jak urządzić hol i przedpokój

Hol jak wizytówka domu. Praktyczne i stylowe inspiracje

Jak to urządzić?

Przytulny i klasyczny, a może elegancki i połyskujący blaskiem glamour? Hol niewątpliwie jest wizytówką domu. W aranżacji najważniejsze są dobra organizacja i wygoda. Zobacz, jak urządzić tę przestrzeń według najlepszych stylizacji z magazynu Weranda.

tapeta do przedpokoju

Jak zmieniał się hol?

Z przedpokoju w popularnych odcieniach bieli, beżu lub brązów stał się kolorowy i nowoczesny. Z wąskiego korytarza zmienił się w reprezentacyjną przestrzeń, która prowadzi gości do domu. Dziś zdecydowanie więcej się w nim dzieje, panuje eklektyzm oraz większa swoboda: ze współczesnymi przedmiotami zestawia się antyki, orientalne ozdoby, dekoracje vintage czy perełki z targów staroci. Wróciły lamperie i tapety – kwiatowe, z motywami zwierzęcymi albo w odważniejszych odcieniach np. granatu i szmaragdu. Do tego wciąż chętnie wykorzystuje się sztukaterie oraz płytki podłogowe z motywem szachownicy.

Meble do przedpokoju: szafy, konsole i komody

Szafa wnękowa lub wolnostojąca jest niemal niezbędna, bo pomaga zadbać o ład. Jeśli korytarz jest zbyt wąski i musisz z niej zrezygnować, powieś wieszak na ubrania i postaw obok szafkę na buty, na której można wygodnie przysiąść. W holu nie powinno zabraknąć też ławy z miękkim siedziskiem. Możesz zastąpić ją krzesłem albo elegancką pufą z frędzlami.

W tej przestrzeni bardzo efektownie prezentują się eleganckie komody i konsole o zgrabnych nóżkach. W szufladach schowasz niezbędne drobiazgi, a na blatach wyeksponujesz lampy, bukiety kwiatów albo ulubione dekoracje. Niech już od progu zachwycają gości swoją urodą – radzą styliści Werandy. 

biały hol z tapetą i lamperią

Lamperia, sztukateria czy tapeta – dekorujemy ściany w holu

Biały przedpokój to ponadczasowa klasyka, która pasuje do wnętrz w każdym stylu. Ale warto też poeksperymentować np. z dekoracyjną lamperią. Wygląda elegancko i daje dużo sowobody w aranżacji. Możesz powieść nad nią barwną tapetę, pomalować ścianę w tym samym odcieniu albo w kontrastującym kolorze. Efektowną dekoracją są również tapety. Od kilku sezonów króluje na nich flora – kwiaty, pnącza i liście, ale modnymi motywami są też geometryczne wzory, pasy oraz marokańska koniczyna, którą polubią wnętrza w stylach nowojorskim i hampton.

Wiszące i stojące: wybieramy ozdoby i dodatki

Lustro w dekoracyjnej ramie będzie doskonałą ozdobą holu, szczególnie nad konsolą – optycznie powiększy przestrzeń, ale też rozświetli wnętrze. Możesz też powiesić zegar o dekoracyjnej formie oraz obrazy, grafiki i ulubione fotografie robiąc z nich mini-galerię. Kryształowe puzderka, ozdobne wazony ze świeżymi kwiatami, ramki z rodzinnymi zdjęciami znajdą swoje miejsce na blacie konsoli lub komody. Stojący wieszak na ubrania o klasycznym lub nowoczesnym kształcie postaw tuż przy wejściu. W deszczową pogodę niezbędny okaże się też stojak na parasole. Zobacz więcej aranżacji holu w galerii zdjęć.

Tekst: AB

ZDJĘCIA: Hanna Długosz, Piotr Gęsicki, MARCIN GRABOWIECKI, YASSEN HRISTOV / HOMPICS, Rafał Lipski, BARTOSZ MAKOWSKI, Santiago Moreno/RBA IMAGES, Joanna Pawłowska, Mariusz Purta, MICHAŁ PRZEŹDZIK, KATARZYNA SELIGA-WRÓBLEWSKA, MARCIN WRÓBLEWSKI/FOTOMOHITO/HOMPICS, Dariusz Radej, ANETA TRYCZYŃSKA

pomysł na ściany w przedpokoju tapety
pomysł na ściany w przedpokoju lamperia