Tapeta na ścianie w salonie – 7 pomysłów, jak ją modnie i ciekawie zaaranżować
SalonTapety ścienne są dziś bardzo modne. To jeden z najprostszych sposobów, by szybko odmienić wystrój wnętrza! Nie musisz pokrywać nimi wszystkich ścian w salonie, wystarczy akcent, aby pokój dzienny zyskał nowy charakter. Oto pomysły na ciekawą aranżację tapety w salonie.
7 pomysłów na tapetę ścienną w salonie:
1. Tapety na wszystkich ścianach w pokoju dziennym
Ten tradycyjny sposób tapetowania ma swoje reguły. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia. Im mniejszy pokój i ciemniejsza tapeta, tym większe wrażenie zamknięcia w pudełku. Dlatego do małych wnętrz polecamy jaśniejsze dekoracje.
Przy pokrywaniu wszystkich ścian tapetami ważne jest wykończenie – im wyższe są listwy przypodłogowe, tym bardziej elegancko wygląda wnętrze. Również sztukaterie pod sufitem dają ciekawszy efekt przy tapetach wzorzystych i kładzionych na wszystkich ścianach pokoju dziennego.
Zobacz też: Modna ściana 2023 – jak ją zaaranżować zgodnie z trendami wnętrzarskimi?
2. Tapeta w salonie na jednej ścianie – optycznie wydzieli część jadalnianą
W salonach otwartych na kuchnię i jadalnię warto wyróżnić strefę spożywania posiłków. To może być jedna ściana, przy której stoi stół – połóżmy na niej tapetę stylistycznie nawiązującą do wnętrza, a jednak subtelnie oddzielającą kącik jadalniany od części wypoczynkowej. Ciekawym pomysłem jest tapeta bez dużych deseni (gładka lub w drobną kratkę) w błękitnym kolorze pasującym do dodatków albo - to bardziej nowoczesny pomysł - w duże pionowe pasy, jeśli w domu przewijają się geometryczne wzory np. na tkaninach lub dywanach.
Tapetą w pokoju dziennym możemy wyróżnić też ścianę z telewizorem. Wzorzysta dekoracja sprawi, że urządzenie nie zdominuje całej ściany, lecz łagodnie wtopi się w otoczenie. Zobaczcie więcej pomysłów na aranżację ściany telewizyjnej w salonie.
3. Tapeta na ścianie za kanapą w salonie
To pomysł na wyróżnienie i udekorowanie strefy relaksu w salonie. Bardzo wzorzysta tapeta na wszystkich ścianach zmniejszałaby optycznie wnętrze. Jeśli zaś położymy ją na wybranym fragmencie, np. na ścianie za kanapą, to poprzez kontrast z gładką powierzchnią pozostałych ścian, wizualnie się od niej oddali. Ten efekt wzmocnimy, jeśli tapicerka kanapy będzie kontrastować z kolorystyką tapety.
Nasza rada: Jeśli chcemy, aby tapeta harmonijnie stapiała się ze strefą relaksu, tworząc kameralną strefę wypoczynku, dobierzmy wzór na tapecie nawiązujący kolorem do kanapy.
4. Tapeta w ramie ze sztukaterii
Dzisiaj w modzie są sztukateryjne listwy na ścianach tworzące dekoracyjne obramienia. Można w takich polach wieszać obrazy, ale można też jak obraz potraktować samą tapetę. Będzie wyglądała jak abstrakcja, grafika, mural albo plakat, w zależności od tego, jaki wzór wybierzemy.
Taki pomysł ma same zalety – nie potrzebujemy wiele rolek tapety, co jest ekonomiczne, poza tym, jeśli znudzi nam się dany wzór, łatwo usuniemy dekorację i wkleimy inną, która na nowo odmieni wnętrze. Tym sposobem możemy co jakiś czas zmieniać aranżację salonu oraz tworzyć ciekawe kompozycje z dziełami sztuki i dodatkami, np. stylowymi kinkietami.
5. Tapeta na panele ścienne, która wyróżni przejście między salonem i kuchnią
Tapety możemy nie tylko umieszczać na ścianach w płycinach otoczonych listwą sztukateryjną, ale także mocować je na panelach. Takie mobilne, dużych rozmiarów obrazy będą służyły do dekoracji salonu i podkreślania wybranych fragmentów małej architektury. Mogą na przykład flankować drzwi w pokojach w amfiladzie i wyróżnić przejście między salonem a kuchnią.
Nasza rada: Dobrze, jeśli wybierając tapety na panele ścienne zdecydujemy się wzory zaczerpnięte z natury lub obrazów pejzażowych. Monochromatyczne i czarno-białe krajobrazy nie zdominują salonu, będą jego ciekawą, subtelną ozdobą.
6. Boazeria i tapeta na tej samej ścianie
Jeśli lubimy tapety na ścianach, a nie chcemy przytłaczać naszego salonu nadmiarem deseni, możemy zastosować połączenie wzorzystej tapety z gładką boazerią. To rozwiązanie nadaje się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych czy eklektycznych, łączących tradycyjnie potraktowane ściany ze współczesnym designem.
Dzisiejsze boazerie nie przypominają dawnych, zwykle drewnianych, złożonych z prostych deszczułek. Mogą mieć bardzo wyrafinowane profile i pięknie będą się komponować z tapetami ze wzorami inspirowanymi grafikami czy malarstwem.
Zobacz też: Sposób na modne wykończenie ścian – ciekawe pomysły na dekoracyjną lamperię
7. Tapeta tylko do pewnej wysokości ściany – optycznie powiększy salon
Nie zawsze musimy tapetę pokrywającą ściany w salonie podciągać aż do samego sufitu. Zwłaszcza, jeśli mieszkamy w starej kamienicy, gdzie wysokość pomieszczenia przekracza 3,5 metra.
Pozostawienie szerokiego pasa wolnej ściany pod sufitem tworzy ciekawy efekt – wnętrze nabiera lekkości i nieco bardziej współczesnego charakteru, a jednocześnie sufit wydaje się jeszcze wyższy, co sprzyja rozjaśnieniu i optycznemu powiększeniu salonu. Na takim tle żyrandole są lepiej widoczne oraz wyglądają jeszcze bardziej efektownie.
Zobacz też: Jak optycznie powiększyć pokój? Poznaj nasze sprawdzone triki i wypróbuj te rozwiązania!
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe
Zdjęcie główne: Tapeta The Garden z najnowszej kolekcji luksusowej brytyjskiej manufaktury Cole & Son, Impresje Home Collection, impresje.pl; Niżej: Tapeta Mural Khroma Wall Designs III Rainforest Bloom, tapetujemy.pl