Zoria oferuje nam kilka wariantów kolorystycznych do wyboru. Warto wiedzieć, że ciemniejsze odcienie drewna bambusowego uzyskuje się poprzez naturalny proces karmelizacji – pod wpływem ciepła i wysokiego ciśnienia cukier naturalnie zawarty we włóknach bambusa ulega karmelizacji, dzięki czemu drewno uzyskuje ciemniejszy odcień. Im dłużej listewki bambusa poddawane są wysokim temperaturom, tym ciemniejszy kolor uzyskują. Dzięki temu to właśnie cała deska, a nie tylko jej powierzchnia, nabiera nowej barwy.

bambusowy blat




2. Bambusowy blat do stołu i biurka

Warto zadbać o to, by meble, którymi się otaczamy, były nie tylko ładne, ale też ekologiczne i produkowane w zrównoważony sposób. Bambusowy blat do biura czy stołu, stolik kawowy albo półki to doskonały pierwszy krok w stronę rozwiązań wnętrzarskich przyjaznych dla środowiska. Co więcej, ekologiczne meble z bambusa są dużo bardziej wytrzymałe niż drewniane, odporne na uszkodzenia i łatwe w pielęgnacji. Świetnie wyglądają w zarówno w przestronnym domu, jak i małym mieszkaniu w bloku.
 

blat bambusowy łazienki



3. Bambusowe blaty do łazienki

Bambus możemy zastosować w wielu różnych miejscach w domu. Z uwagi na wysoką twardość i odporność na wilgoć, materiał na przykład doskonale sprawdza się w łazience (dzięki porowatej budowie nie odkształca się tak, jak inne drewno). Ręcznie robione bambusowe blaty znakomicie prezentują się zarówno w zestawieniu z jasnymi, jak i ciemnymi meblami łazienkowymi.

Pomysł na piękną i prostą aranżację? Zestawienie ciepłego bambusowego drewna i białych płytek na ścianie w łazience. Jest nowocześnie, ale także przytulnie. 
 

lamele bambusowe




4. Bambusowe lamele dekoracyjne

Lamele z drewna bambusowego sprawdzą się w salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet w łazience. Ładnie komponują się z różnymi stylami wnętrzarskimi. Bambusowe panele ścienne udekorują ściany oraz sufity i wizualnie ocieplą wnętrza. Położone na ścianie za łóżkiem zastąpią tradycyjny zagłówek. Ale to jeszcze nie wszystko! Lamele bambusowe zapewnią też lepszą akustykę oraz wyciszenie pomieszczenia.

> Zobacz też: Drewno na ścianę – boazerie i lamele w zaskakujących formach <
 

bambusowe dodatki do domu



 

5. Dodatki do domu z drewna bambusowego 

Marzą się nam wnętrza pełne naturalnych akcentów, dlatego sięgamy po dodatki z bambusa. Świetnie wyglądają m.in. we wnętrzach w stylu boho lub skandynawskim. Z drewna bambusowego wykonuje się dzisiaj najróżniejsze elementy wyposażenia oraz dekoracje. Jest w czym wybierać. Nam wyjątkowo podobają się akcesoria kuchenne, takie jak tace, deski do krojenia, misy i miseczki. Dodają wnętrzu przytulności, są piękne, ekologiczne i funkcjonalne.

Więcej informacji na temat mebli i dodatów z drewna bambusowego znajdziecie na stronie internetowej marki Zoria: bambusowe.com

Tekst: AB
Zdjęcia: materiały prasowe/ her studio x Kristina Ivanch