Ryflowane meble i dodatki do salonu, kuchni i łazienki

Dodatki i meble ryflowane to ostatni hit wnętrzarski! Zobacz, jak zdobią nowoczesny salon, kuchnię, sypialnię, a nawet łazienkę  

Jak to urządzić?

Marzy ci się coś nowego, niebanalnego, co wniesie odrobinę świeżości i przykuje spojrzenia? Może zdecydujesz się na ryflowania? Powierzchnie dekorowane żłobkowaniem to najgorętszy trend wnętrzarski. Meble z ryflowanymi frontami, dodatki zdobione rowkami, tkaniny w prążki – sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i pasują do wielu stylów. Przekonaj się, jak fantastycznie odświeżą aranżację!

reklama

Zdobądź się na odwagę! W końcu wiosna to najlepszy czas na zmiany, a ryflowane meble do salonu, kuchni, sypialni, ale także ryflowane ozdoby, to jeden z najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Z naszego artykułu dowiesz się:

Projekt kuchni: Marta Napiórkowska-Łosin, Mana Design, zdjęcie: Fotomohito, manadesign.pl


Modne ryflowania – co to takiego? Plusy i minusy

Owszem, gładkie powierzchnie są miłe w dotyku, praktyczne w utrzymaniu w czystości i uniwersalne jako tło. Jeśli jednak chcesz, żeby coś się „zadziało”, to postaw na ryflowania. Co to takiego? Najprościej mówiąc nadanie gładkiej płaszczyźnie struktury w postaci symetrycznych nacięć. Można je uzyskać frezując praktycznie każdy materiał – drewno, płytę meblową, szkło, metal... Takie charakterystyczne rowki mające zapobiegać poślizgnięciu się, na pewno są ci znane choćby z desek tarasowych. Teraz spod chmurki zawędrowały do środka domu i na dobre się tu rozgościły.

Możesz kupić gotowe panele wyprofilowane w modne rowki i ozdobić nimi kuchenną wyspę, oracdecor.pl


Ryflowane fronty meblowe, ale także ryflowane ozdoby, to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Modne żłobienia są fantastyczną ozdobą także ścian. Za ryflowaną można przecież uznać ścianę zdobioną lamelami czyli pionowo lub poziomo kładzionymi listewkami (jedna obok drugiej). Początkowo popularnością cieszyły się ryflowania w orientacji pionowej, teraz coraz częściej można spotkać także poziome nacięcia lub łączone w pionie, poziomie, a nawet na skos. To tworzy jeszcze bardziej spektakularny efekt i bardzo dynamizuje przestrzeń. 

Meble z ryflowanymi frontami możesz zamówić u stolarza lub kupić gotowe. W tej chwili większość producentów proponuje komody, szafki czy podstawy stołów właśnie z ryflowaniami. Ozdobne żłobkowania sprawiają, że powierzchnia zyskuje trójwymiarowy look i dekoracyjny sznyt. Może być wykończona w dowolnym kolorze, w polerze lub w macie.

Decydując się na wykończenia z fakturą musisz wiedzieć, że ryflowane powierzchnie oprócz niezaprzeczalnych walorów mają również drobne wady. Z pewnością trudniej utrzymać je w czystości. Meble ryflowane do kuchni zaplanujmy z dala od płyt grzewczych – chlapiący tłuszcz może być trudny do usunięcia. Ale nie bójmy się ryflowań w kuchni, zwłaszcza w kuchni otwartej na salon. Najkorzystniej wypadną na kuchennej wyspie – dekoracyjnymi frezowaniami ozdób ją od strony pokoju i zestaw z gładkimi frontami szafek. No dobrze, ale jak radzić sobie z gromadzącym się w rowkach kurzem? Mamy na to sposób. Do standardowego odkurzania ryflowań polecamy szczotki z miękkiego włosia lub miotełki z piór, które wspaniale wymiatają brud ze szczelin.

Zobacz też: Kuchnia bez górnych szafek – jak ją funkcjonalnie urządzić i gdzie przechowywać naczynia?

Ryflowana umywalka Frieze Two Lined, EXT, mia-lazienki.pl


Kiedy warto zdecydować się na ryflowania?

Przede wszystkim, kiedy chcesz nadać pomieszczeniu niebanalny rys. Ryflowania wspaniale dekorują – są na tyle dyskretne i mają naturalny, minimalistyczny look, że nie zdominują aranżacji, a ciekawie ją urozmaicą, nadadzą rzemieślniczy rys. Oczywiście pod jednym warunkiem – że, zachowasz umiar. On zawsze jest najlepszym doradcą. Jeśli postawisz w salonie jeden, góra dwa takie meble (szafkę rtv z ryflowanymi frontami czy niską komodę) – z pewnością przykują spojrzenia. Jeśli jednak fakturowanych powierzchni będzie zbyt dużo – niepotrzebnie przytłoczą wnętrze.

Ciekawym rozwiązaniem będzie połączenie gładkich płaszczyzn z delikatnie żłobionymi. Chcesz zwrócić uwagę gości niebanalnie urządzonym wnętrzem? Połącz na przykład ryflowaną komodę z gładkimi lakierowanymi frontami w ciekawym kolorze ze stołem na ryflowanej podstawie z drewna – zobaczysz, jak niewiele potrzeba, żeby cała aranżacja zyskała na atrakcyjności.
 

Ryflowane fronty warto zestawiać z gładkimi płaszczyznami, żeby było optycznie lżej.

No i jeszcze jeden niezaprzeczalny plus ryflowanych powierzchni – meble wzbogacone dekoracyjnymi nacięciami wbrew pozorom wyglądają lżej niż te z gładkimi masywnymi frontami. Dodatkowo pionowe nacięcia je uwysmuklają, a jeśli stoją na cienkich nóżkach efekt naprawdę jest wspaniały. Dlatego polecane są do niewielkich przestrzeni – optycznie z pewnością będą mniej przytłaczać. Jeśli połączysz je z „otwartymi” meblami – lekkim regałem czy ażurowymi fotelikami – zrobi się naprawdę przestrzennie, a we wnętrzu zapanuje lekkość.
 

Wiszące szafki w delikatne rowki wyglądają jakby unosiły się nad podłogą, devo.pl


Ostatni hit? Meble łazienkowe ryflowane i… ryflowana armatura łazienkowa! Tak, tak, to nie pomyłka! Konglomerat, a także naturalny kamień, wspaniale nadają się do tego, żeby nadawać im rzeźbiarską strukturę. Zdecydowanie polecamy, ponieważ rowki wycięte w kamieniu czy w jego imitacjach, o wiele łatwiej wyczyścić niż te zrobione w drewnie czy płycie meblowej – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką lub… spłukać.

Na ryflowanych wannach czy umywalkach nie widać zarysowań i ewentualnych pęknięć. Jeśli stawiasz na tradycyjną gładką armaturę zaszalej z meblami – ryflowana szafka pod umywalkę z pewnością nada szyku. Takiej łazienki każdy ci pozazdrości.

Zobacz też: Trendy łazienkowe 2023! Poznaj 7 najgorętszych trendów w aranżacji modnej łazienki
 

Takie zgrabne biureczko z ryflowanymi frontami szuflad może być stolikiem do pracy lub toaletką w sypialni, westwing.pl


Meble ryflowane – do jakich stylów w aranżacji wnętrz pasują?

Ryflowania sprawdzą się, jeśli zależy ci na efekcie elegancji oraz przytulności. Z pewnością polubi je styl modern classic – oparty na harmonii, symetrii i luksusie. Tu klasyka idzie w parze z nowoczesnością. Stylowe, pikowane kanapy, sztukaterie i złote dodatki pięknie skomponują się z prostymi komodami i barkami o frontach ryflowanych.

Po drugiej stronie aranżacyjnego bieguna leży wciąż lubiany styl skandynawski – przytulny, ciepły, przyjazny. Szafa z ryflowanymi frontami, ryflowana komoda czy inne meble drewniane z ozdobnymi żłobieniami kapitalnie wpasują się w aranżacje rodem z północy. Ryflowane meble w naturalnej kolorystyce polubi zwłaszcza styl japandi, czyli połączenie skandynawskiej przytulności z japońskim minimalizmem. Żłobkowania, najlepiej w jasnym drewnie, kapitalnie przełamią proste geometryczne bryły i będą dyskretnym dodatkiem wzbogacającym oszczędne formy. 

Czy wiesz, że ryflowania mogą występować także na tkaninach? Klasyczny i dobrze znany sztruks jest przecież niczym innym jak właśnie ryflowaniem. Szerokie prążki – mięsiste, miękkie i komfortowe – znów powracają na modowe wybiegi, ale i na kanapy, fotele czy poduchy. Sztruksowa sofa stworzy świetny duet z nowoczesną ryflowaną szafką czy stolikiem kawowym.
 

Okładzina na ścianie, projekt wnętrza: Marta Napiórkowska-Łosin, Mana Design, zdjęcie: Tom Kurek, manadesign.pl


W jakim jeszcze stylu sprawdzą się ryflowania? Okazuje się, że mogą być także oryginalną dekoracją wnętrz urządzonych w industrialnym stylu. Ryflowana blacha od dawna jest przecież wykorzystywana w poprzemysłowych aranżacjach chociażby jako materiał na stopnie schodów. Ukośne nacięcia wyglądają może nieco siermiężnie, ale trochę o to chodzi w stylu loftowym. Jeśli połączysz surową blachę z eleganckimi meblami ryflowanymi do salonu czy dodasz ryflowane dekoracje, powstanie tak bardzo teraz na czasie wersja loftu w stylu soft.

Zobacz też: Jak urządzić modny i przytulny dom? Architekci wnętrz wskazują 10 trendów, które zostaną z nami na dłużej

Ryflowane wazony, ze szkła frezowanego w subtelne rowki, pięknie podkreślają urodę kwiatów, reserved.com


Ryflowane dodatki i dekoracje – w jakich wnętrzach będą wyglądać najlepiej?

Ryflowania mają jeszcze jeden niezaprzeczalny walor – „szorstkie” powierzchnie oddziałują na zmysł dotyku. Takie ciepłe „falowania”, zwłaszcza te zrobione z drewna lub obłożonej naturalnym fornirem płyty, po prostu przyjemnie się dotyka. I nie muszą być to tylko meble, ale też drobne elementy oraz przedmioty dekoracyjne – ryflowane dodatki do domu, które podkreślą styl wnętrza.

W przypadku mniejszych bibelotów w grę wchodzą też inne materiały niż drewno. Wklęsłe i wypukłe pasy dają z powodzeniem kształtować się w szkle, metalu, ceramice czy sztucznym tworzywie. Największe pole do popisu otwiera się przed projektantami wazonów. Taki ryflowany wazon może mieć naprawdę niezwykłą, pełną finezji rzeźbiarską formę, podobnie jak ryflowany świecznik.

Delikatne frezy możemy też zauważyć na szkle stołowym – ozdobne szklanki, kieliszki czy karafki z transparentnego lub kolorowego szkła są ozdobą pięknie nakrytego stołu. Z kolei z tworzywa czy malowanego proszkowo cienkiego metalu powstają tace, patery i misy na owoce – zazwyczaj mają energetyczne, nowoczesne kolory – uwierzcie, już jeden taki barwny „gadżet” potrafi być fantastyczną ozdobą, która doda wyrazu kuchni czy jadalni. 

Zachęcamy do eksperymentowania i odkrywania nowych rozwiązań we współczesnym wzornictwie. Nowości i modne akcenty warto w swoich wnętrzach wprowadzać stopniowo. Wystarczy zmienić jeden front w komodzie w salonie czy postawić małą ryflowaną szafkę przy łóżku w sypialni, żeby aranżacja nabrała nowego wymiaru. Zobacz jakie to proste! A po jeszcze więcej inspiracji zajrzyj do galerii zdjęć.

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe