werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Wybieramy płytki do łazienki

Łazienka

Minął czas grzecznych płytek i smętnych barw, precz z beżami i szarością. Teraz mieszamy wszystko, co się da: wypukłe reliefy, mocne kolory, szalone wzory, dowolne kształty. Zobaczcie, jak można je łączyć.

Najmodniejsze kolory w  łazience

Skąd się biorą topowe wzory i kolory? Można ich szukać... w przeszłości, jak to robi Iza Sojka, właścicielka Purpury, manufaktury betonowych płytek. Gdy tylko ma okazję, zagląda do przedwojennych kamienic z na- dzieją, że zachowały się stare podłogi.

– Nieraz są tak piękne, że robimy identyczne – opowiada. – Najczęściej jednak zmieniamy kolory, bo dzisiaj podobają się inne zestawienia. Największą popularnością cieszą się czerń i biel oraz wszystkie odcienie szarości. Przez pewien czas modny także był turkus, a jeszcze wcześniej pudrowy róż – dodaje.

Płytki w modernistyczne i folkowe wzory

Aby zaproponować klientom coś oryginalnego, Iza zatrudnia też projektantów: graficzkę, fotografkę, specjalistkę od tkanin Paulinę Matusiak, która miksuje wzory modernistyczne i folkowe. Wybiera przy tym głębokie kolory. Ostatnim marzeniem Izy jest odtworzenie ryflowanych płytek z Girony, miasta na pograniczu Hiszpanii i Francji, gdzie w każdym domu są bajkowe podłogi. To kopalnia pomysłów.

Łazienka w drewnie, beżach i brązach

Inaczej wzorów i kolorów szuka fabryka ceramiki w Paradyżu. Na pytanie, co jest modne, odpowiada Agnieszka Grzegorczyk, menedżerka produktu i projektantka w firmie. – Trendy to jedno, nasze przyzwyczajenia to drugie – wyjaśnia. – A my lubimy kolory betonu i drewna, beże i brązy. Pasują do naszego klimatu.

Ale nawet takie neutralne barwy można ożywić. Idealne będą płytki strukturalne z uspokajającymi falami albo regularne wzory geometryczne. To efektowne rozwiązania, łamiące monotonię gładkich powierzchni.

Włoskie płytki w polskich łazienkach

Polacy chętnie kupują wzory we włoskich studiach projektowych. Ale nikt ślepo za modą nie podąża, tym bardziej że różne nacje mają różne przyzwyczajenia. Ostatnio na przykład równowagę i spokój, podobnie jak Polacy, cenią też Niemcy. Z kolei Czesi, jak w latach 70., szaleją na punkcie zieleni, czerwieni i błękitów. Rosjanie i Ukraińcy lubią zdobienia, zrezygnowali jednak ze złota.

Nowoczesna łazienka: sztuka intrygujących połączeń

Pojawiają się też nowe materiały, chociażby dające duże możliwości szkło czy laminaty. Ale nie o wyścig na nowości tu chodzi. – Raczej o szukanie intrygujących połączeń. Przy projektowaniu łazienek potrzebna jest iskra boża, tylko wtedy udaje się znaleźć ciekawe połączenia – mówi pani Agnieszka. – Nie można sprowadzać płytek jedynie do antybakteryjnych powłok.

Tekst i opracowanie: Beata Woźniak

Zdjęcia: Materiały prasowe firm

reklama
reklama
reklama