trendy wnętrzarskie 2024

Trendy wnętrzarskie 2024 – style, materiały, meble, ozdoby. Sprawdź, co będzie modne w 2024 roku!

Jak to urządzić?

Co będzie modne we wnętrzach w 2024 roku? Jakie style, motywy, materiały, meble i ozdoby? O trendach wnętrzarskich 2024 opowiedzieli nam architekci, projektanci i miłośnicy aranżacji wnętrz. Sprawdź, jak urządzić piękne i wygodne mieszkanie!

reklama
Historyczne wnętrze to doskonałe tło dla nowoczesnego designu. Na zdjęciu: sofa w tkaninie w modne pasy z najnowszej kolekcji Manuela Canovasa.


1. Modne style w aranżacji wnętrz 2024

Eklektyzm, neoklasycyzm, neobrutalizm. Styl vintage nieco odchodzi w cień

Teraz mieszamy antyki z nowoczesnym designem i współczesnymi przedmiotami. – Coraz popularniejsze stają się formy nawiązujące do klasycyzmu – zaznacza projektantka wnętrz Natalia Malarska. Miks może mieć dwie wersje: spokojną i bardziej szaloną. – Nie boimy się odważnych zestawień – możemy łączyć ze sobą różne style, kolory, dodawać dekoracje wyłamujące się ze schematu – dodaje architektka Katarzyna Dziurdzia.

We wnętrzach nowoczesnych na dobre zagości tzw. neobrutalizm, który uwielbia beton i inne surowe materiały. – Masywne, geometryczne formy, czasem sprawiające wrażenie grubo ciosanych, łączymy teraz, w odróżnieniu od panującego w latach 50. i 60. XX w. monochromatycznego brutalizmu, z akcentami intensywnego koloru – tłumaczy architektka wnętrz Anna Olga Chmielewska.

Zobacz też: Modny salon 2024 – jak go urządzić zgodnie z trendami wnętrzarskimi w nadchodzącym roku!

Kamień i drewno w mazurskim domu, proj. Anna Kuk-Dutka, Studio Anchal, zdjęcie: Dariusz Jarząbek, stylizacja: Anna Salak


2. Trendy wnętrzarskie 2024 – ekologiczne i naturalne materiały

Drewno, kamień, naturalne tynki

Kamień naturalny nadal górą. – Jest długowieczny i ponadczasowy, nie wyparły go nawet bezpieczniejsze w użytkowaniu spieki. Zestawiony z surowym drewnem wyznacza jakość, podkreśla bliskość z naturą – zauważa architekt Roland Stańczyk. – W cenie, dosłownie i w przenośni, są kamienie kolorowe, z wyrazistym rysunkiem i mocnym żyłkowaniem – dodaje Natalia Malarska. Warto przyjrzeć się też naturalnym farbom i tynkom. – Są zdrowe, a do tego mają magiczną moc – nadają wnętrzom szlachetności.

Jednak nie tylko naturalność się liczy. Ekologia w budownictwie i aranżacji wnętrz ma też inny wymiar. – Zwracamy uwagę na niski ślad węglowy. Sięgamy po materiały rodzime, lokalne. A remontując stare wnętrza, przyglądamy się, co można w nich ocalić i odrestaurować. Stare parkiety, okna czy drzwi są modne i realnie podnoszą wartość nieruchomości – podkreśla Anna Olga Chmielewska.

Wnętrze pracowni JAM Kolektyw, mebel systemowy do pracy łączy funkcję biurka i regału, proj. JAM Kolektyw, zdjęcie: Jola Skóra, stylizacja: Anna Olga Chmielewska

 

3. Jakie meble będą modne we wnętrzach w 2024 roku?

Rzemieślnicze, ikony designu, modułowe, do pracy zdalnej

Jeśli to możliwe, czas skończyć z jednorazówkami – meble powinny służyć przez lata. Dlatego wybierajmy te dobrej jakości, wykonane przez rzemieślników i… modułowe, które można konfigurować i ustawiać na różne sposoby. Bez problemu dopasujemy je do naszych potrzeb, które w dzisiejszych czasach często się zmieniają – mówi wnętrzarska influencerka Katarzyna Stefaniak.

W domach pojawiać się będą też meble do pracy zdalnej, ergonomiczne, regulowane, estetyczne, pasujące do wnętrz i dbające o nasze zdrowie.

Przeczytaj też: Jakie kolory ścian będą modne w 2024 roku? Sprawdź, jak pomalować ściany w mieszkaniu!

Salon w warszawskiej kamienicy, połączenie klasyki i nowoczesności, proj. Katarzyna Dziurdzia-Innes, zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska


4. Trendy wnętrzarskie 2024 – rozwiązania i motywy, które zyskają popularność

Łuki, obłości, przeszklone ścianki

– Od pewnego czasu obserwuje się rosnącą popularność przeszklonych ścianek we wnętrzach. Pozwalają one sprytnie wydzielić strefy w mieszkaniu, jednocześnie nie blokując dostępu do naturalnego światła – mówi Katarzyna Dziurdzia.

Nadal pozostaną z nami obłości i łuki. – We wnętrzach, w architekturze budynków, w meblach i dodatkach – bo dodają elegancji i harmonii – tłumaczy Katarzyna Stefaniak.

Pot filler, czyli praktyczny kran nad kuchenką, to absolutny must have tego sezonu. Projekt wnętrza: And Studio, na zdjęciu: Classic English Kitchen od firmy deVOL, fot. Nicole Franzen, devolkitchens.co.uk


5. Modne wyposażenie wnętrz 2024 – co nowego w nim zobaczymy?

Gadżety praktyczne i cieszące oko

Przedmioty codziennego użytku zyskują nowy wymiar. Zaskakują swoim oryginalnym designem, ale funkcjonalność wciąż pozostaje priorytetem. Telewizory z ramką, które harmonijnie wtapiają się we wnętrze, przypominając obrazy, AGD w energetycznych kolorach… Absolutnym hitem w kuchni jest pot filler – praktyczny kran nad kuchenką.

Z pomocą idzie nam też technika i instalacje typu smart dom. – Zaawansowane systemy umożliwiają kontrolę nad oświetleniem, kreując odpowiedni nastrój. To istotny element, pozwalający świadomie podkreślać fragmenty wystroju – wyjaśnia Roland Stańczyk.

Zobacz też: Modna kuchnia 2024 – jak ją urządzić, by była piękna i funkcjonalna?

Dekoracje DIY w domu zaprojektowanym przez Katarzynę Stefaniak, zdjęcie i stylizacja: Katarzyna Stefaniak


6. Trendy w dekoracji wnętrz na 2024 rok

Sztuka, wyraziste tapety, spektakularne lampy, dekoracje DIY

Sztuka – od obrazów, poprzez formy przestrzenne, rzeźby, reliefy, aż po ceramikę – odgrywa w naszych domach coraz większą rolę, nie tylko jako element dekoracyjny. – Często stanowi inspirację projektu – mówi Katarzyna Dziurdzia. – Współtworzy przestrzeń – dodaje Roland Stańczyk.

Dominującą dekoracją stają się też tapety i tkaniny. Coraz chętniej wybieramy mocne wzory, nie tylko na ścianach, ale także na tapicerce mebli. Wyjątkowy charakter możemy nadać wnętrzu sami. – Własnoręcznie wykonane przedmioty również dodają przestrzeni unikalności. Pozwalają wyrazić osobisty styl, a także stanowią doskonałą opcję dla tych, którzy szukają oszczędności, nie rezygnując przy tym z oryginalności w aranżacji wnętrza – opowiada Katarzyna Stefaniak.

Przedłużeniem wezgłowia łóżka jest wpisana w łuk efektowna tapeta, proj. Natalia Malarska, zdjęcie i stylizacja: Pion Studio

O trendach wnętrzarskich na 2024 rok opowiedzieli nam:

  • Katarzyna Stefaniak

Influencerka i autorka bloga o pięknych wnętrzach, które są jej pasją. Kocha klimatyczne i przytulne domy oraz projekty DIY, którymi dzieli się z followersami. A ma ich na Instagramie @mojdommojemiejsce… 216 tys.
 

  • Natalia Malarska

Architektka wnętrz, założycielka La Folie Studio. Lubi historyczne wnętrza, które ubiera w ciekawe dodatki. Według niej wystrój domu tworzą przedmioty z duszą – wyszukane na pchlim targu, przywiezione z podróży.

lafoliestudio.pl

Kuchnia nawiązująca detalami do architektury starej kamienicy, proj. Roland Stańczyk, zdjęcie: Michał Przeździk-Buczkowski, stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk

 

  • Roland Stańczyk

Prowadzi autorską pracownię RS Studio Projektowe. Projektuje wnętrza nowoczesnych apartamentów i klasycznych rezydencji, którym przywraca świetność minionych lat. Często wypełnia je autorskimi meblami.

rsstudio.pl
 

  • Katarzyna Dziurdzia

Wraz zespołem tworzy wnętrza – z zamiłowaniem do detalu, różnorodności stylu i malarskiej estetyki. Studiowała design w Kopenhadze i malarstwo w Krakowie. Nie wyobraża sobie domu bez sztuki.

dziurdziaprojekt.eu
 

  • Anna Olga Chmielewska

Architektka wnętrz, stylistka, współwłaścicielka agencji projektowej, którą prowadzi z fotografką Jolą Skórą. W projektach stawia na ponadczasowość i wysoką jakość.

jamkolektyw.com

Przeczytaj też: Jak urządzić modną łazienkę 2024? 

Opracowanie: Katarzyna Sadłowska, Joanna Kornecka
Zdjęcia: serwisy prasowe, archiwum wydawnictwa