kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić i udekorować?

Kuchnia

Kuchnia prowansalska kojarzy się z wakacjami i z czasem beztroski: słońcem, leniwym popołudniem z książką, zapachem lawendy, prostym, ale smacznym jedzeniem. Dlaczego nie odtworzyć tej wspaniałej atmosfery we własnym domu?

ZDJĘCIE: MICHAŁ SKORUPSKI, STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK/ HAPPY PLACE

Kolory w kuchni w stylu prowansalskim

Wyobrażając sobie kuchnię prowansalską od razu widzimy jasne, pastelowe barwy, bielone meble oraz lawendowe dekoracje zestawione z surową, kamienną lub drewnianą podłogą. Do sielskich wnętrz prowansalskich pasują ciepłe beże, słoneczne żółcienie, oliwkowe zielenie oraz odcienie fioletu i różu przypominające kolorami kwiaty lawendy, z których Prowansja słynie. Czasami wnętrza prowansalskie urządza się też w szarościach i błękitach.

Meble kuchenne w stylu prowansalskim

W prowansalskiej kuchni nie może zabraknąć drewnianych, malowanych na biało lub kremowo mebli. Wybieramy te proste, ale stylowo zdobione, celowo postarzane lub na wygiętych nóżkach. Fronty szafek często są ażurowe, z otworami lub wyciętymi pojedynczymi elementami. Zamiast drzwiczek możemy zastosować materiałowe zasłonki.

Stół prowansalski powinien był duży, wygodny i drewniany – najlepiej w naturalnym kolorze. Wybierzmy do niego krzesła z plecionymi oparciami i ozdobnie wygiętymi nóżkami. Rustykalny charakter kuchni podkreśli ława do siedzenia przy stole – może być w kolorze drewna lub pomalowana na biało i udekorowana miękkimi poduchami, najlepiej w romantyczne wzory, takie jak: kwiaty, zioła, serca czy ptaki – podobne motywy mogą pojawić się również w tekstyliach kuchennych. Wystój w stylu prowansalskim uzupełnią: stylizowany, zabudowany okap, zegar w kąciku, wiklinowe kosze, cynowe miseczki, doniczki i skrzynki na zioła, świeże kwiaty w wazonach lub dzbankach, kamionkowa ceramika w kredensach.

Nowoczesna kuchnia prowansalska, aranżacja marki Westwing, westwingnow.pl

Kuchnia prowansalska z wyspą

Gdy do dyspozycji mamy więcej przestrzeni zdecydujmy się na kuchnię w stylu prowansalskim z wyspą. Dodatkowy blat kuchenny posłuży nam do wspólnego przygotowywania posiłków i spędzania czasu na rozmowach z przyjaciółmi. Kuchnia prowansalska drewnem stoi. Wykorzystajmy do budowy wyspy kuchennej stare, dobrze wysezonowane elementy drewniane albo fragmenty zabytkowych mebli, które w całości nie przetrwały próby czasu.

Nowoczesna kuchnia prowansalska 

W nowoczesnej kuchni prowansalskiej nie może zabraknąć dodatków, które budują nastrój: ceramicznych pojemników i naczyń do gotowania, miedzianych garnków i rondli, białej zastawy stołowej. Talerze, miski i kubki – mogą być pozbierane z różnych kompletów, ważne, żeby były w podobnym odcieniu – pięknie wyglądają na prowansalskich półkach. Dodatki w stylu prowansalskim są tak delikatne i subtelne, że nie przytłoczą nawet niewielkiej przestrzeni.

Zobacz także:
Styl prowansalski we wnętrzach domu na Mazurach
Styl prowansalski – dom urządzony z wyczuciem i miłością
Dom w stylu prowansalskim z odrobiną Skandynawii i angielskiej klasyki

Tekst: MW
Zdjęcie główne: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa: Marcin Grabowiecki, Michał Skorupski, Aneta Tryczyńska, materiały prasowe, shutterstock