żaluzje plisowane

Żaluzje plisowane – dekoracje okienne dopasowane do każdego wnętrza

Jak to urządzić?

Żaluzje plisowane to jedne z najnowocześniejszych i najciekawszych rozwiązań. Jeśli masz w domu nietypowe okna, w których inne przesłony nie spełniają swojego zadania, plisy sprawdzą się idealnie!


Plisy okienne – modne i praktyczne dekoracje okien

Żaluzje plisowane to modny i praktyczny sposób aranżacji okien. Są doskonałą alternatywą dla klasycznych osłon, takich jak rolety. Nie tylko ochronią wnętrze przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem, ale będą też stylową ozdobą każdej domowej przestrzeni – zakładki dekoracyjnego materiału wkomponowanego w ramę okna prezentują się naprawdę dobrze.

Plisy okienne dopasujesz do wszystkich pomieszczeń: salonu, sypialni, kuchni czy łazienki. Żaluzje plisowane możesz zamontować nie tylko w standardowych oknach, ale również w tych o nietypowych kształtach, takich jak trójkąty czy półkola. Do tego są proste w obsłudze i łatwo utrzymasz je w czystości. Sprawdź, jak dzięki nim zmienią się Twoje wnętrza.

5 najważniejszych zalet żaluzji plisowanych:
 

żaluzje plisowane

1/5 Plisy – dekoracje okienne idealnie dopasowane do stylu wnętrza

Wybór kolorów, wzorów i materiałów plis okiennych naprawdę robi wrażenie. W ofercie marki ANWIS jest aż 300 różnorodnych tkanin oraz 11 kolorów osprzętu (np. drewnopodobny, można też pomalować go na dowolny kolor z palety RAL), dzięki temu możliwości aranżacji są niemal nieograniczone. Bez problemu dopasujesz żaluzje zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza.

Jakie kolory plis są najmodniejsze? Zgodnie z aktualnymi trendami to tkaniny utrzymane w spokojnych tonacjach bieli, kremów i szarości. Jeśli jednak wolisz bardziej energetyczne barwy, postaw na pomarańczowy, zielony lub malinowy.

Wybierając dekoracje okienne nie musisz decydować się tylko na jeden materiał. Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie w żaluzji plisowanej dwóch tkanin (jedna nad drugą, rozdzielone aluminiową ruchomą rynną), np. połączenie tkaniny „firankowej” i zaciemniającej. Półprzezroczysty materiał przesłoni okno, chroniąc domowników przed wzrokiem ciekawskich, a jednocześnie wpuści do środka rozproszone światło. Zaciągnięcie materiału, który nie przepuszcza światła, ograniczy natomiast nagrzewanie wnętrza. Na dodatek plisy są tak zaprojektowane, abyś mógł sterować każdą z tkanin osobno.
 

żaluzje plisowane anwis
plisy okienne


2/5 Żaluzje plisowane – najlepsze osłony do okien o nietypowych kształtach

Plisy to najbardziej uniwersalne osłony okienne. Zastosujesz je do każdego rodzaju okien: dachowych, w witrynach, wnękach i ogrodach zimowych, oraz w przeszklonych drzwiach. Tam, gdzie inne rozwiązanie się nie sprawdzają, tam żaluzje plisowane pasują idealnie.

Konstrukcja plis pozwala osłaniać okna o nietypowych ksztłatch, np. półkoliste, trójkątne, trapezowe i inne wielokątne, niezależnie od ich nachylenia do poziomu. Często wykorzystuje się je w ukośnych oknach dachowych i poziomych przeszkleniach ogrodów zimowych.
 

żalujze rolety plisy


3/5 Odpowiednia ochrona przed słońcem

Wybierając żaluzje plisowanie zwróć uwagę na stopień przepuszczalności światła. Dopasuj je do pokoju, kuchni i łazienki biorąc pod uwagę ich ekspozycję na słońce. W kolekcji marki ANWIS znajdziesz tkaniny transparentne, półprzezroczyste i zaciemniające.

Jak dobrać żaluzje do słonecznego okna? Okna skierowane na zachód i południe są najbardziej narażone na ostre słońce. Najlepiej sprawdzą się tutaj tzw. duo plisy składające się z dwóch warstw tekstylnych, przekrojem przypominające plaster miodu. Duo plisy tworzą powietrzną warstwę izolującą, która poza zaciemnieniem, zmniejsza przenikanie ciepła do wnętrza. Środek plisy może być dodatkowo wypełniony warstwą materiału odbijającego światło – folią aluminiową. Takie osłony okienne są często wybierane np. do pomieszczeń na poddaszu.

Jakie żaluzje wybrać do okien po stronie północnej? Okna od północny i wschodu przez większą część dnia znajdują się poza zasięgiem słońca. W takim przypadku doskonale sprawdzą się plisy wykonane z jednej warstwy materiału, o transparentnej strukturze. Dzięki nim udekorujesz okna, nie zaciemniając wnętrz. Możesz również zdecydować się na dwie tkaniny w jednej żaluzji, na połączenie półprzezroczystej „firanki” i materiału zaciemniającego. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się m.in. w sypialni i pokoju dziecięcym.

 

żaluzje rolety plisowane
żaluzje plisowane plisy
żaluzje plisy do kuchni

 

4/5 Możliwość zasłonięcia tylko wybranej części okna

Żaluzje plisowane, w przeciwieństwie do rolet, nie mają rury, na którą nawijana jest tkanina. Składają się z rynny górnej i dolnej, do których zamocowany jest materiał złożony w harmonijkę o szerokości około 2 cm.

Jedną z najważniejszych zalet plis okiennych jest swoboda w przesłanianiu tylko wybranej części okna. Rynny żaluzji plisowanych możesz dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, zasłaniając od góry i od dołu jedynie fragment szyby. W ten sposób w kuchennym oknie stworzysz tzw. zazdrostkę. Co istotne, osłony montuje się głównie w świetle szyby, dzięki czemu nie utrudniają otwierania skrzydeł okiennych.
 

 

jak zasłonić nietypowe okna


5/5 Łatwe czyszczenie i wygodna obsługa żaluzji nawet w trudno dostępnych miejscach 

Plisami możesz sterować za pomocą uchwytów, sznurków, korby, a także elektrycznie, za pomocą pilota. Wybierz odpowiednie rozwiązanie biorąc pod uwagę miejsce montażu żaluzji.

Najpopularniejsze są plisy sterowane dwukierunkowo, czyli takie, w których możesz ustawić górne i dolne położenie żaluzji. Steruje się nimi przy pomocy uchwytów, sznurka lub łańcuszka koralikowego. Najlepszym rozwiązaniem do okien dachowych są plisy z „podwójnymi prowadzeniem linkowym” lub z prowadnicami (system DF komfort). W ogrodach zimowych doskonale sprawdzi się system ANWIS PL wyposażony w nierdzewne linki stalowe w otulinie odpornej na promienie UV. Żaluzje plisowane PL mogą „pracować” w dowolnie nachylonej płaszczyźnie: pionowej, ukośnej i poziomej, więc doskonale sprawdzają się w oknach uchylnych, dachowych i usytuowanych poziomo.

 

osłony okienne plisy

Żaluzje plisowane mogą być wyposażone także w napęd elektryczny. Uruchomisz je za pomocą pilota lub przycisku na ścianie. Sterowanie elektryczne świetnie sprawdza się we wnętrzach, w których jest dużo osłon okiennych lub plisy znajdują się w trudno dostępnych miejscach np. na dużej wysokości. We wszystkich systemach działa mechanizm blokujący, który pozwala zatrzymać żaluzję na dowolnej wysokości. Ręczne sterowanie osłonami zamontowanymi na wysoko osadzonych oknach ułatwia sztyca, czyli drążek ze specjalnym uchwytem.

Jak czyścić żaluzje plisowane? Plisy bez problemu wyczyścisz i na sucho, i na mokro. Wystarczy, że użyjesz ściereczki lub miotełki do kurzu. Większe zabrudzenia usuniesz przy pomocy środków piorących. Plisy ANWIS są wykonane głównie z wysokiej jakości tkanin syntetycznych. Przekonasz się, że nawet po wielu latach zachowają swój harmonijkowy kształt oraz stylowy wygląd.

ARTYKUŁ PARTNERA: ANWIS.PL