niebieska kuchnia

Niebieska kuchnia – w jakim stylu ją urządzić? Glamour, skandynawskim, a może hamptons?

Kuchnia

Dotąd uważano, że poza białą kuchnią, najbardziej uniwersalna jest szara. Teraz, jako trzecia, dołącza do tej popularnej dwójki niebieska kuchnia. Okazuje się, że ten kolor ma również bardzo zróżnicowaną tonację, a jego odcienie pasują do kuchennych aranżacji. Łatwo zestawić je z większością materiałów – naturalnym drewnem, marmurem i złotem – ładnie prezentują się z innymi kolorami w parze. To prawda – niebieski jest chłodny, ale przyjemny dla oka i jak mało, który kolor uspokaja i wnosi do wnętrza mnóstwo świeżości.

reklama
Klasyczna niebieska kuchnia bez uchwytów, za to z ozdobnymi frezami, projekt: Wioletta Jańczewska, zdjęcie: Igor Dziedzicki, stylizacja: Anna Salak


Czy kolor niebieski jest teraz na topie we wnętrzach? 

Zawsze był i pewnie długo, długo będzie. Chociaż zarezerwowały go dla siebie łazienki, teraz upomniały się o niego także kuchnie. Wcale nie dziwi to projektantów wnętrz i mebli kuchennych. Niewiele jest tak pogodnych kolorów, które wprowadzają spokój, radość i lekkość. A kuchnia, jak dowodzą badania, to jedno z ulubionych miejsc w domu. Tu najchętniej przesiadujemy z bliskimi i przyjaciółmi – nie tylko dlatego, że apetycznie pachnie przyrządzanymi daniami. Kuchnia to pomieszczenie z dobrą aurą, dające poczucie bezpieczeństwa, ciepłe i przytulne. Taki nasz mały azyl w pełnych niepokoju czasach.

Za co jeszcze kochamy kolor niebieski w wystroju wnętrz? Bo jest barwą natury. Chcąc odreagować stres uciekamy za miasto, na łono przyrody – tam odnajdujemy spokój i ukojenie. Wszystkie odcienie niebieskiego kojarzą się właśnie z wakacjami, odpoczynkiem. Niebieski może być błękitny jak bezchmurne niebo w słoneczny dzień albo niepokojący, stalowy – jak niebo przed burzą… Turkusowy jak spokojna tafla jezior, albo granatowy jak wzburzony ocean. Odcieni niebieskiego jest co nie miara, ważne, żeby wybrać odpowiedni dla siebie.

Jeśli masz naturę marzycielki i lubisz bujać w obłokach, z pewnością jasnoniebieska i błękitna kuchnia będzie miejscem, z którego nie będziesz chciała wychodzić. A co z ciemniejszymi odcieniami niebieskiego, np granatową kuchnią? Naszym zdaniem przypadną do gustu mocno stąpającym po ziemi i lubiącym odważniejsze aranżacje.

Zobacz też: Zielona kuchnia to trend ostatnich sezonów. Sprawdź, jak modne odcienie zieleni potrafią ożywić wystrój kuchennego wnętrza!
 

Ryflowane fronty, zaokrąglenia, złote akcenty i niebieski z kropla szarości – elegancja i szyk w nowoczesnej niebieskiej kuchni, caffelattehome.com


Jakie kolory pasują do niebieskiego w kuchni? Z czym go łączyć?

Największym sprzymierzeńcem koloru niebieskiego w kuchni jest biały. Ta ponadczasowa para tworzy prawdziwie marynarski duet. Biel pięknie łączy się zarówno z delikatnymi, pastelowymi błękitami, jak i ciemnym, głębokim granatem. Świetnie się dopełniają sprawiając, że wokół robi się jasno, lekko i pogodnie.

Do niebieskiego pasuje nie tylko klasyczna, mleczna biel, ale także jej cieplejsze odcienie – śmietankowy, kremowy, piaskowe odcienie beżu… Jeśli lubisz słodkie, dziewczęce aranżacje możesz połączyć niebieski z subtelnymi pastelami: waniliowym żółcieniem, miętową zielenią czy pudrowym różem.

Do niebieskiego pasują też ciemniejsze kolory. Jasny błękit świetnie wygląda z czekoladowym brązem – dlatego w kuchni często zestawia się niebieskie szafki z blatami z ciemnego drewna (np. wędzonego dębu).

Ciemniejsze odcienie (granat, kobalt, szafir) pięknie komponują się z czernią, koralową czerwienią, a nawet purpurą. Może to zestawienia dla odważniejszych, ale za to jakie energetyczne i eleganckie! Wyobraź sobie błękitne szafki w sąsiedztwie koralowej ściany albo granatowe z blatem z pięknie użylonego marmuru w czerwonym odcieniu – prawda, że pięknie? Sprawdź też, jak dobrać kolor blatu kuchennego do białych, szarych i niebieskich szafek.

Dobra rada: jeśli chcesz rozświetlić niebieski kolor zestaw go z metalicznymi odcieniami złota lub miedzi.

Jak widzisz niebieski jest dość tolerancyjny, jeśli chodzi o towarzystwo innych kolorów. Jeśli nie lubisz miszmaszu, a wolisz harmonijne zestawienia w całej aranżacji, postaw na odcienie z ten samej palety – krewniacy zawsze się dogadają. Jasny błękit obok stalowego, a może turkus kontra granat? Czemu nie! Zapanuje kolorystyczna zgoda, a kuchnia nie będzie nudna.

Zobacz też: Jak urządzić białą kuchnię, która nigdy nie wyjdzie z mody? Zainspiruj się naszymi pomysłami na aranżacje w różnych stylach!

 

Nie wszystkie szafki kuchenne muszą być w jednym kolorze – niebieski możesz połączyć z białym, da to ciekawy efekt, rozjaśni wnętrze i optycznie je powiększy, meblemex.com

Jak urządzić niebieską kuchnię? Zobacz, czym się kierować tworząc aranżację z niebieskimi meblami kuchennymi

Jak urządzić niebieską kuchnię? Przede wszystkim w zgodzie z własnym poczuciem estetyki. Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Kuchnię w kolorze niebieskim możesz zaaranżować na wiele sposobów. Jeśli chcesz, żeby błękit był barwą przewodnią, zdecyduj się na total look. Ściany zaaranżuj w ciemniejszym odcieniu (np. kobaltowym), a na ich tle wyeksponuj jaśniejsze meble w modnej tonacji baby blue. Żeby nie było byt monotonnie całość dopełnij dodatkami, drobnym sprzętem AGD. Kolorowe akcesoria mogą być mocniejszymi akcentami, które wybiją się na tle niebieskiego (uważaj, żeby kolorów nie było zbyt dużo, najwyżej dwa, trzy, w przeciwnym razie zrobi się pstrokato), a stonowane (w odcieniach bieli) delikatnie go podkreślą. Jeśli boisz się, że niebieskiego będzie za dużo, że wprowadzi chłód i zdominuje wnętrze, potraktuj go jako bazę i ocieplij meblami w kolorze jasnego drewna. Wrażenie „niebieskości” wzmocnią dodatki – akcesoria kuchenne, tekstylia, obicia krzeseł, poduchy czy zasłony.

Jakie materiały wykończeniowe pasują do niebieskiego? Oczywiście drewno (większość odcieni, ale najlepiej sprawdzą się jasne gatunki), marmur (czarny, biały, szary i czerwony), mosiądz (niebieskim pięknie wygląda ze złotem), miedź. A co na ścianę? Możesz położyć tapetę (raczej gładką lub w delikatny deseń, żeby nie zrobiło się za ciężko) lub płytki (w nowoczesnej kuchni ciekawym pomysłem będą błękitne niewielkie kafelki, 10x10 cm, wykończone czerwonymi fugami – nadadzą aranżacji dynamiki i przysłowiowego pazurka). Ciekawym pomysłem jest zrobienie na jednej ze ścian przecierek – da to efekt delikatnych błękitnych obłoczków, jak z obrazów barokowych mistrzów.

 

Masywna wyspa w ciemnym odcieniu niebieskiego zyska na lekkości, jeśli zaaranżujesz ją w towarzystwie białych szafek kuchennych, fabrykawnetrz.com.pl

W jakim stylu urządzić kuchnię w kolorze niebieskim? Do jakiej aranżacji pasują niebieskie szafki kuchenne?

Kuchnia w kolorze drewna idealnie wpisze się w każdą aranżację. Podobnie jest z meblami w neutralnych kolorach takich jak biel, beż czy szarość. Z niebieskim nie jest tak łatwo – jego wyraźny odcień musi zgrać się z resztą wyposażenia, a jeśli kuchnia jest otwarta na salon. Niebieski można dopasować do różnych stylów, ale są takie, do których pasuje szczególnie dobrze.

Styl glamour

Jak wiadomo kocha złoto, więc nie szczędź w niebieskiej kuchni urządzonej w stylu glamour złotych dodatków. Najprościej wprowadzić je w formie uchwytów do niebieskich frontów szafek, biżuteryjnych kinkiecików czy dekoracyjnych naczyń stołowych. Niebieska kuchnia glamour lubi błyszczeć – złote dodatki pięknie ją rozświetlą. W tym sezonie zdecydowane „nie” mówimy lakierowanym na wysoki połysk meblom kuchennym – efekt świetlistości uzyskasz wprowadzając podświetlone i lekkie witrynki czy szkliwione płytki na ścianie.

Styl hamptons

Chociaż kojarzy się z wakacjami w luksusowym nadmorskim kurorcie, to ma w sobie sporo sielskości i luzu. Taka też powinna być niebieska kuchnia w stylu hamptons – elegancka, przytulna, pełna naturalnych materiałów, jasnych kolorów oraz wysokiej jakości stolarki. Centrum aranżacji niech będzie niebieska wyspa kuchenna – z blatem z jasnego kamienia i złotymi okuciami. Pozostałe szafki pomaluj na odcień piaskowego beżu – to klasyczne połączenie kolorystyczne jest charakterystyczne dla stylu hamptons.

Każdy styl ma swój ulubiony odcień niebieskiego – elegancka klasyka lubi te ciemniejsze, nowoczesność woli jaśniejsze, delikatniejsze tonacje.

Styl rustykalny

Ale nie siermiężny i zdominowany przez drewno. Kolor niebieski pomoże ci wyczarować lżejszą atmosferę we wnętrzu. Możesz nim pomalować stary kredens kuchenny, podłogę z drewnianych desek (zamiast drewna sprawdzą się też kafle w niebiesko-białe wzory) albo belki stropowe – będzie ciekawiej, a rustykalna kuchnia zyska więcej ciepła i świeżości.

Styl skandynawski

Oprzyj aranżację na trzech kolorach: niebieskim, perłowym szarym i złamanej bieli. Jeśli dodasz elementy jasnego drewna, sukces murowany. Pamiętaj, że skandynawska kuchnia w kolorze nieba w powinna być prosta, wygodna w użytkowaniu i przytulna. Z pewnością ocieplą ja naturalne materiały, zwłaszcza tekstylia: bawełniane ściereczki, lniane zasłony, poduchy na krzesłach, jutowe chodniczki. Zamiast górnych szafek rozważ powieszenie na ścianie półeczek – na porcelanę, zioła w doniczkach, książki kucharskie – możesz pomalować je, podobnie jak dolne szafki, na niebiesko.

 

Rozbielony baby blue na frontach szafek kuchennych – subtelny, romantyczny, rześki, projekt: Patrycja Orzepowska Decor Living Home, zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Katarzyna Sawicka


Niebieski kolor w kuchni – jaki odcień wybrać? Błękitna kuchnia z drewnem czy granatowa kuchnia z bielą?

Jaki odcień niebieskiego wybrać do kuchni? Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcesz urządzić wnętrze i jakiego charakteru mu nadać. Lżejsze aranżacje, romantyczne, kobiece, ale też w sielskim wakacyjnym klimacie, z pewnością polubią jaśniejsze odcienie niebieskiego, takie jak rozbielony błękit, czyli subtelny i beztroski baby blue. Fantastycznie skomponuje się z jasną szarością, bielą i kremowym beżem. Pasują do niego naturalne dodatki: koszyczki plecione z morskiej trawy i jasnej wikliny, bambusowe tace, ale też kolorowe szkło. Subtelny błękit jest łagodny, romantyczny, ale też bardzo elegancki.

Intensywniejsze odcienie niebieskiego, takie jak kobaltowy, indygo, szmaragdowy czy błękit paryski, lubią grać w kuchni pierwsze skrzypce. Jeśli połączysz je z innymi mocnymi kolorami, będą jeszcze bardziej dominować. Radzimy nieco ostudzić ich zapał łącząc z jasnymi pastelami, ciepłym beżem, szarościami, bielą oraz… jasnym drewnem. Takie kontrastowe zestawienie spraw, że nieco ciężka dla oka aranżacja nabierze lekkości oraz finezji. 

Spodobały ci się nasze pomysły na niebieską kuchnię? Zastosuj je u siebie w domu, a zobaczysz, jak odmieni się wnętrze! Zobacz też więcej pomysłów na niebieskie kuchnie w galerii zdjęć.

Przeczytaj też: Szara kuchnia – następczyni białej. Jakie odcienie szarości lubimy najbardziej, z czym je łączyć i do jakich stylów dopasować?

Tekst: MD
Zdjęcie główne: fabrykawnetrz.com.pl, projekt kuchni: JT Grupa, zdjęcie: Tom Kurek
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe