kuchnia rustykalna

Kuchnia rustykalna – jak ją urządzić?

Kuchnia

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Jak wybrać meble i dodatki, aby stworzyć wnętrze z duszą? Zainspirujcie się pięknymi aranżacjami i zdjęciami wnętrz. Zobaczcie nasze pomysły na wystrój rustykalnych kuchni.

Jak powstał styl rustyklany?

Rusticus to po łacinie „wiejski”. Styl rustykalny zyskał popularność w romantyzmie, kiedy wiejska sielskość była uznawana za ideał życia. Swój rozwój zawdzięcza charakterystycznym XVIII-wiecznym meblom oraz aranżacjom popularnym w Anglii i Francji. Prostota, naturalne materiały i „efekt zużycia” to trzy najważniejsze elementy stylu rustykalnego. Pełen uroku i ciepła sprawia, że nasze kuchnie stają się bardzo przytulne.

Dzisiaj rządzi nim eklektyzm – wystrój rustykalnych wnętrz jest bardziej zróżnicowany i świetnie łączy się np. z nowoczesnymi elementami i współczesnym designem. Taką aranżację zobaczycie m.in. w sesji Dwustuletni dom i nowoczesne meble. W tym domu, dzięki połączeniu starego z nowym, powstało wnętrze minimalistyczne, ale przytulne i z twistem. Innym ciekawym rozwiązaniem jest połączenie elementów rustykalnych i industrialnych. Obok drewna znajdą się więc odsłonięte cegły albo betonowe ściany. Jeśli lubicie odważne i oryginalne rozwiązania w kuchni, to taka mieszanka stylów będzie świetnym pomysłem.

Rustykalna kuchnia urządzona prosto, sielsko, subtelnie i elegancko, ZDJĘCIE: BUDZIK STUDIO

Kuchnia rustykalna – odkryj stare drewno w domu

Podstawowym elementem kuchni rustykalnej jest drewno. Jego gatunek, wiek i stan zużycia może mieć duży wpływ na wygląd pomieszczenia. Często, zwłaszcza w starych domach i kamienicach, pod warstwą tynku i wykładzinami kryją się prawdziwe skarby, np. piękny dębowy parkiet, podłoga z bukowych desek albo drewniany strop. Warto je odsłonić, żeby stworzyć akcent stylistyczny w rustykalnej kuchni.

Jeśli w naszym domu nie ma takich skarbów, możemy posiłkować się drewnem rozbiórkowym. Materiał pozyskuje się z budynków przeznaczonych do rozbiórki. Przewagą takiego drewna jest pożądany, „stary” wygląd, ale i wytrzymałość – kiedyś drewno pozyskiwało się przy zachowaniu naturalnego procesu wzorstu – czyli tylko zimą, Dlatego było mocniejsze. Poza tym, takie drewno przez lata użytkowania w formie belek i stropów, nabrało bardzo wartościowej dla stylu rustykalnego patyny – jednym słowem zaimpregnował je czas.

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

Meble kuchenne w tym stylu pięknie wyglądają w naturalnym kolorze drewna. W rustykalnej aranżacji sprawdzą się również białe szafki kuchenne oraz te w jasnych odcieniach: beżach, szarościach, a nawet błękitach i zieleniach. Przeszklone witryny, kredensy i proste półki, na których wyeskponujemy naczynia, szkło i ceramikę świetnie podkreślą rustykalny charakter kuchni.

> Zobacz także: Biała kuchnia: klasyczne aranżacje, które nigdy nie wyjdą z mody <

aranżacje kuchni w stylu rustykalnym
NA POCZĄTKU WNĘTRZE PRZYPOMINAŁO WIEJSKĄ CHATĘ – WSZYSTKO W NATURALNYM DREWNIE. ALE BYŁO ZA CIEMNE, DLATEGO NA ŚCIANACH KUCHNI POJAWIŁA SIĘ BIEL. ZDJĘCIE: RAFAŁ LIPSKI, STYLIZACJA: BASIA DEREŃ-MARZEC
kuchnia w stylu rustykalnym z wyspą
Surowe drewno, kamień, beże i brązy w rustykalnej kuchni. Do tego zielone kafle odzyskane ze starego pieca, czerwone zazdrostki w oknach i wyspa obwieszona ziołami. Zdjęcie: Rafał Lipski, Stylizacja: Anna Tyślerowicz
meble kuchenne rustykalne białe
PIĘKNY BIAŁY KREDENS W RUSTYKALNEJ KUCHNI I BIAŁO-GRANATOWA ZASTAWA Z BOLESŁAWCA, zdjęcie: Rafał Lipski, stylizacja: Basia Dereń-Marzec



Sercem kuchni, ale już w szczególności kuchni rustykalnej, jest stół. Dopasujmy go do całej aranżacji. Być może okaże się, że świetnie sprawdzi się mebel kupiony na pchlim targu, który przeniesie biesiadników w dawne czasy. Na krzesłach połóżmy wygodne poduszki. We wnętrzach w stylu rustykalnym sprawdzi się też solidna, drewniana ława postawiona obok stołu.

Dodatki w kuchni rustykalnej

W stylu rustyklanym królują naturalne materiały: drewno, kamień, len, bawełna. O klimat kuchni pomogą zadbać dodatki z duszą: wzorzyste rolety, kolorowe zasłony, lniane serwety i obrusy, wikilnowe kosze, miedziane rondle, drewniane deski do krojenia, emaliowane naczynia, ręcznie malowana ceramika. Dobrze wyglądają wszelkie motywy folkowe. Znajdzie się też miejsce na misy pełne owoców, bukiety polych kwiatów oraz świeże zioła.

Aranżacje kuchni z wyspą w stylu rustykalnym

Jeśli chcemy zadziałać jednym, ale solidnym akcentem, pomyślmy o wyspie kuchennej zbudowanej z drewna. Ciepły nastrój do wnętrza wprowadzą deski pomalowane na biało, beżowo, szaro lub w modnym odcieniu gołębiego błękitu. Prostota rustykalnej kuchni z wyspą zbiega się świetnie z funkcjonalnością. Powieszone nad kuchnią zioła zdecydowanie podkreślą sielski charakter wnętrza.

> Zobacz także: Kuchnia w stylu retro: jak wybrać idealną płytę i piekarnik? <

kuchnia rustykalna nowoczesna
Czerwony zlew i pasujące do niego taborety w połączeniu z prostą dębową zabudową i stylizowaną lodówką tworzą przytulny i energetyczny wystrój kuchni, ZDJĘCIA: PIOTR MASTALERZ, STYLIZACJA: MICHAŁ GULAJSKI/WNĘTRZA MICHAŁA

Kuchnia rustykalna nowoczesna

Modnym dodatkiem w takiej kuchni są elementy z naturalnego kamienia – marmuru, trawertynu lub granitu. W rustykalnej aranżacji świetnie sprawdzi się marmurowy blat lub zlew o ciekawej, nowoczesnej formie. Zamiast glazury warto wykorzystać kamienną okładzinę.

Zainspirowało was połączenie stylu rustykalnego i minimalizmu? Jeśli więc planujecie ograniczyć meble kuchenne do prostych szafek i półek, weźcie pod uwagę fakt, że takie rozwiązanie mocno wyeksponuje ściany. Warto powieśić na nich dekoracje ścienne, np. talerze dekoracyjne, które są teraz bardzo modne. W nowoczesnej rustyklanej kuchni biel i drewno ożywią kolory, np. niebieskie dodatki albo czerwone akcenty.

Zobacz więcej zdjęć i aranżacji rustykalnych kuchni w galerii

Tekst: MW
Zdjęcia: archiwum Werandy, shutterstock, materiały prasowe
Zdjęcie główne: ALEKSANDER RUTKOWSKI, stylizacja: DOROTA KARPIŃSKA