Nasze łazienki przechodzą rewolucję. Wielkością dorównują salonowi, z salonu pożyczają też meble. Jak urządzić dużą przestrzeń łazienki, aby wylegiwanie się w pianie było przyjemnością? Oto nasze ulubione projekty i ostatnie inspiracje.

Łazienka z dużym oknem

Widoki za oknem najwygodniej podziwiać z... wanny. Najlepiej spoglądać na własny ogród, las albo na tętniące życiem miasto. Idealnie, jeśli można otworzyć drzwi na taras i podziwiać świat we dwójkę, leżąc w jednej wannie albo w dwóch stojących obok siebie. Temu, kto się w kąpieli nie zmieści, zostaje wygodny fotel – to mebel obowiązkowy w nowoczesnej łazience. Często zresztą występujący w duecie ze stolikiem kawowym. W bardzo dużej łazience przestrzeń uporządkuje ustawiona na środku ściana. Gdy położy się na niej płytki albo tapetę, będzie nie tylko praktyczna, ale i piękna. Schowasz za nią kabinę prysznicową.

Wanna na środku łazienki

Jest absolutną królową, więc musi wyglądać po królewsku. Wystarczy spojrzeć na wannę obłożoną skórą, która jest specjalnie zaimpregnowana, więc woda jej nie zaszkodzi (Villeroy & Boch). Jeśli nie podoba Ci się skóra, możesz wybrać fornir albo elegancką mozaikę, zwyczajne płytki raczej wychodzą z mody. Co innego takie w dużych rozmiarach, którymi obłożony zostanie podest. Luksusowo wygląda wanna w oryginalnym kształcie pokryta na zewnątrz stalą lub miedzią (Ashton & Bentley). Modne są wanny kolorowe, ale nawet zwykłe akrylowe wyglądają ciekawie, jeśli mają niezwykłą formę — są na przykład w kształcie elipsy (Roca). Wszystko do kąpieli Inspiracją w urządzaniu łazienki mogą być też akcesoria, których przybywa. Aby wygodnie korzystać z wanny, postaw obok niej stolik (najmodniejsze są w tym sezonie ażurowe) albo drewniane krzesło, zydelek czy drabinę, na której zawisną ręczniki. Aby było elegancko, zapomnij o wystawce z plastikowymi butelkami. Szampony, balsamy, toniki przelej do szklanych kolorowych pojemników z fantazyjnymi korkami.

Wyrazisty wzór na ścianie lub podłodze

Na szczęście beżowa nuda mamy już za sobą. Nawet jeśli zdecydujesz się na monochromatyczne płytki, to ożyw je na przykład miętowo-błękitnymi dekorami czy mozaiką z oceanicznym motywem (Paradyż). Projekt łazienki może też zachwycać podłogą, jeśli położysz na niej ciepłe winylowe płytki. Dla tych wymyślonych przez Dee Hardwicke inspiracją były opadające płatki kwiatów. Projektantka namalowała je ręcznie, jak na klasycznej ceramice, dopiero potem zostały zeskanowane i obrobione komputerowo (Harvey Maria). Decydując się na drewno w łazience, warto wybrać takie ze słojami i wyraźnymi sękami. Teraz jest najmodniejsze (jak w aranżacji marki Koło). Można też kupić puszkę farby, by zmienić kolor jednej ze ścian, a na podłodze rozłożyć wzorzysty chodnik.

Opracowanie: Beata Woźniak

Zdjęcia: Bureaux/Greg Cox/Gap Interiors, Materiały prasowe