modne kuchnie 2024

Modna kuchnia 2024 – jak ją urządzić, by była piękna i funkcjonalna? Poznaj trendy kuchenne na 2024 rok!

Kuchnia

Jakie kuchnie będą modne w 2024 roku? Przekonaj się, które trendy kuchenne przetrwały kolejne sezony i jakie nowości pojawią się w tym roku. Sprawdź, co nowego przygotowali dla nas trendsetterzy. Oto 10 najciekawszych trendów w aranżacji modnej kuchni 2024! Czy któreś cię zaskoczyły?

Kuchnia jest najprzytulniejszym miejscem w domu. Udowodniono, że tu spędzamy najwięcej czasu na wspólnym gotowaniu, smakowaniu potraw, rozmowach... Warto urządzić ją tak, żeby domownicy chcieli zaglądać do niej jak najczęściej. Trendy wnętrzarskie do kuchni na 2024 rok na szczęście temu sprzyjają. Niektóre nowości kuchenne już dobrze znasz, inne trendy w aranżacji kuchni mogą cię zaskoczyć. Wybierz dla siebie te, które najbardziej ci odpowiadają. Oto jak według nas powinna wyglądać piękna i ciekawie urządzona modna kuchnia 2024!

Oto 10 trendów, które zobaczysz w modnych kuchniach 2024:

 1. Wyspa kuchenna, która coraz bardziej upodabnia się do stołu,

 2. Meble wolnostojące i otwarte półki zamiast górnych szafek,

 3. Pot filler, czyli kran nad kuchenką,

 4. Złote baterie kuchenne i kamienne zlewy,

 5. Lodówki podblatowe, czyli chłodzące szuflady,

 6. Ciepłe drewno i kamień o wyrazistym rysunku – modne materiały w kuchni 2024,

 7. Odcienie niebieskiego, zieleni i łączenie ze sobą mebli kuchennych w różnych barwach,

 8. Fronty kuchenne: gładkie, z ryflowaniem lub plecionką wiedeńską,

 9. Ciemny fornir i szarość – modne połączenia w kuchni 2024,

 10. Obrazy i dzieła sztuki, które uzupełniają wystrój kuchni w 2024 roku.
   

Modna kuchnia 2024 z wyspą kuchenną, która coraz bardziej przypomina stół, zdjęcie: devolkitchens.co.uk


1. Modna kuchnia 2024 – kuchnia z wyspą do pracy i... rozmów z bliskimi

Wyspy kuchenne nadal są na czasie, ale w nieco innym wydaniu. Przede wszystkim nieco „oderwały” się od ziemi. Spokojnie! Zwarte bryły zostają z nami, ale pojawia się coraz więcej lżejszych rozwiązań.

Wyspa kuchenna coraz bardziej upodabnia się do stołu – ma wysokie nogi, w zależności od ich kształtu, można dopasować ją do kuchni w każdym stylu. Na finezyjnie giętych, toczonych nada się do kuchni klasycznych, na prostych, ze stali – do nowoczesnych i loftowych. Taki mebel unoszący się nad podłogą, z prześwitami, półkami, trochę ażurowy – wygląda i lżej, i ciekawiej.

No i bardzo ważna rzecz. Wyspa to już nie tylko stanowisko pracy, ale także, a może przede wszystkim, miejsce, przy którym można usiąść i kosztując dobrego jedzenia porozmawiać z bliskimi, poplotkować przy lampce wina. Takie strefy do siedzenia organizuje się zresztą nie tylko przy typowych wyspach – każdy kawałek blatu, który można wykorzystać stawiając przy nim krzesło jest dobry. 

Do mody wróciły pojemne szafy typu kredens, sprawdzą się w kuchni bez górnych szafek, zdjęcie: neptune.com


2. Modne wyposażenie kuchni 2024 – meble wolnostojące i otwarte półki zamiast górnych szafek

Jakie będzie modne wyposażenie kuchni 2024? Wiszące zamknięte szafki zastąpią lżejsze, otwarte półki. Do łaska wracają meble wolnostojące typu kredens. Jest sporo otwartych regałów, na których wyeksponujesz ładne naczynia, szkło i akcesoria kuchenne.

Bo w modnej kuchni 2024 nie ma miejsca na bylejakość. Pojemniki do przechowywania, zastawa, ściereczki – każda rzecz powinna wyglądać tak, żeby bez wstydu można było się nią pochwalić. 

Chcesz modnie urządzić mieszkanie? Sprawdź, jakie trendy w aranżacji wnętrz będą modne w 2024 roku!

Pot filler to kran zamontowany nad kuchenką, jest nie tylko modny, ale też praktyczny, projekt wnętrza: Studio Inaczej, Zdjęcie: Yassen Hristov


3. Trendy kuchenne 2024 – pot filler, czyli kran nad kuchenką

Na jego punkcie restauracyjny świat oszalał już jakiś czas temu, teraz dumnie wkracza do domowych kuchni. Ale co to właściwie jest pot filler? To bateria montowana na ścianie nad kuchenką (choć może też być stojąca na blacie), która ułatwia pracę w kuchni.

Jeśli masz zlew w pobliżu kuchenki to pół biedy, ale jeśli jest oddalony (a w dużych kuchniach to się zdarza) to noszenie garnków wypełnionych po brzegi wodą może być kłopotliwe. Po to właśnie został wymyślony pot filler – stawiasz garnek na kuchence i odkręcasz kurek z wodą. W ten sposób nie nadwyrężasz rąk, zwłaszcza, gdy gotujesz dużo i często, ani nie rozchlapujesz wody podczas przenoszenia.

Zobacz, jak więcej inspiracji w artykule: Pot filler, czyli kran nad kuchenką. Jak bardzo bateria kuchenna na ścianę ułatwia codziennie gotowanie?

Złote baterie kuchenne uzupełnią wystrój modnej kuchni 2024, zdjęcie: devolkitchens.co.uk


4. Co będzie modne w kuchni w 2024 roku – złote baterie kuchenne

Urządzając kuchnię w 2024 roku sięgnij po złoto. Ono wciąż jest w grze! Baterie kuchenne z wykończeniem matowym, satynowym i szczotkowanym będą lśnić złotem, tworząc w kuchni elegancką oraz ciepłą atmosferę.

Sznytu złotej baterii kuchennej doda kamienny zlew – z marmuru, szczotkowanego granitu, wapienia. Nadal modne są wykończenia kranów w matowej czerni. Nieśmiało, ale jednak zaczynają pojawiać się odważniejsze kolory baterii – czerwień, zieleń, żółcień, a nawet kobaltowy niebieski.

Modny salon 2024 – sprawdź, jak go urządzić zgodnie z trendami wnętrzarskimi w nadchodzącym roku!

W aranżacjach kuchni 2024 pojawią się lodówki podblatowe, czyli chłodzące szuflady, zdjęcie: subzerowolf.pl


5. Trendy w aranżacji kuchni 2024 – lodówki podblatowe

Zwykła lodówka, nawet ta typu side-by-side, z podwójnymi drzwiami i kostkarką, już nie wszystkim wystarcza. Coraz popularniejsze stają się lodówki podblatowe, czyli chłodzące szuflady. Możesz zamontować je, gdzie tylko chcesz, np. w ciągu kuchennych mebli czy w szafie wolnostojącej typu kredens, tak by latem mieć pod ręką chłodne napoje, a zimą mrożonki.

A więc oprócz klasycznej lodówki w modnych kuchniach 2024 zobaczysz szuflady, które mrożą – wysuwa się je jak te tradycyjne na prowadnicach i zaślepia kuchennym frontem. W ten sposób wtapiają się w meble kuchenne i są niewidoczne.

Ten stosunkowo nowy trend przyjął się oczywiście w kuchniach, ale chłodzące szuflady montuje się też w gabinetach, sypialniach, a nawet w… łazienkach (są świetne do chłodzenia niektórych kosmetyków).
 

Wyspa kuchenna i fronty szuflad wykonane z pięknego kwarcytu Patagonia, projekt: Kando Architects, kando.studio


6. Trendy kuchenne 2024 – modne materiały: ciepłe drewno i kamień o wyrazistym rysunku

Powrót do ciepłych, naturalnych odcieni drewna obserwujemy już od zeszłego roku. W tym sezonie nadal będą obowiązywać ciemniejsze forniry ze szlachetnych gatunków drewna, ale w połączeniu z frontami malowanymi na kolor. Modne jest łączenie drewna o bogatej strukturze z gładkimi szafkami pozbawionymi detali, za to działającymi barwami.

Do drewna dołącza kamień, ale o bardzo intensywnym rysunku. Dominować będą marmury o ciekawym żyłkowaniu i w różnych kolorach, ale też spektakularne kwarcyty o abstrakcyjnym, mocnym użyleniu.

Co ciekawe, kamień w kuchni zaczyna pojawiać się nie tylko na blatach czy bokach wysp. Zobaczysz także kamień na frontach szafek. Tak, tak, to trudne, ale możliwe przedsięwzięcie, które daje bardzo ciekawe efekty i jest alternatywą dla praktyczniejszych, ale mniej szlachetnych spieków. 

W modzie jest łączenie ze sobą mebli kuchennych w różnych kolorach, projekt wnętrza: PLUCK Kitchens, pluck.co.uk


7. Modne kolory w kuchni w 2024 roku – odcienie niebieskiego, zieleni, ale też łączenie dwóch kolorów

Zapowiadany w ubiegłym roku tryumfalny powrót bieli jakoś się nie sprawdził. Owszem, jest sporo jasnych odcieni, ale raczej idących w kierunku ciepłych barw natury: beżu, odcieni nude czy taupe.

Jaki kolor kuchni będzie modny w 2024 roku? Popularny w zeszłym roku niebieski zostanie nieco zdetronizowany przez zieleń. Zobaczysz więc modne kuchnie w odcieniach przydymionej zieleni z domieszką szarości, jak szałwia czy listki eukaliptusa, ale też w odcieniach eleganckich szmaragdów.

Uwaga, jeśli lubisz być na bieżąco i interesują trendy kolorystyczne w kuchni, to wiedz, że w modzie jest łączenie ze sobą mebli kuchennych w kilku różnych barwach. My radzimy, nie stosować więcej niż dwóch kolorów w kuchni – zakomponowane z bielą czy ciepłym drewnem dadzą ciekawy look. 

Jakie będą modne kolory ścian w 2024 roku? Zobacz nasze inspiracje i sprawdź, jak modnie pomalować ściany w mieszkaniu!

Modne fronty kuchenne 2024 – ryflowane i gładkie, zdjęcie: tulladesign.com


8. Trendy w aranżacji kuchni 2024 – modne fronty kuchenne

Zmiana mebli kuchennych to już prawdziwe przedsięwzięcie i spory wydatek. Łatwiej zmienić fronty, kiedy przestaną ci się podobać. Chcesz wiedzieć jakie fronty mebli wybrać do modnej kuchni 2024? 

Gładkie, lakierowane na matowo (wysoki połysk jest trochę passé) – zawsze się sprawdzą w nowoczesnej aranżacji. Tak zwane ramiaki, czyli dekorowane frezami pasują do kuchni klasycznych, w stylu szejkerskim. Eleganckie pomieszczenia w stylu mid century polubią szafki zdobione ryflowaniem, czyli delikatnymi rowkami. Coraz popularniejsze stają się wypełnienia z rattanu, czyli plecionki wiedeńskiej.

Fronty kuchenne dopasuj do stylu kuchni, a w przypadku pomieszczenia otwartego na salon, do wystroju całej przestrzeni.

Przeczytaj też: 10 najładniejszych kolorowych kuchni Werandy – aranżacje, inspiracje i pomysły do modnej kuchni!

Modne połączenia w kuchni 2024 – ciemny fornir i szarości, zdjęcie: nordiskakok.com


9. Modne połączenia w kuchni 2024 – ciemne drewno i szarość

Ten duet tworzy bardzo przytulny klimat. Nie bój się ciemnych odcieni. Nadal modna jest w kuchni matowa czerń, ale w tym sezonie w przewadze będą odcienie szarości w połączeniu z ciemnymi fornirami i gatunkami drewna. Wyglądają szlachetnie, elegancko i bardzo ocieplają klimat.

W modnej kuchni w 2024 roku dozwolone są wszystkie odcienie szarości – od wpadającej w błękit gołębiej, poprzez popielatą, na ciemnym graficie kończąc. Antracyt, czyli bardzo ciemna szarość na granicy z czernią, da spektakularne, nieco teatralne efekty w połączeniu z ciemnym wędzonym lub opalanym dębem.

Zobacz też: Czarna kuchnia może być przytulna – rozwiewamy mity na temat czerni. Dużo zdjęć i aranżacji!

Sztuka w kuchni to jeden z trendów na 2024 rok, zdjęcie: subzerowolf.pl


10. Modne kuchnie 2024 – wnętrza pełne sztuki

Sztuka od kuchni? A nawet w... kuchni. Bo skoro kuchnie urządza się już podobnie jak salon, to nie może jej zabraknąć. Oczywiście wybieraj prace za szkłem (oprawione grafiki, plakaty, ryciny) ze względu na panującą w pomieszczeniu wilgoć. Przekonaj się, jak całe wnętrze zyska na atrakcyjności.

Dzieła sztuki możesz wieszać albo stawiać na półce, oparte o ścianę... Trend odchodzenia od tradycyjnych górnych szafek sprzyja wieszaniu nad blatami sztuki. Na stronie naszego sklepu znajdziesz werandową kolekcję grafik na ścianę i pięknie oprawionych obrazków – z motywami botanicznymi, zwierzakami, a w magazynie Weranda również z architekturą. Możesz z nich stworzyć na kuchennej ścianie minigalerię. 

Tekst: MD
Zdjęcie główne: PROJEKT WNĘTRZA PLUCK KITCHENS, PLUCK.CO.UK
Zdjęcia: Materiały Prasowe