pomysł na ścianę

10 ciekawych pomysłów na ścianę – jak ją wykończyć i czym ozdobić, żeby była dekoracją wnętrza?

Dekoracje

Czym ją ozdobić, żeby zwracała uwagę? Już nie tylko farbą czy tapetą. Na ścianę możesz położyć kamień, korek, filc, wzorzysty beton, tkaninę albo płytki. Zobacz 10 pomysłów na ścianę, dzięki którym zamienisz ją w prawdziwe dzieło... sztuki.

O modnych aranżacjach ścian odpowiedziała nam architektka wnętrz Karolina Drogoszcz z pracowni Mango Investments, mangostudio.pl

Jakie aranżacje i pomysły na ścianę są teraz najmodniejsze?

Popularnością cieszą się farby wapienne. Nakłada się je techniką lime wash, przy użyciu pędzla. Dają efekt szlachetnej patyny i nieco staroświeckiego uroku. Najlepiej wyglądają w starych kamienicach i w eklektycznych wnętrzach.

Wraca też efekt ombre na ścianach…

Przejście kolorów od ciemniejszego do jaśniejszego nadaje wnętrzu subtelność i delikatność. Można je uzyskać farbą emulsyjną, najlepiej matową, rozcierając kolory pędzlem, aż do uzyskania naturalnych przejść. Wymaga to nieco wprawy. Ułatwieniem są gotowe tapety z podobnym efektem. Świetnie wyglądają na przykład na ścianie w salonie.

Jakie dekoracje ścian najczęściej pani stosuje?

Lubię panele ze sztukaterii, bo dodają elegancji i klasy. Podkreślają charakter wnętrza klasycznego i modern classic. W połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem i oświetleniem potrafią wykreować naprawdę rasowe eklektyczne wnętrze. Efektownie wyglądają i fantastycznie ocieplają wnętrze płyty meblowe – tworzą naturalne tło, doskonale pasujące do wielu aranżacji. Z kolei tapicerowane panele ścienne nadają pomieszczeniu miękkość, tworzą przytulny klimat i dobrą akustykę.

Na co trzeba uważać, projektując ścianę z efektem „wow!”?

Zgodnie z zasadą kontrastu, jeśli mamy mocną dominantę, jaką niewątpliwie jest tapeta czy tkanina, tło musi być spokojne i dopełniające. Aby nie odwracało uwagi od ściany, trzeba dobrze ją zakomponować, z uwzględnieniem otoczenia. We wnętrzach nic nie istnieje solo. Ich projektowanie to wzajemne interakcje struktur, kolorów, proporcji – ważna jest całość.

Zobacz też: Pomysł na ścianę za kanapą – 10 sposobów, jak ciekawie ozdobić ścianę w salonie
 

Wnęka wyłożona mozaiką w dwóch odcieniach zieleni i delikatnie podświetlona będzie niebanalną ozdobą jadalni czy salonu. Na zdjęciu płytki z kolekcji Rebels Moss, wowdesigneu.com 


1. Płytki ścienne i ozdobne mozaiki – pomysły, jak udekorować ścianę

Strukturalne płytki ścienne stworzą ciekawy efekt trójwymiarowości, a gładkie i szkliwione pięknie rozświetlą pomieszczenie. Ładnie ozdobią architektoniczne detale, pomogą ciekawie wyeksponować filar, wnękę czy niszę.

Odpowiednie oświetlenie podkreśli ich kolor, fakturę oraz połysk. Na ich tle warto postawić proste meble, bo same w sobie są dekoracyjne. Układaj je, tworząc nieszablonowe desenie – cegiełki pionowo, na sztorc, a dłuższe, prostokątne, w modny wzór chevron. Z mniejszych, kwadratowych zrób lamperię.

 Przecierki na kamiennej ścianie zrobisz za pomocą naturalnych farb wapiennych, fot. bedhabits.nl


2. Naturalny i malowany kamień – oryginalne wykończenie ściany

Piaskowiec, trawertyn, łupek, wapień są obecnie wykorzystywane nie tylko na elewacjach. Sprawdzą się także na ścianach we wnętrzach. W zależności od rodzaju, mogą wprowadzić rustykalny klimat do domu lub dodać przestrzeni eleganckiego sznytu. 

Oryginalnie wygląda kamienna ściana pomalowana farbą wapienną, która daje piękne matowe wykończenie. Jest oddychająca, naturalna (farba powstaje na bazie barwnych glin z mineralnymi dodatkami), ładnie się starzeje, tworząc efekt miękkiej patyny.

Zobacz też najciekawsze pomysły na aranżację ściany z telewizorem w salonie

Ścianę-zabudowę z motywem fal zaprojektowały Marianna Matuszewska i Zuzanna Stefanowicz z Mesa Studio. Wykonana jest z płyt meblowych montowanych warstwowo na ścianie i podświetlonych ledami. Fot. H. Połczyńska, kroniki.studio, mesa-studio.pl


3. Lamele – doskonały pomysł na ścianę w salonie

Lamele mogą maskować niedoskonałości ściany, dekorować ją, a także dodawać wnętrzu efektu „wow!”. Zwłaszcza jeśli zrezygnujesz z gotowych, a wybierzesz panele drewniane sprzedawane na sztuki, z których możesz ułożyć obraz 3D.

W połączeniu ze sklejką, odpowiednio wycięta i podświetlona kompozycja stworzy na ścianie atrakcyjne reliefy. Najpiękniej wygląda po zmroku!

Tapicerowaną ścianę na klatce schodowej łączącej piętra domu zaprojektowała Karolina Drogoszcz z pracowni Mango Investments, a wykonał tapicer. Ukrył łączenia tkaniny, tworząc efektowne plisy. Fot. Y. Hristov, mangoinvestments.pl


4. Tapicerowane ściany – panele ścienne o różnych kolorach i kształtach

Z tapicerowanych paneli o różnych kształtach można tworzyć na ścianie geometryczne wzory. Są miękkie i przyjemne w dotyku, dlatego robią furorę w sypialni. Oprzeć się o taką ciepłą ścianę to prawdziwa przyjemność.

Panele są wykonane z płyty meblowej, na którą naciąga się piankę, a następnie całość jest obszywana tkaniną. Dodają pomieszczeniu elegancji i pasują do niemal każdego stylu w aranżacji wnętrz.

Sprawdź nasze pomysły na ściany w przedpokoju, by je stylowo udekorować

Tapety i wielkoformatowe murale z efektem ombre to sztuka i nowoczesna technologia. Te wysokiej jakości łączą techniki malarstwa klasycznego z cyfrowymi. Fot. rebelwalls.com


5. Ombre, czyli cień – ciekawa dekoracja ściany w salonie

Cieniowanie daje delikatne efekty, więc bez obaw możesz zastosować tę technikę do malowania całego pokoju. Jeśli jednak masz wątpliwości, to pomaluj tylko jedną ścianę w salonie czy sypialni.

Zacznij od najciemniejszego odcienia, nakładając go od dołu i przechodząc do coraz jaśniejszych tonów. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, a uzyskać podobny efekt aranżacyjny, możesz położyć na ścianie tapety ombre.

Sztukaterie w sypialni, pomalowane w ciekawy sposób zdobią ścianę za łóżkiem. Projekt: Daria Wachowicz i Martyna Kupis z Dash Interiors, fot. B.Jakubowski, @dash_interiors_pl


6. Sztukaterie – dekoracyjne elementy, które podkreślą styl wnętrza

Tradycyjnie dekoracyjne elementy architektoniczne były wykonywane z mieszanki gipsu, wapna i pyłu marmurowego. Dziś produkuje się je z lekkiego tworzywa, które można łatwo docinać, dopasowując do całej ściany ozdobne listwy i gzymsiki.

Sztukaterie mogą optycznie powiększyć wnętrze. Stworzą subtelne ramki dla obrazów i tapet, ale przede wszystkim wprowadzą do mieszkania klimat stylowej kamienicy. Pomalowane w ciekawy sposób wzbogacą wystrój salonu.

Przeczytaj też: Jak ciekawie wykończyć ścianę za łóżkiem w sypialni?

Panele ścienne 3D z betonu architektonicznego PB-12, 4wall.pl


7. Panele 3D z filcu i… betonu – nietypowe dekoracje ścienne

Oto najprostszy sposób na szybką metamorfozę pustej ściany lub jej fragmentu! Panele poza funkcją ozdobną mogą też mieć właściwości akustyczne, bo filc doskonale tłumi dźwięki. Ułożysz z nich  wielkoformatowe obrazy.

Panele ścienne 3D z betonu architektonicznego nie wyciszają, ale stanowią piękną dekorację, która dodaje wnętrzu głębi. Są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Wszystkie kupisz w wielu ciekawych kolorach i deseniach. Ich montaż jest prosty – wystarczy przykleić je do ściany. Nie potrzebujesz fachowca, poradzisz sobie sam!
 

Polska marka Corkbee panele z korka produkuje z odpadów powstałych podczas produkcji… korków do win, łącząc unikalny design z dbałością o środowisko, corkbee.com. Projekt wnętrza: Czechowska Studio, fot. N. Kaczmarek/Inkadr


 8. Ściana z korka – zamiast farby lub tapety w salonie

Ściana z korka doda przytulności, poprawi akustykę i mikroklimat w mieszkaniu. Ten naturalny materiał jest niezwykle plastyczny, można w nim wycinać różnorodne wzory, nadając rzeźbiarski wygląd.

Korkowe panele są przyjazne dla środowiska. Mogą być poddane recyklingowi i są biodegradowalne. Możesz zdecydować się na te o reliefowej strukturze – pięknie ozdobią ściany, gładkie nadają się również na podłogę. Świetnie wyglądają we wnętrzach nowoczesnych.

Zobacz też: 7 pomysłów, jak modnie i ciekawie zaaranżować tapetę na ścianie w salonie

Ceglaną ścianę pomalowaną na odcień pastelowego różu (Confetti) połączono z wyrazistym odcieniem mebli (zieleń Salix 99), fot. littlegreene.com


9. Cegła w kolorze – sposób na modne ściany 

Stara, odkuta spod tynku lub pozyskana z rozbiórek cegła na ścianie może mieć wiele pięknych naturalnych odcieni. Jeśli jednak pomalujesz ją na oryginalny, nieoczywisty kolor – na przykład różowy – ściana zrobi jeszcze większe wrażenie.

Do malowania cegły wybierz farbę akrylową na bazie wody. Wybierz taki kolor ścian, który pasuje do ciebie i stylu twojego wnętrza. We wnętrzach w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się np. odcienie niebieskiego, w stylu industrialnym i loftowym – ciemniejsze barwy. Styl boho kocha zaś słoneczne odcienie oraz barwy natury.

Łazienka wyłożona egzotycznym drewnem Meranti. Jest ono łatwe w obróbce, bez problemu stworzysz z niego gładkie powierzchnie. Projekt: Małgorzata Kamińska, fot. I. Dziedzicki, zeninteriors.pl


10. Drewno na ścianie – pomysł na aranżację nie tylko do salonu czy przedpokoju

Kolejny pomysł to ściana z drewna lub z płyty fornirowanej najszlachetniejszymi gatunkami. Taki akcent za sprawą naturalnych kolorów i ciekawego rysunku wprowadzi nawet do minimalistycznego wnętrza dużo ciepła.

Zależy ci na ciekawej aranżacji? Elegancki efekt uzyskasz, gdy postawisz na wyszukane połączenia. Na przykład takie jak na zdjęciu – drewno z czernią i złotem tworzy bardzo szykowne trio.

Sprawdź też jak łączyć ze sobą dwa kolory ścian w jednym pokoju. Wystarczy trzymać się tych zasad!

Tekst: Joanna Kornecka, Katarzyna Sadłowska
Zdjęcia: serwisy prasowe, archiwum wydawnictwa

Zdjęcie główne: Filcowe panele TileFlex, otownetrze.pl, niżej płytki z kolekcji Boho, wowdesigneu.com