jak urządzić salon

Jak urządzić salon: najpiękniejsze aranżacje Werandy

Salon

Jak dziś najchętniej urządzamy salony? Klasycznie. Choć wybierana klasyka ma różne oblicza, to zawsze jest lekka i przytulna. 

W modnym salonie w stylu hampton błyszczą meble i dodatki, często zdobione też wzorem marokańskiej koniczyny

Jak urządzić salon – najpiękniejsze aranżacje

W jakim stylu urządzić salon w domu? Dziś w projektach i aranżacjach zdecydowanie rzadziej decydujemy się na cięższy styl mieszczański, który bez nadmiaru rzeczy i w jasnych kolorach bywa przyjemny. Za to częściej urządzamy salon w stylu francuskim – i to zarówno ten w wersji eleganckiej, czyli paryskiej jak i w sielskim wydaniu – z lnianymi obiciami, przecieranym drewnem i meblami malowanymi na biało.

Jednak prawdziwym przebojem ostatnich sezonów jest aranżacja salonu w stylu hampton – to styl wywodzący się z amerykańskich nadmorskich rezydencji z okolic Long Island. Pomysły i inspiracje, jak urządzić takie wnętrze, znajdziecie w artykule Lekcja stylu: aranżacja wnętrza w stylu hampton.

Wystrój salonu: meble, które błyszczą i uwodzą

Nastrój w salonie wprowadzają kolor oraz dodatki. Ten pierwszy coraz śmielej wkracza na salony właśnie za sprawą wystroju wnętrz w stylu hampton. W aranżacjach sprawdzają się wszelkie odcienie niebieskiego – od błękitów po granaty, ale też zielenie, pudrowe róże i fiolety. Zawsze w towarzystwie lśniących i błyszczących dodatków, koniecznie złotych lub srebrnych. Błyszczą przede wszystkim meble do salonu: stołki bywają całe złote, kanapy czy stoliki mają często chromowane nóżki, świecą się też ramy luster, lampy, wazony i puzderka.

Zobacz też: Lekcja stylu – jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Kto ma swoją kolekcję – szkła, porcelany, ceramiki, zdjęć – niech właśnie w salonie do woli się nią chwali. W wystroju salonu nie może zabraknąć też świeżych kwiatów.

Inspiracje do salonu – dekoracje i dodatki

To, co decyduje o stylu salonu w naszym domu to także dodatki – dziś wybierane są z wyczuciem, bez nadmiaru. Porcelanowe wazy i wazony, obrazy koniecznie dopasowane kolorem do aranżacji salonu, bogate lustra (modne bardzo solejki) – nie muszą być praktyczne, za to mają zachwycać formą. Do tego świeczniki, piękne albumy o wnętrzach porozkładane na stolikach bywają nie tylko dekoracją, ale też inspiracją, którą zawsze mamy pod ręką.

 

aranżacja salonu
Ozdobne lustra na ścianie w salonie, kolekcje szkła i ceramiki ustawione na komodach i konsolach świetnie ozdobią wnętrze
salon aranżacje
Jedna ściana kolorowej tapety może zastępować inne dekoracje w salonie. Nie można tylko przesadzić z meblami na jej tle
aranżacja salonu zdjęcia
Perskie dywany, naturalne materiały gwarantują przytulną aranżację; symetrią można bawić się ustawiając podwójnie dodatki na stoliku czy kominku w salonie


Szlachetne materiały w wystroju salonu, które starzeją się najpiękniej

W aranżacji salonu warto postawić na szlachetne, natrulane materiały, które pięknie się starzeją. To oczywiście drewno, ale też kamień – najczęściej marmury na blatach stolików i konsolek. Do tego dużo tkanin przyjemnych w dotyku np. welury, z których szyje się zasłony, poduszki, tapiceruje meble sofy i fotele. Dywany do salonu – najlepiej wybrać stare piękne persy albo ręcznie robione współczesne, ale też nawiązujące do klasycznych wzorów, bo jak wiadomo dobra klasyka nigdy się nie starzeje.

Modna symetria w salonie

Niezależnie od wybranego stylu aranżacji salonu popularna jest dziś symetria, która wprowadza porządek. Ustawcie więc dwa takie same stoliki po obu stronach kanapy w salonie, na nich dwie identyczne lampy, w pary dobierzcie też dekoracje. We wnętrzarskiej modzie ponad wszystko rządzi też przytulność – nawet nowoczesne salony dzięki kolorom i dużej ilości drewna i fornirów takie właśnie się stają.

Więcej aranżacji, pomysłów oraz inspiracji jak urządzić salon zobacz w naszej galerii.

Zobacz Moda na drewno

Tekst: Anna Ozdowska
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, Yaseen Hristov, Rafał Lipski, Michał Mutor, Joanna Pawlikowska, Mariusz Purta, Michał Przeździk-Buczkowski, Aneta Tryczyńska, Radosław Wojnar, Leo Zeppert