werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Urządzamy skandynawski dom

Jak to urządzić?

Wnętrze w stylu skandynawskim

Jak urządzić dom prosto, funkcjonalnie, a przy tym wygodnie i z klimatem? Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim będzie doskonałym wyborem. Wystrój mieszkania w tym stylu nie tylko zapewni, że będzie ono jasne i pełne światła, ale także stanie się przestrzenią praktyczną i – na co dziś szczególnie zwracamy uwagę – bardzo ekologiczną. Jak urządzić się po skandynawsku? Oto kilka przydatnych rad.

Kolory w stylu skandynawskim: biel, szarość, beż

Kolorystyka we wnętrzach skandynawskich odgrywa ogromne znaczenie. Powinna być konsekwentna, ascetyczna i stylowa. Wystrój mieszkania w stylu skandynawskim opiera się głównie na chłodnych „północnych” odcieniach bieli, szarości, beżu.  I choć na pierwszy rzut oka wnętrze w takich kolorach może wydać się zimne, smutne i przygnębiające,  tak dobrane barwy odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenia.

Szaro-białą monotonię można jednak śmiało przełamać ciemnymi akcentami granatu, albo odwrotnie – jasnymi pastelami.

Łączenie kolorów jest nie tylko modne, ale przy urządzaniu domu w stylu skandynawskim wręcz pożądane. Białe ściany można więc udekorować wąskim paskiem szarości lub – gdy chcemy ożywić i rozweselić wnętrze, np. pastelowym błękitem (dobry pomysł do pokoju dziecka).

Zasada jest jednak taka, że jasna kolorystka nadaje świeżości wnętrzu i doskonale współgra z charakterem skandynawskich, jasnych mebli.

Meble w stylu skandynawskim: drewno i prostota

Styl skandynawski to przede wszystkim pochwała funkcjonalności. Aranżacja wnętrza powinna więc opierać się głównie na wyborze rzeczy praktycznych i wygodnych w codziennym użytkowaniu.

W domu urządzonym po skandynawsku powinny znaleźć się meble i dodatki o prostej konstrukcji, bez zbędnych zdobień i wykonane z ekologicznych materiałów: drewna, szkła, kamienia, metalu czy ceramiki. Zrezygnujmy z plastiku – nawet jeśli imituje inne surowce.

Meble  w skandynawskim stylu wykonane są najczęściej z białego drewna i to one wnoszą do wnętrz efekt lekkości. Bardzo istotny jest także wybór podłogi – powinna być jasna i drewniana (najczęściej są to deski), dużych okien (miejsce firan i zasłon powinny zająć rolety, a same okna przez większą część dnia powinny pozostawać całkowicie odsłonięte) oraz drewnianych blatów.

Akcesoria i dodatki w stylu skandynawskim

Podobnie jak meble, także dodatki, dekoracje i akcesoria powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Mogą to być ozdobne drewniane wieszaki, dekoracyjne lampiony, które postawimy w oknie lub przy kominku w salonie, proste ramki na zdjęcia, zegary, wiklinowe szkatułki. Na kanapie pięknie będą wyglądały o ton jaśniejsze proste poduszki, a na kuchennym blacie sprawdzą się naczynia łączące drewno z białą i pastelową ceramiką.

We wnętrzu w stylu skandynawskim nie powinno zabraknąć także kolorowego szkła: wazonów, dekoracyjnych butelek czy lampek. Pamiętajmy, że choć skandynawska aranżacja zakłada minimalizm formy i koloru, to jeśli chcemy wprowadzić do pomieszczeń dodatkowe barwy, zróbmy to właśnie za pomocą dodatków. To one nadadzą ostateczny charakter wnętrzu.

Meble i dodatki w stylu skandynawskim znajdziemy m.in. sklepach: home-you.com; dutchhouse.pl; loftbar.pl, scandinavianliving.pl

POLECAMY TAKŻE:

>>> Dom urządzony po duńsku

>>> Urządzamy dom w STYLU EKLEKTYCZNYM

Tekst: AD

Zdjęcia: materiały prasowe; archiwum Werandy

reklama
reklama
reklama